Niedziela, 21 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Zobacz zamek po remoncie!

Data publikacji: 29 października 2015 r. 19:53
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:32
Zobacz zamek po remoncie!
 

W sobotę można będzie zwiedzać zmodernizowane wnętrza szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich. Ci, którzy przyjdą, obejrzą sale Bogusława i Anny Jagiellonki oraz podziemia skrzydła północnego.

Remont tej części zamku trwał blisko dwa lata, kosztował 23 miliony i zakrojony był na bardzo szeroką skalę. Wymieniano wszystkie instalacje, kładziono szło i podświetlano odkryte podczas archeologicznych wykopalisk fragmenty XIV-wiecznych murów, zmieniano posadzki (teraz są ceramiczne, ceglane, nawiązujące wyglądem do zachowanej, historycznej podłogi w krypcie) i okna. W dawnej krypcie książęcej, w której od lat działał teatr, teraz prezentowane są sarkofagi Gryfitów. Odtworzono dawny przejazd bramny, pojawiły się także nowości: szklana winda i taras widokowy na dachu.

Największą metamorfozę przeszła sala Bogusława. Dawna książęca kaplica przez lata odpychała chłodnym wyglądem, białymi ścianami i niewygodnymi, czerwonymi krzesłami. Po remoncie jest zupełnie inaczej: wnętrze dużo zyskało dzięki neorenesansowym malaturom, nad którymi przez kilka miesięcy pracowało 20 konserwatorów. Miodowe, składane fotele (jest ich 236) ładnie się komponują nową szaro-ugrową kolorystyką.

Wyremontowane sale skrzydła północnego będą oddawane po kolei, aż do 27 listopada. W tym czasie planowana jest seria wydarzeń kulturalnych. I tak, 5 listopada, w Piwnicy przy Krypcie odbędzie się premiera monodramu „Kolega Mela Gibsona" w wykonaniu Adama Dzieciniaka. Dziewięć dni później, w sali Anny Jagiellonki pokazany zostanie przejmujący spektakl Piotra Ratajczaka „Tato nie wraca" z udziałem Agnieszki Przepiórskiej. W czwartek, 26 listopada, publiczność zaproszona zostanie na kolejną premierę w Piwnicy przy Krypcie - „Pamiętnik Stefana Czarneckiego", na podstawie opowiadań Witolda Gombrowicza, w reżyserii Jacka Bunscha. I na koniec, 27 listopada, wielkie wydarzenie wystawiennicze: ekspozycja „Metafora świata. Filip II jako władca i kolekcjoner" w Galerii Północnej. Przybliży ona postać jednego z najwybitniejszych Gryfitów, wybitnego mecenasa sztuki. Po raz pierwszy pokazane zostaną razem trzy najcenniejsze dzieła sztuki, ufundowane przez księcia Filipa - Srebrny Ołtarz Darłowski, elementy wyposażenia Kabinetu Pomorskiego oraz Wielka Mapa Lubinusa. 

Sobotnie zwiedzanie trwać będzie cztery godziny, od godz. 14 do 18. Wstęp wolny.©℗

(kas)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Podczas sobotniego zwiedzania obejrzeć można będzie podziemia skrzydła północnego, z wyeksponowanymi pod szkłem archeologicznymi odkryciami

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA