Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Znikają resztki Gontynki. Palowanie w Fabryce Wody [GALERIA]

Data publikacji: 22 stycznia 2020 r. 10:49
Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia 2020 r. 18:34
Znikają resztki Gontynki. Palowanie w Fabryce Wody
Fot. ALSTAL Grupa Budowlana  

Trwa budowa Fabryki Wody w Szczecinie. Generalny wykonawca - ALSTAL Grupa Budowlana - uporał się już z robotami ziemnymi i wykopami fundamentowymi oraz większością robót rozbiórkowych. Dzięki temu na placu budowy aquaparku rozpoczęto palowanie. Równolegle toczą się prace sieciowe, instalacyjne i elektryczne.

Obecnie prowadzone są prace związane z posadowieniem pośrednim budynków.

Czas na palowanie

Palowanie rozpoczęło się już przy budynku, w którym powstanie edukatorium. Natomiast budynek basenowy, ze względu na podpiwniczenie oraz wysoki poziom wód gruntowych, do tego procesu musi zostać odpowiednio przygotowany.

- Sposób wykonania posadowienia w obu przypadkach jest troszeczkę inny - tłumaczy kierownik budowy Fabryki Wody, Dominik Słowek z Grupy ALSTAL, jednej z największych firm budowlanych w Polsce, która ma na swoim koncie m.in. Termy Maltańskie w Poznaniu. - Budynek, w którym powstanie kompleks basenowy, jest podpiwniczony. Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych przed rozpoczęciem wykopu pod płytę fundamentową należy odpowiednio zabezpieczyć jego ściany. Udało się to dzięki wykonaniu ponad 330 metrów bieżących ścianki szczelnej oraz platformy roboczej, z której zrobimy tak zwany ekran przeciwfiltracyjny.

Ścianki szczelne i "ekran przeciwfiltracyjny" pozwolą na odcięcie dopływu dużej ilości wody. To z kolei umożliwi wypompowanie jej i rozpoczęcie właściwego wykopu do poziomu, na którym jest płyta fundamentowa.

Zgodnie z planem

Prace przy budynku edukatorium są już nieco bardziej zaawansowane. Po wykopie, ALSTAL zrobił już platformę i w tej chwili wykonuje pale przemieszczeniowe (zwane też pale SDP - Soil Displacement Piles).

- Wszystkie prace przebiegają zgodnie z planem. Wykonano roboty ziemne i wykopy fundamentowe pod budynek edukatorium. Trwają prace związane z posadowieniem pośrednim czyli palowanie – dodaje Dominik Słowek.

Równolegle prowadzone są też prace sieciowe, instalacyjne i elektryczne. Wykonano także większość robót rozbiórkowych, m.in. rozebrano nieckę basenową dawnego kąpieliska  Gontynka.

Ogromny kompleks basenowo-edukacyjny Fabryka Wody powstaje u zbiegu ulic Sczanieckiej i 1 Maja. Koszt inwestycji to ponad 350 mln zł. Prace zakończą się w 2022 roku.

(ip)

Fot. ALSTAL Grupa Budowlana

Na zdjęciu: Usuwanie pali drewnianych, na których była oparta stara niecka basenowa Gontynki

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ja
2020-01-23 18:30:18
Wreszcie coś w tym mieście co przybliży nas do innych atrakcyjnych miast. I mega frajda dla rodzin. Bravo miasto
Niezadowoleni !
2020-01-23 10:18:12
W pierwszych komentarzach widać już niezadowolonych z życia "Januszy". Ile to powiększy dług miasta ( z waszych kieszeni tego nie zabiorą), a gdzie parking (przy takich inwestycjach pakingi i cała infrastruktura drogowa zawsze jest realizowana) itd. Żenada!!! Czy u nas w mieście jest choćby jedna inwestycja z której nasi mieszkańcy są zadowoleni?
@@hubert
2020-01-23 09:27:19
Stocznia BYŁA od dawna.
o ile to powiększy dług Szczecina
2020-01-22 21:11:09
który będziecie musieli spłacać?
parking
2020-01-22 18:20:00
jak znam zycie, a troche je znam, moge sie z kazdym czytelnikiem kuriera zalozyc ze pozadnego parkingu nie bedzie a ludziska beda sie wpychac dookola samochodami bo nie bedzie gdzie zaparkowac, zreszta tak samo jak na Arkonce.
@hubert
2020-01-22 17:34:20
Stocznia już jest od dawna.
hubert
2020-01-22 11:35:07
I to jest jest inwestycja na którą przez lata czekali Szczecinianie, a nie jakaś tam stocznia

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA