Wtorek, 30 maja 2023 r. 
18 szczecin
REKLAMA

Znowu wścieklizna w Szczecinie! (akt. 1)

Data publikacji: 16 września 2016 r. 13:28
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:15
Znowu wścieklizna w Szczecinie!
 

U kolejnego ze znalezionych i padłych nietoperzy potwierdzono obecność wirusa wścieklizny. W związku z czym Powiatowy Lekarz Weterynarii zdecydował o rozszerzeniu dotychczasowego obszaru zagrożonego tą śmiertelną chorobą o następne szczecińskie osiedla: Głębokie –Pilchowo, Osów, Warszewo oraz Żelechowo.


To drugi przypadek wścieklizny, ujawniony w Szczecinie w okresie niespełna miesiąca. Za sprawą pierwszego, nietoperza znalezionego przy ul. Kochanowskiego, już 2 września za obszar zagrożony zostały wskazane: Łękno, Pogodno, Zawadzkiego-Klonowica, Arkońskie-Niemierzyn, Niebuszewo, Niebuszewo-Bolinko, Śródmieście-Północ, Centrum, Śródmieście-Zachód, Turzyn i Świerczewo. Teraz tablice z ostrzeżeniem: „UWAGA – WŚCIEKLIZNA – OBSZAR ZAGROŻONY” pojawić się mają również na granicach os. Głębokie –Pilchowo, Osów, Warszewo oraz Żelechowo.

Chociaż rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii zostało wydane 12 września, czyli w poniedziałek, Centrum Informacji Miasta przekazało je do publicznej wiadomości dopiero w piątek - 16 bm. Nie uzasadniając, dlaczego w tak ważnej dla mieszkańców kwestii pozwoliło sobie na tak znaczące opóźnienie. 
Zagrożenia na pewno nie można bagatelizować, bo wirus przenosi zakaźną i śmiertelną - dla ludzi i zwierząt - chorobę. Dlatego na obszarze zagrożonym nią należy przestrzegać szczególnych zasad ostrożności: zwierzęta domowe powinny być trzymane na uwięzi (psy) lub w zamknięciu (koty). Zakazane jest także organizowanie targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Natomiast osoby chcące podróżować ze zwierzętami poza obszar zagrożony wścieklizną powinny zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii. 

* * *

W Zachodniopomorskiem od lat nie stwierdzono przypadku wścieklizny u psa, lisa, tym bardziej u człowieka. Jedynie w tkance mózgowej nietoperzy - Mroczków Późnych - badaniami w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej i Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach co pewien czas potwierdzano obecność śmiertelnego wirusa. Natomiast oprócz tegorocznych wrześniowych przypadków, w Szczecinie pod tym względem jest dość spokojnie. Ostatnie ostrzeżenia przed wścieklizną pojawiły się przed rokiem i przed 14 laty. W pierwszym przypadku chodziło o nietoperza podjętego przy ul. 5 Lipca, a w drugim - przy ul. Grodzkiej.
(an)

***

Wcześniejsza informacja

Na terenie Szczecina znaleziony został kolejny nietoperz zakażony wścieklizną. To już drugi taki przypadek w ostatnim czasie. W związku z tym powiatowy lekarz weterynarii jako obszar zagrożony tą groźną chorobą wyznaczył prawie całe lewobrzeże.

W rozporządzeniu jako obszar zagrożony wścieklizną określa się osiedla: Łękno, Pogodno, Zawadzkiego-Klonowica, Arkońskie-Niemierzyn, Niebuszewo , Niebuszewo-Bolinko, Śródmieście-Północ, Centrum, Śródmieście-Zachód, Turzyn, , Świerczewo, Głębokie–Pilchowo, Osów ,Warszewo, Żelechowo. Na tym terenie zabrania się organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Nie można też polować i odławiać zwierząt łownych. Niedozwolone jest także przemieszczania psów i kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę z terenu i na teren obszarów zagrożonych bez uzyskania zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Szczecinie.

Na obszarach zagrożonych należy trzymać psy na uwięzi, a kotów w zamknięciu. Zwierzęta gospodarskie powinny być pozostawione w okólnikach i na zamkniętych wybiegach. Trzeba też zaszczepić przeciwko wściekliźnie wszystkie psy, które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień przeciwko tej chorobie.

Ograniczenia związane z wścieklizną obowiązują zarówno mieszkańców miasta, jak i osoby przyjezdne.

(k)

Fot. ZDiTM

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dzielnica
2016-09-16 22:55:07
Prawidłowa pisownia to Żelechowa nie Żelechowo.
Radni wyszli na miasto ??
2016-09-16 13:56:49
.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA