Niedziela, 24 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Zimowe liczenie ptaków

Data publikacji: 26 stycznia 2018 r. 22:14
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:01
Zimowe liczenie ptaków
 

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Koło Naukowe Zoologii Kręgowców „Wąsatka” Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają w sobotę  i niedzielę (27 i 28 stycznia) na spacery ornitologiczne. Ptakiem Zimy 2018 jest czeczotka.

Spacery ornitologiczne odbywają się w ramach Zimowego Ptakoliczenia. W ich czasie zaplanowano naukę rozpoznawania ptaków oraz odkrywanie miejsc, w których najłatwiej je obserwować. Ponadto uczestnicy dowiedzą się, jak prawidłowo pomagać ptakom zimą i czym je dokarmiać.

Podczas tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na czeczotkę. To gatunek, który najłatwiej zaobserwować podczas jesienno-zimowych migracji. Czeczotki, które do nas przylatują, odbyły podróż z północy Europy. Znajdą u nas pożywienie, głównie na olszach i brzozach.
Samiec czeczotki szczyci się piękną różowo-czerwoną czapeczką. W sezonie lęgowym w podobnym kolorze będzie plama na jego piersi. Samice i osobniki młode są ubarwione znacznie skromniej.

- W czasie Zimowego Ptakoliczenia obserwujemy ptaki, które spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. W akcji można wziąć udział samodzielnie lub z przewodnikiem. Co roku OTOP organizuje około 140 spacerów ornitologicznych w całej Polsce. Ich spis znajduje się na stronie: http://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/lista-wycieczek/. Liczenie prowadzimy przez minimum godzinę, a wyniki nanosimy na elektroniczną kartę obserwacji dostępną na stronie OTOP. W Zimowym Ptakoliczeniu bierze także udział wielu nauczycieli szkolnych i przedszkolnych, którzy organizują wycieczki dla klas - wyjaśniają organizatorzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

OTOP na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Przez ostatnie osiem lat najliczniej obserwowanym gatunkiem jest krzyżówka, nasza najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się gawron, a na trzecim – kawka.

Zimowe Ptakoliczenie z Wydziałem Biologii US zaplanowano 27 i 28 stycznia przy fontannie „Bartłomiejka” na Jasnych Błoniach o godz. 8:30. Będzie to spacer alejami Jasnych Błoni, parku Kasprowicza oraz Ogrodu Dendrologicznego im. Stefana Kownasa. Długość trasy: ok. 4 km; czas trwania: ok. 2-3 godzin. Kontakt z przewodnikiem: 27.01 – Piotr Piliczewski, tel. 516 354 087, e-mail: epicrates@wp.pl; 28.01 – Marta Cholewa, tel. 602 662 178, marta.cholewa@usz.edu.pl.

Organizatorzy zalecają, by ciepło się ubrać oraz zabrać własny sprzęt optyczny i herbatę na rozgrzewkę.

(g)

Fot. Jacek Betleja/otop.org.pl

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA