Poniedziałek 28 listopada 2022r. 
REKLAMA

Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie [GALERIA]

Data publikacji: 2018-09-15 13:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:20
Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie
 

Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie. To za sprawą wielkiego kiermaszu ogrodniczego „Pamiętajcie o ogrodach" oraz towarzyszącej mu „Wałówki z przysmakami". Tym razem w jesiennej odsłonie, a jak zawsze - pod patronatem „Kuriera Szczecińskiego".

W ofercie blisko 100 stoisk wystawienniczych są: drzewka i krzewy owocowe oraz ozdobne, byliny, cebule kwiatowe, trawy, pnącza ozdobne i jadalne, krzewy róż, świeże zioła w doniczkach, wrzosy i wiele innych roślin. Wszystko to w szerokiej gamie i obfitości odmian - znanych i lubianych oraz nierzadko zupełnie nowych i kolekcjonerskich.

Różnorodność zielonej oferty jest ogromna. Z myślą o naszych Czytelnikach sporządziliśmy przegląd najbardziej poszukiwanych oraz najchętniej kupowanych roślin do domu, ogrodu, na taras i balkon. Kluczem do niego jest cena.

Cebule tulipanów można kupić już za 1 zł, a niewiele drożej - bo za 2 zł - cebule hiacyntów. Droższe są cebulice peruwiańskie oraz agapanty (8 zł), a jeszcze kosztowniejsze (po 10 zł) - cebule czosnków olbrzymich oraz koron cesarskich. Z sadzonek najtańsze są maleńkie tuje (od 3 zł) oraz wrzosy (4,5 zł), chociaż już łączone w misie czy komponowane z innymi jesiennymi kwiatami oraz zielonymi sadzonkami kosztują od 15 zł w górę. Tanie są dynie ozdobne (od 2 zł), natomiast zioła są w stałej cenie - 5-6 zł za doniczkę. W podobnej cenie (5,5 zł) są dziurawce, a pozostałe sadzonki tylko droższe. I tak: floksy, naparstnice, macierzanki, astry alpejski, lawenda (8 zł), trawy ozdobne, wilczomlecze i kokorycz (od 10 zł), skalnice, budleje, jarzmianki i chryzantemy (od 12 zł), rogersje, świecznice, jeżówki (15 zł), brunnery i pięknokwiaty (od 18 zł). Od 20 zł kosztują piwonie, jak też hortensje (ogrodowe i pnące). Choć w przypadku tych ostatnich zarówno rozmiar, jak i odmiana mają znaczenie, bo za te szczepione na pniu trzeba zapłacić nawet 60 zł, gdy za drzewiaste - 35 zł. Najdroższe - tradycyjnie - są drzewa i krzewy formowane (od 200 zł), głównie iglaki. Chociaż i od tej reguły są wyjątki, jak np. efektowne: sosna golden oraz sośnica (40 zł).

Sporym popytem cieszy się też różnorodna oferta krzewów i drzew owocowych: jeżówki, maliny i papryki (12 zł), borówka amerykańska (13 zł), jagoda kamczacka, porzeczka i agrest pienny i porzeczkoagrest (15 zł), aronia (18 zł), jeżyna bezkolcowa, kasztan jadalny i odmiany winorośli (20 zł), a także jabłonie, bo droższe są czereśnie, grusze, wiśnie, śliwy i ślidośliwy (od 25 zł). Najdroższe w tej grupie są derenie jadalne (30 zł) oraz pigwy jabłkowe, za których sadzonkę trzeba zapłacić 40 zł.

Szeroko rozumiana branża ogrodnicza jest na kiermaszu reprezentowana również jako: mała architektura, w tym kosiarki, fontanny, ceramika, rękodzieło do domu i do ogrodu. Swoje stoisko ma Polski Związek Działkowców, gdzie fachowych porad udzielają instruktorzy ogrodniczy.

W ofercie kiermaszu są również kamienie ozdobne, kryształy jubilerskie oraz różnorodna biżuteria. Od strony Akademii Morskiej rozstawiły się kramy z wyrobami z drewna: bardziej do domu i kuchni, niż do ogrodu.

* * *

Znanemu i lubianemu kiermaszowi ogrodniczemu towarzyszy „Wałówka z przysmakami”. Jej stoiska stanęły głównie na ul. Szczerbcowej. Na nich nie brakuje miodów z najlepszych pasiek, czosnku z ekologicznych upraw, przetworów, serów z Podhala, Podlasia i Mazur, pieczywa i wędlin robionych według tradycyjnych, regionalnych receptur (z Podhala, Podlasia, Kurpiowszczyzny i Litwy). Można kupić kwas chlebowy, hiszpańskie oliwki, przysmaki z Turcji, węgierskie kołacze i langosze, obwarzanki tomaszowskie, ekologiczne wina owocowe, piwa z minibrowarów. Wszystkiego kosztować można - dosłownie - z marszu. Także potraw z grilla, których kuszącemu aromatowi nie sposób się oprzeć.

* * *

Kiermasz „Pamiętajcie o ogrodach" oraz „Wałówka z przysmakami" potrwają w sobotę do godz. 18, a w niedzielę nieco krócej - w godz. 9-17.

* * *

Przypominamy: podczas trwa konkurs na najlepsze stoisko wystawiennicze kiermaszu ogrodniczego. Kupon do głosowania jest dostępny w weekendowym wydaniu „Kuriera Szczecińskiego" - wciąż do zdobycia w renomowanych placówkach handlowych. Wystarczy wypełnić kupon, złożyć w biurze kiermaszu, na Wałach Chrobrego, do godz. 14 w niedzielę (16 września). Zwycięzca otrzyma pamiątkowy puchar, a biorący udział w głosowaniu będą mieli szansę zaproponować hasło promujące zieleń Szczecina oraz zdobyć upominki ufundowane przez "Kurier Szczeciński" oraz sponsorów imprezy.

(an)

Fot. Arleta NLEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zlodzieje
2018-09-16 09:08:25
wiekszosc wystawiajacych to oszusci ktorzy wciskaja kit nie znajacym sie na drzewkach i krzewach zeby tylko sprzedac towar.
Ajo
2018-09-16 07:54:47
I jest super!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA