W wieku 72 lat zmarł dr inż. Andrzej Kreft, wykładowca akademicki, wieloletni dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Gospodarka wodna, a zwłaszcza Odra i jej ochrona, wypełniały jego życie zawodowe, ale również stały się pasją. Był współorganizatorem corocznych Flisów Odrzańskich, promujących m.in. edukację ekologiczną.
Pracę zawodową podjął już w 1967 roku, bo – jak wspominał – musiał zarobić na studia. Do 1970 roku był agromeliorantem w Powiatowym Inspektoracie Wodnych Melioracji w rodzinnych Chojnicach. W 1976 roku, już po ukończeniu studiów na Wydziale Budownictwa i Architektury ówczesnej Politechniki Szczecińskiej (dziś Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego), rozpoczął pracę naukową. Prowadził wykłady i ćwiczenia projektowe z przedmiotów: drogi wodne i porty, regulacja cieków, podstawy budownictwa wodnego oraz specjalne obiekty hydrotechniczne. Wykształcił całe pokolenia hydrotechników. Był promotorem blisko stu prac magisterskich i inżynierskich. Miał na koncie wiele publikacji, a także jeden patent.
Przez wiele lat związany był ze szczecińskim RZGW. Najpierw, przez rok jako wicedyrektor ds. technicznych i jednocześnie pełniący obowiązki dyrektor, a od 1992 aż do przejścia na emeryturę w 2017 roku jako dyrektor tej jednostki. Pod jego kierownictwem pracownicy RZGW wspólnie z naukowcami opracowali koncepcję modernizacji Odry granicznej, która została przyjęta przez rządy Polski i RFN. Podpisana w 2015 roku umowa polsko-niemiecka dotyczy przede wszystkim ochrony przeciwpowodziowej, ale pozwala też na poprawę warunków żeglugowych. Możliwość realizacji inwestycji na Odrzańskiej Drodze Wodnej po trwających ponad 10 lat uzgodnieniach dyrektor Kreft uważał za swój osobisty sukces zawodowy. Od 2003 roku zabiegał o przebudowę mostu kolejowego ze zwodzonym przęsłem w szczecińskich Podjuchach, utrudniającego żeglugę na Regalicy. W końcu i w tej sprawie doczekał się pozytywnej decyzji. Przez wiele lat był osobą nadzorującą polsko-niemiecką akcję lodołamania. Dzięki jego staraniom kontynuowano program budowy lodołamaczy dla Szczecina. Był jednym z najwybitniejszych ekspertów z zakresu gospodarki wodnej w regionie.
Za swoją działalność zawodową i społeczną otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń. Najbardziej sobie cenił Odznakę Diamentową Prezydenta Światowego Lions Club USA, którą został uhonorowany w 2004 roku (jako jedyny Polak). Był bowiem aktywnym członkiem Lions Club Szczecin „Magnolia”, który pomaga m.in. niewidomym i niedowidzącym dzieciom.
Pogrzeb Andrzeja Krefta odbędzie się w poniedziałek (8 marca) o godz. 9 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
(ek)