środa, 22 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zobacz zamek po remoncie!

Zobacz zamek po remoncie!

Zobacz zamek po remoncie!
Data publikacji: 2015-10-29 19:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:44
Wywietleń: 2038 34330

W sobotę można będzie zwiedzać zmodernizowane wnętrza szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich. Ci, którzy przyjdą, obejrzą sale Bogusława i Anny Jagiellonki oraz podziemia skrzydła północnego.

Remont tej części zamku trwał blisko dwa lata, kosztował 23 miliony i zakrojony był na bardzo szeroką skalę. Wymieniano wszystkie instalacje, kładziono szło i podświetlano odkryte podczas archeologicznych wykopalisk fragmenty XIV-wiecznych murów, zmieniano posadzki (teraz są ceramiczne, ceglane, nawiązujące wyglądem do zachowanej, historycznej podłogi w krypcie) i okna. W dawnej krypcie książęcej, w której od lat działał teatr, teraz prezentowane są sarkofagi Gryfitów. Odtworzono dawny przejazd bramny, pojawiły się także nowości: szklana winda i taras widokowy na dachu.

Największą metamorfozę przeszła sala Bogusława. Dawna książęca kaplica przez lata odpychała chłodnym wyglądem, białymi ścianami i niewygodnymi, czerwonymi krzesłami. Po remoncie jest zupełnie inaczej: wnętrze dużo zyskało dzięki neorenesansowym malaturom, nad którymi przez kilka miesięcy pracowało 20 konserwatorów. Miodowe, składane fotele (jest ich 236) ładnie się komponują nową szaro-ugrową kolorystyką.

Wyremontowane sale skrzydła północnego będą oddawane po kolei, aż do 27 listopada. W tym czasie planowana jest seria wydarzeń kulturalnych. I tak, 5 listopada, w Piwnicy przy Krypcie odbędzie się premiera monodramu „Kolega Mela Gibsona" w wykonaniu Adama Dzieciniaka. Dziewięć dni później, w sali Anny Jagiellonki pokazany zostanie przejmujący spektakl Piotra Ratajczaka „Tato nie wraca" z udziałem Agnieszki Przepiórskiej. W czwartek, 26 listopada, publiczność zaproszona zostanie na kolejną premierę w Piwnicy przy Krypcie - „Pamiętnik Stefana Czarneckiego", na podstawie opowiadań Witolda Gombrowicza, w reżyserii Jacka Bunscha. I na koniec, 27 listopada, wielkie wydarzenie wystawiennicze: ekspozycja „Metafora świata. Filip II jako władca i kolekcjoner" w Galerii Północnej. Przybliży ona postać jednego z najwybitniejszych Gryfitów, wybitnego mecenasa sztuki. Po raz pierwszy pokazane zostaną razem trzy najcenniejsze dzieła sztuki, ufundowane przez księcia Filipa - Srebrny Ołtarz Darłowski, elementy wyposażenia Kabinetu Pomorskiego oraz Wielka Mapa Lubinusa. 

Sobotnie zwiedzanie trwać będzie cztery godziny, od godz. 14 do 18. Wstęp wolny.©℗

(kas)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Podczas sobotniego zwiedzania obejrzeć można będzie podziemia skrzydła północnego, z wyeksponowanymi pod szkłem archeologicznymi odkryciami

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie