sobota, 20 kwietnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Przeciwko rasizmowi na pl. Lotników w Szczecinie

Przeciwko rasizmowi na pl. Lotników w Szczecinie [GALERIA]

Przeciwko rasizmowi na pl. Lotników w Szczecinie
Data publikacji: 2019-03-16 16:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:11
Wywietleń: 1486 380754

„Dość rasizmu i faszyzmu” - takie hasło przyświecało uczestnikom sobotniej (16 marca) manifestacji zorganizowanej z okazji przyszłotygodniowego Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową. Na placu Lotników w  Szczecinie protestowało kilkadziesiąt osób. Demonstranci wyrazili swój sprzeciw wobec nienawiści, agresji i nietolerancji.

W wydarzeniu wziął udział prezydent Szczecina Piotr Krzystek, który dziękował uczestnikom za przybycie i podkreślił, że jesteśmy dostatecznie bogatym państwem, a mimo to pojawia się w przestrzeni publicznej wiele nienawiści i negatywnych emocji.

- Warto mieć inną postawę i mówić o przyzwoitości - powiedział do zgromadzonych włodarz miasta. - Oznacza to szacunek do drugiego człowieka bez względu na to, czy jest on tego samego wyznania, czy ma inny kolor skóry. Trzeba zawsze o tym pamiętać. Mam nadzieję, że w otwartym dla wszystkich Szczecinie, właśnie taką postawę będziemy w dalszym ciągu kreować.

Jak podkreślali organizatorzy, demonstracja to wyraz sprzeciwu wobec "narastającej fali rasizmu i ksenofobii".

- Dzisiaj łącząc się z protestującymi z kraju i całego świrefusata dajemy jasno do zrozumienia, że nie godzimy się na dyskryminację, rasizm i faszyzm - mówił Jan Górski ze Stowarzyszenia Refugees Szczecin.

Demonstranci  trzymali w rękach transparenty z takimi hasłami jak: "Nienawidzisz mnie, a przecież jestem taki jak ty", "To jest kraj dla wszystkich ludzi", "Tolerancja", "Taszyzm nie faszyzm". Pojawiły się również plakaty przypominające niechlubne zdarzenia związane z dyskryminacją w Polsce ze względu na narodowość, kolor skóry czy wyznanie.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Refugees Szczecin. Udział w demonstracji wzięły również inne współorganizujące sobotni protest organizacje działające w stolicy Pomorza Zachodniego jak: Kolektyw Niezależne Centrum Obywatelskie, Lambda Szczecin, szczeciński oddział Razem, KOD Zachodniopomorskie oraz grupa mieszkańców.

- Przyszłam tutaj przede wszystkim po to, aby zaprotestować przeciwko przejawom ksenofobii i braku tolerancji w naszym kraju - przyznała z ubolewaniem p. Elżbieta, która pierwszy raz uczestniczyła w wydarzeniu. - Wszystkim w Polsce powinno żyć się dobrze. Nie zgadzam się na propagowanie faszystowskich haseł przez środowiska narodowościowe.

Przypomnijmy, że 21 marca przypada Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, który został ustanowiony przez ONZ w 1966 r. by upamiętnić tragiczne wydarzenia, do których doszło w Sharpeville” w RPA (1960). Policjanci wówczas zastrzelili 69 osób, które brały udział w pokojowej demonstracji przeciwko „przepisom przepustkowym” apartheidu.  Obchody mają na celu wzmożenie działalności społeczeństwa na rzecz eliminacji wszelkich form rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji na świecie. W sobotę w Polsce demonstracje odbyły się między innymi w największych miastach.

Kamil Krukowski

Fot. Marta Teszner

Przeciwko rasizmowi na pl. Lotników w Szczecinie Przeciwko rasizmowi na pl. Lotników w Szczecinie Przeciwko rasizmowi na pl. Lotników w Szczecinie Przeciwko rasizmowi na pl. Lotników w Szczecinie Przeciwko rasizmowi na pl. Lotników w Szczecinie Przeciwko rasizmowi na pl. Lotników w Szczecinie Przeciwko rasizmowi na pl. Lotników w Szczecinie Przeciwko rasizmowi na pl. Lotników w Szczecinie Przeciwko rasizmowi na pl. Lotników w Szczecinie Przeciwko rasizmowi na pl. Lotników w Szczecinie

Komentarze

trohan
ale dzieciarnia się rozpisała. Co hultaje, za dużo macie wolnego czasu?
2019-03-18 15:57:08
Putin najlepszy kumpel Tuska
Putin najlepszy kumpel Tuska
2019-03-18 12:50:33
Były wyborca PO
Mam dosyć - więcej na PO nie zagłosuję. Krzystek jest nie do zaakceptowania.
2019-03-18 12:14:15
re: Brawo Prezydencie !
Przykazanie miłości dotyczy, tych którzy nas szanują. Nie masz pojęcia o czym piszesz, używasz prostackich i prymitywnych uogólnień. A przecież jesteś taki/ka oświecona i zjadłeś/aś wszystkie rozumy.
2019-03-18 11:31:25
Ewa Maria Marciniak
Putin niczego nie wspiera wy politycy z bożej łaski. Rosjanie mają dosyć własnych kłopotów ekonomicznych. A w ogóle po co te głupie swary i komentarze ?
2019-03-18 09:28:51
@ Putin "wspiera skrajną prawicę w Europie, więc także w Polsce"
Lewackie brednie wyssane z palca. Putin zaciera ręce na widok tego, co niestety w całej Europie, wyprawia lewactwo i inni tak zwani pożyteczni idioci. Jednym z priorytetów Putina jest osłabienie Zachodu, czyli też Europy, do czego w dużym stopniu przyczyniają się setki tysięcy niebezpiecznych muzułmańskich imigrantów liczących na obfity socjal. Niebezpieczni, niepracujący i drodzy w utrzymaniu imigranci muzułmańscy są więc po myśli Putina i nie wiedzieć czemu również lewako-liberałów Europy.
2019-03-18 01:09:05
Putin wspiera skrajną prawicę w Europie, więc także w Polsce
Pisiorska katodewocja tutaj szczuje, może nadają z Petersburga. Pewnie zielone ludziki.
2019-03-17 22:48:15
Cdn naucz się polskiego bo hańbisz Polskę i siebie samego
Jesteś klasycznym pisowskim nieukiem
2019-03-17 22:41:35
"były wyborca" PIS
Co niby znaczy tak traktowani? U nas uchodźcy są dobrze traktowani. A takich, którzy potencjalnie mogą popełniać zamachy terrorystyczne nie potrzebujemy. Porządek miłości obowiązuje. Najpierw trzeba myśleć o nas, o tym co imigranci muzułmańscy mogą nam zrobić, a potem o innych. Dziwne, że jeszcze trzeba komuś takie proste i oczywiste rzeczy tłumaczyć.
2019-03-17 22:05:43
Razem
Komunizm to poniekąd faszyzm. Protestowali przeciw samym sobie?
2019-03-17 21:56:39
Panie Krzystek
Dosc Komunizmu i PO-stkomunizmu i w Szczecinie !!
2019-03-17 20:09:10
Ale "faszyzm", żeście wylizali z nagłówka lizusy.
.
2019-03-17 19:08:12
No, to Krzystek nam się objawił.
.
2019-03-17 15:40:47
były wyborca PIS
No muszę stwierdzić ,że po niedzielnej mszy w kościółku , pouczeni przez klechę Pisowska Szczujnia żarliwie przystąpiła do zaśmiecania forum i propaguje tym samym KATOLSKĄ miłość bliźniego ...Jak wyjedziecie za granicę to też jesteście tam obcy, czy tak jesteście traktowani ?? NIE !!! Hipokryzja w najgorszym wydaniu !!
2019-03-17 14:06:59
Stop niszczeniu rodziny, tradycji i kultury
Ten spęd miał na celu agresywne niszczenie rodziny , kultury i tradycji poprzez import agresywnych i roszczeniowych "imigrantów", fałszywie nazywanych uchodźcami. Pan Krzystek może zaprosić do swojego domu kogo chce, ale o tym kogo ja będę zapraszał nie on i jemu podobni nie będą decydowali.
2019-03-17 12:54:40
lol
Ja jednak poproszę o wyjaśnienie w jakim kontekście używany jest tu termin faszyzm - czy chodzi o antykomunizm?
2019-03-17 12:09:54
Samanta
Kocham Szczecin teraz jeszcze bardziej. Cieszę się, że normalni ludzie nie mają czasu na takie bzdety i nie stawili się na wielkim wiecu, buahahahah. Panie Krzystek, wstydź się pan!
2019-03-17 11:51:09
trohan
Oczywiście bełkot internetowych przychlastów z "pokręconą logiką" zaciemnia dyskusyjne forum. Po co stukacie w klawiaturę, jak nie rozumiecie sensu dyskusji? Wy nie dyskutujecie, wy bredzicie.
2019-03-17 11:14:30
Pejot
najlepszy lodziarz w historii miasta bierze się za ideologię. To jego koniec...
2019-03-17 11:07:15
Obiektywny
Też jestem przeciwko nienawiści, nietolerancji i agresji. Dlatego abyśmy uniknęli takich rzeczy w najgorszym wydaniu, to nie możemy wpuszczać do Polski imigrantów muzułmańskich.
2019-03-17 11:03:31
ADAMS
Lepiej to Ty przeczytaj sam trzy razy swoje wyplociny.
2019-03-17 11:03:17
@zed jesteś przekonany o swej inteligencji. Maturę może masz i coś na kształt licencjatu.
W wewnętrznym ciepełku wiesz, że służysz SPRAWIE. Może nawet w targowickiej hierarchii masz jakiś stopień. Ale nie wiesz, albo nie dopuszczasz do siebie myśli, że tobą sterujący takich jak ty i tak uważają za gnidy i w razie przejęcia władzy postąpią z tobą właśnie tak. Żydzi z Judasza nie zrobili Starszego Kapłana.
2019-03-17 10:12:47
teść pasierba do @ Zed
PO_lscy "faszyści" obchodzą urodziny Adolfa tylko w maju, gdy drzewa się zielenią, trawka rośnie i "wafelki" w TESCO już w promocji. Niemiecki faszysta w dniu 20 kwietnia jak przystało na "korrect Burger"....P.S. - znaleźli już oryginal materiału z którego zmontowano "urodziny" w TVN?
2019-03-17 10:01:48
Niebawem pewnie pójdzie z tęczową flagą i będzie krzyczał PRECZ OD MOJEJ MACICY !!!
.
2019-03-17 09:57:36
@zed
Tak urodziny Hitlera w lesie to ciekawa historia - Hitler ma urodziny w kwietniu a materiał nagrywano w maju, później TVN trzymał materiał ponad pół roku żeby puścić go w momencie który najbardziej zaszkodzi Polsce i na koniec jeszcze dziwnym trafem TVN zapodziała się gdzieś "surówka" z tego przedstawienia!
2019-03-17 09:36:44
Jarun
Najważniejsze to pokazać, że w Polsce istnieje faszyzm. To taka perfidna polityka, żeby Europa i Świat ciągle oglądał - jak polska lewica walczy z faszyzmem i nazizmem. A potem z Polakami można zrobić wszystko. Wystarczy powiedzieć: wy faszyści, albo: co, bronisz polskich faszystów i nazistów? Demonstrują i wywieszają hasła osoby na usługach zagranicznych spec-służb, a większość z demonstrujących to "pożyteczni idioci".
2019-03-17 09:13:01
Zed
Dowodem na istnienie w Polsce faszyzmu były chociazby slynne urofziny Hitlera, kiedy narodowcy upiekli dla miego tort i ułożyli swastyke z wafelkow. Cała Polska widziała.
2019-03-17 08:56:05
szalom
Krzystkowi to już kompletnie rozum odebrało i firmuje te lewackie spędy oszalałego z nienawiści lewactwa! Panie Krzystek wprowadź pan kartę LGBT do szkół i gejowskich latarników to będziesz pan jeszcze bardziej postępowy i nowoczesny!
2019-03-17 08:07:37
POkazałeś się Krzystek
Trochę, powtarzam trochę wyrozumienia miałem dla Krzystka. Teraz brrrr....
2019-03-17 08:06:23
uczestniczyło około dwieście osób.
W tej manifestacji uczestniczyło około dwieście osób. Po około godzinie ilość się zmniejszyła.
2019-03-17 07:32:02
Gość
Nasz prezydent (no mój już po tym pożal się Boże występie nie)"popłynął".Taki niby apolityczny,a ramię w ramię z KODZIARZMI?
2019-03-17 07:15:03
krażyna
kłamstwo często powtarzane ma stać się prawdą, i czy dlatego ci demonstracji wymyślają że faszyzm jest w Polsce? czy dlatego Krzystek wygrywa wybory że uczestniczy w takiej demonstracji?
2019-03-17 05:33:48
Afkol
dla mnie takie imprezy to mogą nawiązywać do z faszyzmu czyli stosowania siły w stawianiu na swoim, czyli złu, ta impreza to forma wymuszenia na spokojnych ludziach, ta garstka demonstrantow chce by mniejszosc nie tolerowala wiekszosci
2019-03-17 01:48:44
Z tą demonstracją to do Berlina
Generał SS Felix Steiner w swej wydanej w 1958 r. książce Die Freiwilligen: Idee und Opfergang zamieścił zestawienie, zgodnie z którym w latach 1940-1945 w formacjach SS służyło z grubsza licząc: 55 tys. Holendrów, 20 tys. Francuzów, 23 tys. Flamandów, 20 tys. Walonów, 6 tys. Norwegów, 6 tys. Duńczyków, 16 tys. Włochów, 31.500 Łotyszów, 20 tys. Estończyków, 20 tys. Ukraińców, 800 Szwajcarów, 300 Słowaków oraz 80 ochotników z Liechtensteinu. Służyli w formacjach SS Litwini, Szwedzi, obywatele Stanów Zjednoczonych, ale niemieckie źródła Polaków w służbie Schutzstaffeln nie wymieniają.
2019-03-17 01:30:25
DORADCA ZAWODOWY
MOI DRODZY, Jak nie wiecie na czym obecnie najlepiej sie zarabia, an ie macie jeszcze sposobu na życie, to podpowiadam: Płaska Ziemia, Faszyzm włoski i niemiecki z domieszką etiopskiego, antyszczepionki, patostreamerka...
2019-03-17 01:06:04
zak
To skandal żeby Prezydent Miasta brał udział w tej kłamliwej i pełnej oszczerstw hucpie antypolskiej inspirowanej przez środowiska siejące nienawiść do Polaków.Przecież ta demonstracja jest przejawem rasizmu i braku tolerancji . Sugerująca jakoby Polacy byli rasistami i faszystami.
2019-03-17 00:59:52
Myślący
Te opisy aktów rasizmu czarnymi literami na żółtych kartonach(nie jest to rasizm w czystej postaci wobec afrykańczyków i azjatów???) są naprawdę przerażające. To nie jakieś tam molestowanie, obmacywanie, gwałcenie czy wysadzanie w powietrze! Normalnie zgroza!
2019-03-16 23:28:59
wydaje się ,że :
gdyby w Polsce byli faszyści , to ci demonstranci wróciliby do domu o wiele pożniej , albo wcale .Wyzywanie Polaków od faszystów jest bandyckim zachowaniem !
2019-03-16 22:58:15
antydebil
Jak wyjedziecie z tej prowincji za granicę to też jesteście odbierani jako OBCY tylko nikt nie bluźni w waszą stronę .., a wy PISIORSKIE KUNDLE owszem..
2019-03-16 21:29:53
@ Jarun
Odrób lekcję historii i patrz konstruktywnie w przyszłość , bo historii nikt nie cofnie i nasza PISIORSKA MARTYLOLOGIA nikogo poza prawackim grajdołem nie interesuje..
2019-03-16 21:25:04
@dd
może uargumentujesz twoja tezę ?? Czy to zbyt wiele dla twego intelektu ??
2019-03-16 21:20:10
LUDZIE!!!!!
Ogarnijcie się! Otwórzcie oczy! Na prawdę nie macie większych problemów?
2019-03-16 21:12:52
Krzysztof
Tragedia i to prezydent niby bezpartyjny wspiera swoją obecnością takie lewackie akcje? Wstyd!
2019-03-16 21:08:53
fdm
Uważam, że to wstyd, że prezydent pojawił się na takim zgromadzeniu... Przecież ta cała walka z wyimaginowanym faszyzmem to nic innego jak przykrywka do przepychania lewych postulatów.
2019-03-16 21:00:34
dd
Oszołomy.
2019-03-16 20:01:26
@ cdn
Przede wszystkim należy współczuć twoim 2 pozostałym zwojom mózgowym i ograniczeniu intelektualnemu PRAWAKU :)))
2019-03-16 19:49:54
No dobrze, no precz, ale przecież ci ludzie, którym tam polecono manifestować
zupełnie nie mają pojęcia przez kogo i w jakim celu są używani.
2019-03-16 19:32:36
Krzystek, kompletny brak ambicji, czy czyste karierowiczostwo ??
.
2019-03-16 19:27:36
Jarun
Walczą z czymś, czego nie ma. Typowe dla "ludzi radzieckich" homo-sovieticus. Od takich obrońców to w gułagach zginęło kilkanaście milionów ludzi. Stalinizm też walczył z faszyzmem i rasizmem.
2019-03-16 19:26:00
Krótko
Patrzcie ludzie w jakiej my jesteśmy przykrej sytuacji - kiedy mamy prawacką manifestację muszą być jakieś kościelne hasła o bogu itp. Jak tylko mamy lewacką muszą być te tęczowe szmaty na kiju. Nienawidzę po równo jednych i drugich. Mam nadzieję, że oszołomy z obu stron znikną i dadzą żyć normalnym ludziom po swojemu.
2019-03-16 19:14:02
Olek
Kilkadziesiąt... To i tak dużo.
2019-03-16 19:06:09
cdn
Typowa lewacka imprezka tych co uwierzyli szujni tvni iszmatlawca michnika o faszystach obchodzacych immieniny adolfa.Udzial wymierajacych kodziarzy nie dziwi,ale panie krzystek wyluzuj.Idzie pan ta sama droga co nieudacznik z warszawki.Wsolczuc trzeba takze mieszkancom miast pooznan,sopot i gdansk.
2019-03-16 18:30:26
Weger
Faszyści w Polsce to przede wszystkim tzw. narodowcy. W PiSie też jest sporo faszystów. Na szczęście w Szczecinie nie mają nic do powiedzenia.
2019-03-16 18:17:46
czytam
" Nienawidzisz mnie , a przecież jestem taki jak ty " . Wypraszam sobie . Do kogo kierują te prowokacyjne hasła ? Nic do "ciebie " MIE MAM , a czy jesteś taki jak ja ! ? Nie znam Cię , więc nie wypisuj bzdur na kartonie .
2019-03-16 18:07:43
POszust
gdzie w Polsce jest faszyzm?Wiem że kreowany jest w TVN , ale wystarczy przełączyć kanał i faszyzm znika.Jakie poparcie mają partie nacjonalistyczne w Polsce?
2019-03-16 18:07:26
Brawo
Precz z faszystami i rasistami.
2019-03-16 17:45:32
Ja bym jednak dopytał sie uczestników
co rozumieją przez określenie "faszyzm"... czy chodzi o antykomunizm? (bo antykomunizm to jeden z atrybutów przypisywanych faszyzmowi) - polskie prawo zakazuje propagowania ustrojów totalitarnych w szczególności nazizmu i komunizmu.
2019-03-16 17:35:02
prezydent brzmi dumnie
Jaki prezydent taka manifestacja - Piotr Krzystek ma wyrok NSA o naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka
2019-03-16 17:26:34
gupi
Ciężko jest dyskutować z ludźmi którzy nie mają podstawowej wiedzy z historii, geografii czy biologii - są po prostu zbyt głupi.
2019-03-16 17:09:19
Hipokryzja w wydaniu Piotra Krzystka ale nie tylko...
Warto mieć inną postawę i mówić o przyzwoitości - powiedział do zgromadzonych włodarz miasta. - Oznacza to szacunek do drugiego człowieka bez względu na to, czy jest on tego samego wyznania, czy ma inny kolor skóry. Przypomnę ten włodarz miasta, czyli Piotr Krzystek ma wyrok NSA z 30.07.2019 r., że naruszył swoim działaniem Europejską Konwencję Praw Człowieka - czyli skrzywdził innych ludzi i nie chce przeprosić i zapłacić za wyrządzone przez siebie krzywdy... i gdzie tu przyzwoitość?
2019-03-16 17:06:03
a ja pi pi na to
Duractwo wypełzło.
2019-03-16 16:48:45
Brawo Prezydencie !
Uprzedzając jad wylewany na tym forum przez PISich trolli zachęcam do refleksji nad sobą i zastanowienia się zanim napiszecie kolejne nieuzasadnione naziolskie komentarze. Jutro pobiegniecie do kościółka i za kilka złotych rzuconych na tacę odkupicie swoje winy ?? A gdzie przykazanie miłości ?? Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego ...OTO WY i wasza wiara ...
2019-03-16 16:34:49