czwartek, 01 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Znalazł cenny zabytek, odpowie za kradzież

Znalazł cenny zabytek, odpowie za kradzież [FILM]

Znalazł cenny zabytek, odpowie za kradzież
Data publikacji: 2016-02-17 11:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:54
Wywietleń: 3376 120333

Unikatowy miecz z brązu sprzed 2500 lat został odnaleziony przez poszukiwacza skarbów w okolicach Choszczna. Mężczyzna nie powiadomił konserwatora zabytków o cennym znalezisku i teraz ma poważne kłopoty.

W lutym koordynator ds. zabytków z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie otrzymał informacje o odnalezieniu przez poszukiwaczy w powiecie choszczeńskim cennego miecza z brązu. Policjanci od razu zaczęli działać. We wtorek (16 bm.) w okolicach Recza zarekwirowali zabytek, wydobyty z ziemi dwa tygodnie wcześniej. Według policji mężczyzna nie zdawał sobie sprawy, jak cenny przedmiot odnalazł.

– Zatrzymany artefakt – rękojeść miecza z brązu – została przebadana przez archeologów z Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie stwierdzono, że pochodzi ona z Hallstatt w Austrii, z okresu wczesnego żelaza, określanym okresem halsztackim z ok. 750-550 lat p.n.e. – podkreśla asp. sztabowy dr Marek Łuczak, koordynator ds. zabytków z KWP w Szczecinie.

Miecz miał rękojeść z brązu z charakterystyczną głowicą w formie kapelusza oraz żelazne ostrze, niezachowane w tym egzemplarzu.

– Jest to bardzo rzadki okaz pradziejowej broni występujący na terenie Pomorza i Polski – dodaje M. Łuczak.

35-letni mieszkaniec powiatu choszczeńskiego ma teraz poważne kłopoty, bo nie powiadomił służb konserwatorskich o cennym o znalezisku. Na dodatek nie miał pozwolenia na prowadzenie poszukiwań za pomocą sprzętu elektronicznego. Zgodnie z polskim prawem odpowie za kradzież.

– Każdy zabytek archeologiczny, wydobyty z ziemi według prawa polskiego jest własnością Skarbu Państwa – podkreśla M. Łuczak.

Sprawą niefrasobliwego poszukiwacza skarbów zajęła się Prokuratura Rejonowa w Choszcznie. Po zakończeniu postępowania Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie zdecyduje, do którego muzeum przekazany zostanie cenny artefakt. ©℗

(żan)

Film i fot. KWP Szczecin

Komentarze

żamiast nagrody...
sąd, kara, niesława...Dziki kraj i bezmyślne prawa...
2016-02-17 21:24:35
Nie każde dziecko
Chyba każde niedouczone dziecko. od kiedy wszystkie zabytki leżące w ziemi należą do Skarbu Państwa?.
2016-02-17 14:03:32
Nie każde dziecko
Każde niedouczone dziecko chyba wie... od kiedy wszystkie zabytki wyciągnięte z ziemi należą do Skarbu Państwa ?
2016-02-17 14:01:27
???
Ciekawe co za przyjazny sąsiad doniósł Policji o znalezisku?
2016-02-17 14:01:26
Skarby
Skoro ktoś zaopatrzył się w elektroniczny sprzęt do poszukiwania tego rodzaju przedmiotów, to z pewnością nie robił tego przypadkowo. Każde dziecko wie, że skarby, zabytki itp. znalezione w ziemi należą do Skarbu Państwa, a znalezisko musi być niezwłocznie zgłoszone do odpowiednich służb. Swoją drogą, niezłe ciekawostki kryją tereny Pomorza Zachodniego.
2016-02-17 13:24:37

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie