sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie

Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie [GALERIA]

Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie
Data publikacji: 2018-09-15 13:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:20
Wywietleń: 1791 351251

Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie. To za sprawą wielkiego kiermaszu ogrodniczego „Pamiętajcie o ogrodach" oraz towarzyszącej mu „Wałówki z przysmakami". Tym razem w jesiennej odsłonie, a jak zawsze - pod patronatem „Kuriera Szczecińskiego".

W ofercie blisko 100 stoisk wystawienniczych są: drzewka i krzewy owocowe oraz ozdobne, byliny, cebule kwiatowe, trawy, pnącza ozdobne i jadalne, krzewy róż, świeże zioła w doniczkach, wrzosy i wiele innych roślin. Wszystko to w szerokiej gamie i obfitości odmian - znanych i lubianych oraz nierzadko zupełnie nowych i kolekcjonerskich.

Różnorodność zielonej oferty jest ogromna. Z myślą o naszych Czytelnikach sporządziliśmy przegląd najbardziej poszukiwanych oraz najchętniej kupowanych roślin do domu, ogrodu, na taras i balkon. Kluczem do niego jest cena.

Cebule tulipanów można kupić już za 1 zł, a niewiele drożej - bo za 2 zł - cebule hiacyntów. Droższe są cebulice peruwiańskie oraz agapanty (8 zł), a jeszcze kosztowniejsze (po 10 zł) - cebule czosnków olbrzymich oraz koron cesarskich. Z sadzonek najtańsze są maleńkie tuje (od 3 zł) oraz wrzosy (4,5 zł), chociaż już łączone w misie czy komponowane z innymi jesiennymi kwiatami oraz zielonymi sadzonkami kosztują od 15 zł w górę. Tanie są dynie ozdobne (od 2 zł), natomiast zioła są w stałej cenie - 5-6 zł za doniczkę. W podobnej cenie (5,5 zł) są dziurawce, a pozostałe sadzonki tylko droższe. I tak: floksy, naparstnice, macierzanki, astry alpejski, lawenda (8 zł), trawy ozdobne, wilczomlecze i kokorycz (od 10 zł), skalnice, budleje, jarzmianki i chryzantemy (od 12 zł), rogersje, świecznice, jeżówki (15 zł), brunnery i pięknokwiaty (od 18 zł). Od 20 zł kosztują piwonie, jak też hortensje (ogrodowe i pnące). Choć w przypadku tych ostatnich zarówno rozmiar, jak i odmiana mają znaczenie, bo za te szczepione na pniu trzeba zapłacić nawet 60 zł, gdy za drzewiaste - 35 zł. Najdroższe - tradycyjnie - są drzewa i krzewy formowane (od 200 zł), głównie iglaki. Chociaż i od tej reguły są wyjątki, jak np. efektowne: sosna golden oraz sośnica (40 zł).

Sporym popytem cieszy się też różnorodna oferta krzewów i drzew owocowych: jeżówki, maliny i papryki (12 zł), borówka amerykańska (13 zł), jagoda kamczacka, porzeczka i agrest pienny i porzeczkoagrest (15 zł), aronia (18 zł), jeżyna bezkolcowa, kasztan jadalny i odmiany winorośli (20 zł), a także jabłonie, bo droższe są czereśnie, grusze, wiśnie, śliwy i ślidośliwy (od 25 zł). Najdroższe w tej grupie są derenie jadalne (30 zł) oraz pigwy jabłkowe, za których sadzonkę trzeba zapłacić 40 zł.

Szeroko rozumiana branża ogrodnicza jest na kiermaszu reprezentowana również jako: mała architektura, w tym kosiarki, fontanny, ceramika, rękodzieło do domu i do ogrodu. Swoje stoisko ma Polski Związek Działkowców, gdzie fachowych porad udzielają instruktorzy ogrodniczy.

W ofercie kiermaszu są również kamienie ozdobne, kryształy jubilerskie oraz różnorodna biżuteria. Od strony Akademii Morskiej rozstawiły się kramy z wyrobami z drewna: bardziej do domu i kuchni, niż do ogrodu.

* * *

Znanemu i lubianemu kiermaszowi ogrodniczemu towarzyszy „Wałówka z przysmakami”. Jej stoiska stanęły głównie na ul. Szczerbcowej. Na nich nie brakuje miodów z najlepszych pasiek, czosnku z ekologicznych upraw, przetworów, serów z Podhala, Podlasia i Mazur, pieczywa i wędlin robionych według tradycyjnych, regionalnych receptur (z Podhala, Podlasia, Kurpiowszczyzny i Litwy). Można kupić kwas chlebowy, hiszpańskie oliwki, przysmaki z Turcji, węgierskie kołacze i langosze, obwarzanki tomaszowskie, ekologiczne wina owocowe, piwa z minibrowarów. Wszystkiego kosztować można - dosłownie - z marszu. Także potraw z grilla, których kuszącemu aromatowi nie sposób się oprzeć.

* * *

Kiermasz „Pamiętajcie o ogrodach" oraz „Wałówka z przysmakami" potrwają w sobotę do godz. 18, a w niedzielę nieco krócej - w godz. 9-17.

* * *

Przypominamy: podczas trwa konkurs na najlepsze stoisko wystawiennicze kiermaszu ogrodniczego. Kupon do głosowania jest dostępny w weekendowym wydaniu „Kuriera Szczecińskiego" - wciąż do zdobycia w renomowanych placówkach handlowych. Wystarczy wypełnić kupon, złożyć w biurze kiermaszu, na Wałach Chrobrego, do godz. 14 w niedzielę (16 września). Zwycięzca otrzyma pamiątkowy puchar, a biorący udział w głosowaniu będą mieli szansę zaproponować hasło promujące zieleń Szczecina oraz zdobyć upominki ufundowane przez "Kurier Szczeciński" oraz sponsorów imprezy.

(an)

Fot. Arleta NLEWAJKO

Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie Pamiętamy o ogrodach. Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie

Komentarze

zlodzieje
wiekszosc wystawiajacych to oszusci ktorzy wciskaja kit nie znajacym sie na drzewkach i krzewach zeby tylko sprzedac towar.
2018-09-16 09:08:25
Ajo
I jest super!
2018-09-16 07:54:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie