Wtorek 27 września 2022r. 
REKLAMA

Za nami ogród Wałów Chrobrego [GALERIA]

Data publikacji: 2018-09-16 15:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:20
Za nami ogród Wałów Chrobrego
 

Pośród gunner olbrzymich i pięknokwiatów, cebulic peruwiańskich, fatsji japońskich, a też morza hortensji, chryzantem, róż i wrzosów nasi Czytelnicy wskazali na stoisko Gospodarstwa Ogrodniczego Wojciech Gędka z podłódzkiej Przestajni jako na najlepsze podczas kiermaszu „Pamiętajcie o ogrodach", jaki w jesiennej odsłonie - na weekend - zawładnął Wałami Chrobrego.

To jedna z najbardziej znanych i lubianych - cieszących się renomą wśród producentów roślin oraz uznaniem miłośników zieleni - ogrodniczych imprez wystawienniczych Szczecina. Dwa razy w roku przyciąga ku Wałom Chrobrego tłumy szczecinian i turystów. Tym razem ofertą blisko 100 wystawców - w jesiennej odsłonie, której towarzyszył targ regionalnego jadła pn. „Wałówka z przysmakami".

Różnorodność zielonej oferty jest ogromna. Od krzewów i drzew owocowych oraz ozdobnych byliny, przez cebule kwiatowe, trawy, pnącza ozdobne i jadalne, po świeże zioła w doniczkach. Wszystko to w szerokiej gamie i obfitości odmian - znanych i lubianych oraz nierzadko zupełnie nowych i kolekcjonerskich.

Szeroko rozumiana branża ogrodnicza na kiermaszu była reprezentowana również jako mała architektura, w tym fontanny, kosiarki, ceramika, rękodzieło do domu i do ogrodu. W ofercie były również kamienie ozdobne, a nawet kryształy jubilerskie oraz różnorodna biżuteria. Od strony Akademii Morskiej rozstawiły się kramy z wyrobami z drewna

Swoje stoisko miał Polski Związek Działkowców, gdzie fachowych porad udzielali instruktorzy ogrodniczy. Natomiast całą ulicę - Szczerbcową - zdobyła „Wałówka z przysmakami": produkty, przetwory i wyroby regionalnej kuchni, nie tylko polskiej, ale również litewskiej, węgierskiej i tureckiej.

W trakcie imprezy - tradycyjnie odbywającej się pod patronatem honorowym prezydenta Szczecina, a medialnym: naszej redakcji - trwał konkurs na najlepsze stoisko wystawiennicze. Decyzja była w rękach naszych Czytelników. Zdecydowali, że główny laur wydarzenia, czyli prestiżowy puchar „Kuriera Szczecińskiego, trafił do Wojciecha Gędka i jego Gospodarstwa Ogrodniczego z Przestajni k. Łodzi. Drugie miejsce w tej zielonej rywalizacji zajęło Gospodarstwo Szkółkarskie Piotra Dreweka z Czarnej Wody (woj. Kujawsko-Pomorskie), a dopiero trzecie - reprezentujący lokalny rynek CIS - Projektowanie i realizacja ogrodów, czyli firma Piotra Kobesko.

Równolegle, o nagrody rywalizowali również autorzy haseł promujących zieleń Szczecina. Swe propozycje także umieszczali na kuponach wydrukowanych na łamach naszego „Kuriera". Napłynęło ich jednak tak wiele, że werdykt jury poznamy dopiero w najbliższych dniach. Nazwiska zwycięzców, którzy otrzymają nagrody-niespodzianki od organizatorów oraz sponsorów kiermaszu, opublikujemy zarówno w wersji internetowej (24kurier.pl), jak też papierowej jednego z kolejnych wydań „Kurier Szczecińskiego".

Natomiast na kolejną odsłonę ogrodu Wałów Chrobrego - ph. „Pamiętajcie o ogrodach" - będziemy musieli poczekać do wiosny, a najprawdopodobniej aż do maja.

Teskt i fot. A. NALEWAJKO

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA