Sobota 02 lipca 2022r. 
REKLAMA

Zielony zawrót głowy. W ten weekend „Pamiętajcie o ogrodach"

Data publikacji: 2019-05-17 10:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:40
Zielony zawrót głowy. W ten weekend „Pamiętajcie o ogrodach"
„Pamiętajcie o ogrodach" to wydarzenie, za sprawą którego przez weekend wielki i niepowtarzalny ogród Wałów Chrobrego będzie tętnił kolorami, a też kusił aromatami i smakami potraw regionalnych.  

Będzie się działo! Na Wałach Chrobrego - kiermasz ogrodniczy na bogato. I jeszcze nie lada gratka dla łasuchów - na ul. Szczerbcowej staną stragany z przysmakami regionalnej kuchni. To wszystko już w ten weekend i pod dobrze znanym hasłem: „Pamiętajcie o ogrodach".

Magnesem z pewnością będzie kiermasz ogrodniczy. Na jego stoiskach będzie można znaleźć bogatą ofertę - w tym kolekcjonerskie premierowe odmiany - roślin ozdobnych do domu, ogrodu, na balkony i tarasy: wśród nich przeżywające renesans krzewy i drzewa owocowe. Nie zabraknie mebli i narzędzi ogrodowych, także architektów krajobrazu i działkowców udzielających fachowych porad (na stoisku Polskiego Związku Działkowców - bezpłatne badania gleby).

- Spodziewamy się ponad 100 wystawców z branży ogrodniczej oferujących wszystko, co niezbędne w ogrodzie i domu. Materiału roślinnego specjalnie na tę okazję wyselekcjonowanego. Gdyż producenci wiedzą, że szczecinianie doskonale się znają na roślinach i są bardzo wymagającymi klientami - zapowiada Marek Maj z FM Szczecin, współorganizator wydarzenia. 

– Drzewka i krzewy owocowe oraz ozdobne, rośliny rabatowe do ogrodu i na balkon, byliny, kłącza i cebule kwiatowe, trawy ozdobne, pnącza, krzewy róż, świeże zioła w doniczkach, kaktusy i sukulenty – wylicza Ewa Maj z FM Szczecin, współorganizatorka wydarzenia. – To wszystko i jeszcze więcej zaoferują producenci nie tylko z rejonu Szczecina, ale również z innych, nawet odległych regionów kraju.

Na co z tej oferty warto będzie zwrócić szczególną uwagę? Choćby na mieczyki: ‚White prosperity’, ‚Tradehorn’, ‚Rose Supreme’, ‚Nathan’, ‚Priscilla’, na amarylis Belladonna i krynię zwaną również amarylisem ogrodowym. Także na lilie, spośród których nie zabraknie dwóch ekskluzywnych i wielokrotnie nagradzanych krzyżówek: ‚Kushi Maya’ i ‚Zeba’. Poza nimi będą też lilie pełne, jak azjatycka ‚Apricot Fudge’, orientalne (‚Broken Heart’, ‚My Wedding’, ‚Lilac Cloud’, ‚Magic Star’), krzyżówki orienpet (OT) potocznie zwane liliami drzewiastymi: ‚Exotic Sun’, ‚White Eyes’, ‚Robina’, ‚Candy Club’, ‚Zambezi’, ‚Nymph’, ‚African Lady’.

Będzie również sporo egzotyki w postaci m.in. cebulek i kłączy, jak: kobra himalajska, czyli arizema okazała, takka zwana diabelskim kwiatem, kurkuma, koralowa kropla (bessera), wianecznik Gardnera, agapanty, krokosmia ‚Lucifer’, trytomy odmian ‚Royal Standard’ oraz ‚Red Hot Poker’, ismeny (błonczatki), eucomisy, czyli inaczej lilie ananasowe. W ofercie kiermaszu ogrodniczego nie zabraknie też cenionych storczyków ogrodowych: Pleione tongariro oraz grupy Roskea idealnie nadającej się do ogrodów naturalistycznych i skalnych.

– Będą również byliny bardzo poszukiwane, a rzadko dostępne na co dzień: mukdenia rossi ‚Karasuba’, pełnik chiński ‚Golden Queen’ czy okazałe byliny do dużych ogrodów, jak rabarbar dłoniasty, odmiana tangucka, rodgersja ‚Chocolate Wings’, rudbekia błyskotliwa ‚Goldsturm’, sadziec ‚Baby Joe’ – nowa odmiana gatunku, który staje się coraz bardziej popularny w Polsce – dopowiada Ewa Maj. – Poza bogactwem roślin na kiermaszu nie zabraknie nawozów, wszelkiego rodzaju sprzętu i małej architektury ogrodowej, a też rękodzieła do domu i ogrodu. Swoje stoisko będzie miał także Polski Związek Działkowców, gdzie fachowych porad wszystkim zainteresowanym będą udzielali instruktorzy ogrodniczy, a gdzie również będzie można zbadać odczyn gleby.

Tuż przy ogrodniczym kiermaszu, bo na ul. Szczerbcowej, będzie działała „Wałówka z przysmakami". Jak zawsze, ze stołami uginającymi się od smakowitego regionalnego jadła: od pieczywa i wędlin, przez sery, miody, konfitury i słodycze, po kwasy chlebowe, soki, nalewki i piwa z mini browarów.

„Pamiętajcie o ogrodach" czekać będzie nie tylko na domowych ogrodników, amatorów swojskiego jadła oraz spragnionych estetycznych wrażeń miłośników kwiatów. Ale na wszystkich, którzy kochają zieleń i są ciekawi nowych trendów czy to architekturze krajobrazu, meblach ogrodowych czy choćby w urządzaniu balkonów i tarasów. Zatem, obierajmy azymut na Wały Chrobrego i jego morze atrakcji: w sobotę (18 maja) w godz. 9-18, a w niedzielę do g. 17.

Tym bardziej że jest szansa na zdobycie nagrody. W trakcie trwania imprezy odbędzie się konkurs na najlepsze stoisko oraz hasło związane z zielenią Szczecina. Poniżej opublikujemy kupon do głosowania. Po wypełnieniu warto go złożyć w biurze kiermaszu - na Wałach Chrobrego - najpóźniej do godz. 14 w niedzielę (19 bm.). Dzięki głosom naszych Czytelników poznamy najefektowniejsze stoisko wydarzenia. Jego właściciel otrzyma prestiżową nagrodę - puchar „Kuriera”. Natomiast autorzy najlepszych haseł otrzymają zestawy upominków od sponsorów imprezy oraz naszej redakcji. Zapraszamy!

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA