środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy

Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy [GALERIA]

Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy
Data publikacji: 2020-06-06 23:19
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-11 07:59
Wywietleń: 1342 458416

"Niestety, rasizm jest częścią naszej kultury. Musimy o tym rozmawiać, edukować się i realnie zacząć to zmieniać. Poczynając od nas samych" - przekonywała jedna z uczestniczek wiecu w obronie praw człowieka, jaki w sobotni wieczór (6 czerwca) odbył się w Szczecinie.

Na wezwanie "Sprawiedliwość dla George’a Floyda" odpowiedziało ponad 200 szczecinian. Spotkali się pod Trasą Zamkową w geście solidarności z międzynarodową społecznością, zbulwersowaną zabójstwem na tle rasowym, do jakiego doszło 25 maja 2020 r. w USA. Przyłączyli się do fali protestów, jakie na całym świecie odbywają się pod wspólnym hasłem #BlackLivesMatter.

Lepsi i gorsi

- Fakt, że w Stanach Zjednoczonych od dawna nie ma niewolnictwa, nie oznacza, że nie ma też rasizmu i systemowej przemocy. Afroamerykanie mają gorszy dostęp do edukacji, otrzymują gorzej płatną pracę, a za tę samą gorzej są wynagradzani. Tak to jest, gdy system jest oparty na dzieleniu ludzi na lepszych i gorszych - do zebranych przemawiała posłanka Katarzyna Kotula (SLD).

Czarnoskóry George Floyd umierał przez 9 minut duszony kolanem policjanta Dereka Chauvina. Gdy błagał o życie, trzej inni funkcjonariusze nie reagowali nawet wówczas, gdy przestał się ruszać. Oni zostali wydaleni ze służby. Jednak wciąż nie postawiono ich w stan oskarżenia. Tylko policjant, który zabił na służbie, dziś przebywa w więzieniu o zaostrzonym rygorze - pod zarzutem morderstwa. Choć stało się to dopiero po dwóch dniach od tragedii i fali protestów, przez którą wciąż płonie wiele amerykańskich miast.

Uniknąć systemowej przemocy

- W kraju również mamy przypadek nadal nie do końca sprawiedliwie rozliczonej śmierci: Igora Stachowiaka. Zadanej przez policjantów. Każdy z nas może paść ofiarą podobnej zbrodni. Dlatego... Aby uniknąć systemowej przemocy musimy patrzeć władzy na ręce! - apelował Przemysław Słowik, radny i lider Partii Zielonych w Szczecinie.

Uczestnicy protestu skandowali m.in. "czarne życie ma znaczenie", "nie ma sprawiedliwości bez wolności", a także "wojna klas, a nie ras". Żądali równego traktowania obywateli, powstrzymania policyjnej przemocy i odesłania rasizmu na śmietnik historii. Pamięci George’a Floyda zapalając znicze.

- Nie tylko w USA, ale na całym świecie ludzie wciąż giną za swoje przekonania i za to, kim są. Powinniśmy się głęboko zastanowić nad hierarchią wartości naszej cywilizacji, która znajduje uzasadnienie dla przemocy i pozwala zabijać innych - zwracała uwagę Monika Tichy z Lambda Szczecin.

Wiec przeciwko systemowej przemocy zorganizowali aktywiści Razem Szczecin. ©℗

(an)

Fot. Arleta NALEWAJKO

WIĘCEJ ZDJĘĆ W NASZEJ GALERII

Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy Znicze pamięci w Szczecinie. Ofiarom systemowej przemocy

Komentarze

Karol Marks
Partyjny festiwal hipokryzji z zaciągniętą na miejsce zindoktrynowaną młodzieżą, której mózgi są wyprane lepiej, niż w reklamie z Panem Hajzerem. Gwoli przypomnienia - partia razem miała czelność na swoim profilu nazwać zamieszki w ameryce pokojowymi manifestacjami. Pokojowe manifestacje według razem to szabrowanie sklepów, ataki na postronnych, niszczenie mienia, rasistowskie ataki na białych, a wszystko przy użyciu pałek, sztachet z wyrwanych ławek, a nawet koktajli mołotowa rzucanych przez zorganizowane (słabo, ale jednak) jednostki faszystowskiej organizacji terrorystycznej o nazwie antifa. Rodzice, zabierzcie swoje dzieci do domu i poświęćcie im uwagę, bo zrobi to kto inny - zły i wyrachowany.
2020-06-11 00:52:16
Oburzony
Nie, rasizm nie jest częścią naszej kultury. Częścią naszej kultury zaczyna być bezmyślne kopiowanie neokomunistów z zachodu i wciskanie nam, że jesteśmy rasistami. Brawo. Okpiliście samych siebie. Wystąpiliście w obronie "dobrego imienia" zamieszek, w których anarchiści atakują ludzi ze względu na kolor skóry, niszczą i okradają sklepy, a także napadają przechodniów i przejeżdżające samochody. Jesteście bezrozumną masą, która pochwala rasizm, przemoc i elementarny brak wiedzy historycznej. Bando ignorantów, stajecie w szeregu z rasistami, którzy dewastują symbole walki z rasizmem i próbują wciskać ciemnotę, że to efekt spowodowania śmierci narkomana przez policję w USA. HAŃBA!
2020-06-11 00:44:32
Kurier popiera wandalizm?
Dlaczego nie informujecie, że Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie zgłosi na policję akt wandalizmu? Tak, chodzi o te bazgroły pod Trasą Zamkową. W innych mediach nie ma takiej politycznej poprawności (czytaj: cenzury albo nawet, co gorsza, autocenzury).
2020-06-09 17:33:32
Medarda
Protest i proteście, teraz będzie jakiś strajk klimatyczny potem parada równości i będzie okazja na lajki i selfiki.
2020-06-08 13:48:40
@"Pamiętam"
Z pamięcią u ciebie nie najlepiej.
2020-06-08 11:54:27
Pamiętam
W Polsce obecne władze kraju przyczyniły się do zamordowania Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
2020-06-08 10:30:16
lewacki faszyzm w tęczowej poświacie...
A naukowe dane pokazują że to "czarni" kilkunastokrotnie częściej zabijają "białych" - nie rozumiem jak w zderzeniu z obiektywną nauką, twardymi danymi można sugerować że białe życie ma wartość mniejszą - każde życie jest warte tyle samo i nie rozumiem jak można w tak rasistowski sposób sugerować że są "kolory" ważniejsze - to tym dziwniejsze że robią to słowiańscy potomkowie niewolników (slave pochodzi od Slav) zapominają o tym że to ich przodkowie doświadczali systemowego rasizmu, represji i eksterminacji w polityce kolonialnej innych państw, to nasi przodkowie byli sprzedawani jako niewolnicy przez żydowskich handlarzy niewolników (świetnie ilustruję ten proceder kwatera scen z życia św Wojciecha znajdująca się na Drzwiach Gnieźnieńskich w której św Wojciech sprzeciwia się handlowi niewolników). Jeszcze nie tak dawno, zaledwie 110 lat temu o życiu Polaków tak podobnym do życia Murzynów na plantacjach w Alabamie pisał Booker T. Washington, niewolnik który jako jeden z pierwszych ukończył uniwersytet, przedstawiciel nowoczesnych czarnych elit - który na początku ubiegłego wieku (ok 1910 roku) miał okazje odwiedzić wszystkie trzy zabory polskie, efekty swoich obserwacji opisał w wydanej w 1912 roku książce "The Man Farthest Down. A Record of Observation and Study in Europe": „to było takie samo życie, jakie poznałem i którym żyłem wśród murzyńskich rolników w Alabamie” (oryg. ang.: there was much the same life that I had known and lived among the Negro farmers in Alabama).” BTW Wyrażał też przekonanie, iż „każdy studiujący tę tematykę, znajdzie wiele interesujących porównań między obecną sytuacją Polaków i amerykańskich Murzynów”. Tak ksenofobiczne demonstracje napawają mnie obrzydzeniem. Tego lewicowego faszyzmu nie ociepli żadna tęcza...
2020-06-08 09:33:23
beee
Oczekiwałbym informacji, co policja zrobiła dla ustalenia i ukarania tych wandali.
2020-06-07 23:11:43
Never
Jak się fajnie porobi sefliki na fejsy i gramy.Gdzie byli jak zamordowano w Berlinie bezbronnego polskiego kierowcę ciężarówki z powodów rasistowskich?Nikt nie pokazał im tego na fejsie czy nie było dyspozycji z centrali.Co zrobiliście dla Murzynów prześladowanych przez imperia?Nie słyszeliście co robiono w Afryce?
2020-06-07 21:35:52
@szczecinianin
Jeżeli "Kurier", to lewicowe media, to co ty tutaj robisz , prawaczku? Pracujesz? Ile płacą od wpisu?
2020-06-07 19:34:42
1234
Apokalipsa św Jana - będzie piekło na ziemi
2020-06-07 16:26:35
@hipokryci
Może zielono-czerwoni dla czarnego życia w łonie matki stosują taryfę ulgową? ;)
2020-06-07 16:06:23
cdn
Jeżeli według wytycznych WHO o zaistnieniu pandemii decyduje nie liczba zgonow,a liczba zakazonych,to najwieksza pandemia trapiaca wspolczesny swiat jest lewactwo.Zarazonych ta smiertelna ideologia sa miliony,a nikt z lewakow nie umiera,chociaz skutecznie zatruwają zycie normalnym ludziom.
2020-06-07 15:22:18
szczecinianin
młodzieżówka KODu tak samo liczna jak starszaki z KODu :) przecież to jest margines Szczecina!Kurier jara się bo to lewicowe media.
2020-06-07 15:14:00
do @ Jarun
"U nas murzynów nie ma, więc po co ten protest? I jak zawsze w tłumie musza pojawiać się zboczki." Ten protest jest abyś o murzynie nie pisał murzyn tylko... Zboków jest w "wiosce z tramwajami" dużo, najważniejsza "zboczka" (prawidłowo według feministek?) to ta blondyna na zdjęciu, na każdej zadymie widoczna, nawet kiedyś u Palikota. Mam nadzieją iż policja spyta się jej kto namalował podkładkę do przemowy.
2020-06-07 15:10:56
kibic
szkoda,że w USA tak nie protestują jak szczecińskie lewackie dzieci ....
2020-06-07 15:10:41
jest sprawa
pamiętacie jeszcze Igora Stachowiaka, do domu matoły
2020-06-07 14:33:44
Rozumiem
pobudki, którymi kierują się młodzi ludzie, żeby zamanifestować swoje zdanie, natomiast sposób w jaki to robią wydaje mi się niewłaściwy. Nie wiem zróbcie sobie tablicę z napisem "Precz z rasizmem", albo zawieście baner "George Floyd-pamiętamy", czy coś takiego. Ale czy trzeba mazać po ścianach Trasy Zamkowej, żeby coś przekazać? No nie wydaje mi się. Brak szacunku dla własności, czyjejś pracy, też wiele mówi o społeczeństwie. O nas samych.
2020-06-07 14:23:25
Sun Tzu
Proces demoralizacji społeczeństwa polega między innymi na przedstawianiu, stróżów prawa jako głupich, prymitywnych paranoików i alkoholików stale nadużywających prawa, a przestępców jako sympatycznych ludzi skrzywdzonych nieco przez złe społeczeństwo.
2020-06-07 13:27:09
zazeł
A ja na tę intencję zostawiłem na całą noc zapalone swiatło w ubikacji.
2020-06-07 13:12:07
Kasia
I teraz lajki na social media
2020-06-07 12:48:24
@Szczecinianin
Zadajesz głupie pytanie. Ty zapłacisz. Ja też.
2020-06-07 12:16:22
ox
homoseksualna szopka opłacona przez Putina
2020-06-07 11:17:13
hipokryci
"Czarne życie ma znaczenie", ale życie małego człowieka w łonie matki już nie ma znaczenia.
2020-06-07 11:14:57
Szczecinianin
Kto pobazgraną przez zielono- czerwonych Trasę Zamkową pomaluje i za to zapłaci?
2020-06-07 11:10:23
jurek
Kto tam umarl ze tyle zniczy
2020-06-07 11:06:13
ITD
Interwencja policjanta zdecydowania za ostra.Nie znaczy to ,ze robienie z tego czarnoskórego kryminalisty/siedział 5lat za napad z bronia w reku,placil w sklepie fałszowanymi banknotami/robic swietego.W Polsce ''swietym '' został niejaki Adamowicz,ktory mial''osiagniecia''na innym polu.Dla kochających czarnoskórych proponuje spacer po ulicach amerykańskich miast nie tylko wieczorowa pora.Statystyki osadzonych w więzieniach tez sa jednoznacze.
2020-06-07 10:58:32
Peace and Love
Ile maseczek dla czarnych ludzi w Ameryce i w Europie i w Afryce uszyli zebrani? Wsparcie dla czarnych sióstr i czarnych braci powinno być także w ochronie przed koronawirusem.Szyjcie maseczki a nie bazgrać po ścianach
2020-06-07 10:51:59
stop zatruwaniu środowiska
Znicze emitują dodatkowe CO2 a spreje do mazania po ścianach są toksyczne.Zatrzymajmy dewastację środowiska.Róbmy strajk klimatyczny
2020-06-07 10:50:13
oburzony
Rasizm jest częścią naszej kultury opowiada banialuki jedna z uczestniczek protestu.Nie jest częścią naszej kultury bo człowiek kulturalny nie ma w swoim katalogu rasizmu.Rasizm jest częścią patologi a nie kultury.Dzielenie ludzi na lepszych i gorszych jest wygodne dla ideologii które nie znają prawdziwych wartości i tolerancji.Pani z SLD może wiedzieć kto nazywał z PZPR robotników robolami i wymyślił walkę klas oraz elementy antysocjalistyczne.To był rasizm klasowy i światopoglądowy.Źródło nienawiści i rasizmu jest także w marksizmie i socjalizmie leninowskim.Rasizm jest nie tylko ze względu na kolor skóry ale także ze względu na światopogląd,wiarę i przynależność organizacyjną.Podział na moherów to też rasizm.Wkodujcie to sobie bo inaczej myślący są prześladowani nie mniej niż kolorowi przez totalitarystów
2020-06-07 10:47:02
Jarun
U nas murzynów nie ma, więc po co ten protest? I jak zawsze w tłumie musza pojawiać się zboczki.
2020-06-07 10:31:59
Pytanie
A teraz kto wyczyścić filar??
2020-06-07 10:04:11
Dyletant
Przecież hasło: "black lives matter", jest samo w sobie rasistowskie, gdyż deprecjonuje inne koloru skóry. Czyli ci śmieszni wojownicy sami są rasitami, gdyż wg tej durnej ideologii życie innych nacji nie jest wg nich ważne. Biedne dzieciaki, które nawet nie wiedzą, że są sterowane
2020-06-07 09:29:48
Krótko i na temat
Wiecie dlaczego 75% czarnych dzieciaków w USA wychowuje się bez ojca? Bo Black Leaves Mother.
2020-06-07 09:25:02
bobo
czy zgromadzenie było legalne jeżeli nie to gdzie polocja?
2020-06-07 03:43:55
gdzie była policja?????
Na zdjęciu widać jak zamaskowane osoby niszczą elewację filaru poprzez nanoszenie jakichś bazgrołów. Dlaczego nikt nie przeciwdziałał popełnieniu przestępstwa? Domagają się prawa i praworządności a sami prawo maja za nic? Ciekawe, przez kogo te "protesty" są inspirowane? Czyżby Moskwa? No cóż lewackie organizacje zawsze były podatne na stymulacje z tamtej strony granicy. Oczywiście wsparcia udzielili jak zawsze niezawodni homoseksualiści. Ci zawsze znajdą powód aby wystawić te swoje tęczowe szmaty
2020-06-07 01:41:53
beee
Znaleźli sobie właściwe miejsce (pod mostem a raczej wiaduktem). Homoseksualno-lewicowe oszołomstwo.
2020-06-07 01:34:29
t.rex
"Anifiie będziesz buty czyścił." - o tym właśnie pisałem. Takie teksty to zupełne maksimum, jakie to środowisko może z siebie wydusić. To jest tak żenujący poziom, że nie powinienem nawet odpowiadać. Nie dość, że człowiek ten nie potrafi poprawnie napisać komu te buty mam czyścić, to jeszcze jest to zwykła prowokacja do zwykłej pyskówki. Mój drogi czytelniku z Antify (bo to chyba miałeś na myśli) - nie możesz zastraszyć człowieka, który ma jakąkolwiek wiedzę o was i o rzeczach, które waszą organizację przerastają o całe wieki odkrywania swojej rzeczy i kultury. Wyjdź z tego bagna i nie zaprzątaj sobie i innym głowy takimi prymitywizmami.
2020-06-07 01:12:03
Kolorowi
Gdzie żeście byli jak polska policja zamordowała Igora Stachowiaka?? Czy dla was tylko czarne życie się liczy? Wasza hipokryzja sięgnęła kosmosu. Dam się na łyso ogolić że nawet jeden z was nawet palcem nie kiwnie jak policja w Polsce zatłucze kolejną osobę.
2020-06-07 01:00:05
Bosman
t.rex - całkowita zgoda:)
2020-06-07 00:49:38
T.rex - reksiku
Anifiie będziesz buty czyścił.
2020-06-07 00:34:18
t.rex
Biedne dzieci. Wracajcie do nauki i przestańcie zawracać sobie głowę marksistowskimi wypocinami, bo one naprawdę do niczego was nie zaprowadzą. Poczytajcie coś o organizacjach, których symbole ze sobą nosicie lub obok widnieją. Poczytajcie coś o osobach, które zaczęły ten cały cyrk i przestańcie robić z siebie "pożytecznych idiotów". Czytajcie najlepiej z różnych źródeł. Bez żadnych spin, czy uprzedzeń. Na spokojnie. Suche fakty i liczby. Nie dajcie się wieść bezmyślnie przez różnych opłaconych aktywistów lub innych oszołomów, tylko dlatego, że to jest albo głośne, albo "modne", albo "fajne". Bo nie jest. To jest tylko smutne i żenujące. Poczytajcie kim był, np. Harry Hay, co stworzył i za czym optował. Poczytajcie co próbowali zalegalizować jeszcze tak całkiem niedawno tzw. "zieloni" w Niemczech - a którzy dziś się kręcą pod tęczowymi flagami. Poczytajcie czym jest komunizm, marksizm, antykultura i jakie spustoszenie cały czas to robi na świecie.
2020-06-07 00:21:43
gdgh
A czy pozwolenie na te bazgroły lewactwo dostało?
2020-06-06 23:47:29
Walka klas już była.
Wojna klas a nie ras ... Skąd my to znamy.... Aaaaa.... Lenin i reszta czerwonych bandytów.... Czyli jak zwykle....lewica zaczyna się od haseł a kończy strzałem w tym głowy... Ja dziękuję za taką równość. Ps To wcale nie oznacza, że akceptuje bandyckie postawę policjanta. Morderstwo jest morderstwem, wolność jest wolnością, równość jest rownoscia, ale nowej komuny to proszę nie instalujcie.
2020-06-06 23:33:53

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie