sobota, 26 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > BASTA! myśliwym

BASTA! myśliwym

BASTA! myśliwym
Data publikacji: 2016-01-16 19:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:51
Wywietleń: 2822 101012

Stanęli na jednym z głównych szczecińskich placów pl. Żołnierza Polskiego – żeby zamanifestować sprzeciw wobec kolejnej planowanej przez rządzących nowelizacji ustawy o prawie łowieckim. Jeżeli zostanie przeforsowana przez parlament pod dyktando lobby łowieckiego, to w naszym kraju zostanie zachwiana konstytucyjna zasada równości: w ręce 18-latków zwanych myśliwymi broń trafi dożywotnio, z pominięciem obowiązku przechodzenia późniejszych okresowych badań lekarskich i psychologicznych.

Sobotni protest zorganizowała Szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA! Jej aktywiści transparentami, akcją ulotkową i przez megafon przekonywali przechodniów, że myślistwo to „zły sport, bo zawsze śmiertelny dla pozbawionych szans bezbronnych zwierząt”. Przechodniów niejako zmuszając do zastanowienia nad alternatywą: interesy myśliwych albo dobro społeczeństwa.

To niebezpieczne

- O pozwolenie na broń w naszym kraju mogą się ubiegać osoby po 21. roku życia. Myśliwi chcą ją otrzymywać już w 18. I dożywotnio, bez jakiejkolwiek okresowej weryfikacji lekarskiej, bez oceny ich predyspozycji psychicznych. To niebezpieczne, ale też niekonstytucyjne. I dlatego się sprzeciwiamy nowelizacji ustawy o prawie łowieckim, forsowanej przez silne lobby myśliwych w rządzie i parlamencie – mówiła Małgorzata Rawa z BASTA! – Ale to niejedyny powód naszego protestu. Sprzeciwiamy się, by do udziału w polowaniach były dopuszczane dzieci. Bo zabijanie zwierząt nie ma żadnych walorów wychowawczych, a może poważnie negatywnie wpłynąć na ich psychikę. Jesteśmy przeciwni również pomysłowi współfinansowania z naszych podatków szkód łowieckich.

BASTA! mówi NIE

Lista ph. STOP lobby myśliwskiemu jest znacznie dłuższa. NIE dla szkolenia ich psów na żywych zwierzętach. NIE dla braku wymogu poddawania gospodarki łowieckiej ocenie oddziaływania na środowisko. BASTA! oraz inni obrońcy praw zwierząt sprzeciwiają się także ułatwieniom w poszerzaniu listy zwierząt łownych, bez jednoczesnej możliwości wyłączania z niej gatunków, które mogłyby podlegać ochronie. Są przeciwni również sztucznemu dokarmianiu zwierząt, powodującemu zaburzenie wielkości populacji, dającemu myśliwym pretekst do zabijania, a także pozbawianiu właścicieli nieruchomości możliwości decydowania o wyłączeniu ich ziemi z obwodów łowieckich. Obrońcy praw zwierząt z BASTA! mówią również NIE możliwości polowania w bliskości 100 m od zabudowań mieszkalnych.

Zabawa w zabijanie

- Jestem pacyfistką: człowiek nie powinien posiadać broni, używać przemocy, bawić się w zabijanie. Myślistwo to anachronizm współczesności, snobizm pozbawiony jakichkolwiek racjonalnych przesłanek. Kto się nim para, ten powinien się wstydzić krwią niewinnych na swoich rękach. Teraz człowiek powinien żyć w zgodzie z naturą, w szacunku dla przyrody. Bo inaczej… jako gatunek nie przetrwa – mówiła Ewa Rzeplińska, którą ku protestującym przyciągnęły hasła z transparentów aktywistów Basta!  

- Zabijanie to choroba duszy. Myślistwo to krwawy sport dla socjo- i psychopatów. Niby dlaczego przyciąga ludzi polityki i robiących kariery, po trupach, za wszelką cenę? Godny potępienia proceder. Nie rozumiem, dlaczego uczestnictwo dzieci w krwawych igrzyskach zabijania zwanych polowaniem nadal jest legalne – komentował Krzysztof Izdebski, przechodząc obok manifestacji BASTA!

- Skóra mi cierpnie na myśl o okrucieństwie ludzi, o zwierzętach zabijanych dla sportu! Tym bardziej się cieszę, że w naszym społeczeństwie są i tacy, co otwarcie sprzeciwiają temu barbarzyńskiemu procederowi: organizują manifestacje, zbierają podpisy. To bardzo budujący widok: wszyscy ci młodzi ludzie protestujący w szlachetnej sprawie. Popieram! – mówiła pani Janina, przypadkowy świadek manifestacji BASTA! ©℗

Tekst i fot. Arleta Nalewajko

 

Komentarze

Msand
Szkoda czasu na demagogię łowczych i brednie pt. "regulacja populacji" poprzez kontrolowany odstrzał. Głośniej BASTA!!! Koniec z zapijaczonymi kretynami o mentalności kmiotów z PRL. Koniec mordowania wilków na Podkarpaciu i barbarzyńców w idiotycznych czapkach z kotów! Idźcie pouczać innych urażeni poplecznicy tępych myśliwych.
2016-01-21 18:27:57
@Precz z zaściankiem!
Zabijanie ludzi to redukcja stresu? Lewactwo nie przestaje zadziwiać...
2016-01-18 11:52:18
ok
Brawo BASTA tak trzymać!! Obrzydliwy sport łowiecki powinien zostać wytępiony, za dużo myśliwych, a naturalnych wrogów w środowisku nie ma, dlatego powinna być prowadzona racjonalna polityka anty-łowiecka ^^ Aby wstąpić do koła łowieckiego należy przejść bardzo poważne procedury przy kielichu z kolegą Januszem i odpowiednią grubościścią portfela :)
2016-01-18 06:52:24
janek
Znów jakieś zabłąkane pogubione dusze zmanipulowane przez zachodnie lobby pikietuje w Szczecinie. Do szkoły dzieciaki a nie kombinujecie jak unikać edukacje. Ludziom ciemnym łatwo głupotę wcisnąć co widać na waszym przykładzie.
2016-01-17 06:39:37
Precz z zaściankiem!
do berg: bzdury piszesz, aborcji i eutanazji nie można porównywać z zabijaniem niewinnych zwierząt, to tylko redukcja stresu
2016-01-16 23:58:36
Proszę bardzo. Broń od 25 roku życia. ( wszelkie badania i procedury ).
BASTAści, lubicie polędwicę, kabanosy, nadzienie z gąski, kurczaka w curry ?? itp ?? Te wszystkie stworzenia z pieśnią na pyskach i dziobach idą pod nóż ??
2016-01-16 21:46:04
Basia
Basta ! jesteście super ,wraca wiara w człowieka :)
2016-01-16 21:40:48
Edek
Ciekawe kto tym dziecia nawciskal tych glupot do glow.
2016-01-16 20:26:23
JKM
Nie macie zielonego pojęcia o łowiectwie (i) i BASTA !! Człowiek musi prowadzić racjonalną politykę łowiecką dla utrzymania prawidłowego lańcucha pokarmowego. Lis , dzik , nie ma naturalnych wrogów dlatego musi być odstrzeliwany. Myśliwy to nie wędkarz (z szacunkiem dla Kolegów "moczykijów") który strzela kiedy chce , ile chce, do czego chce...Aby wstąpić do Koła Łowieckiego należy przejść bardzo poważne procedury wewnętrzne.To nie jest tylko pozwolenie na broń; ta jest akurat ostatnim etapem "selekcji wewnętrznej". Nie rozumiem Was; dlaczego 18 letni żołnierz,policjant czy kwalifikowany ochroniarz może mieć broń a myśliwy nie ??? A akurat aby w wieku 18 lat będąc ochroniarzem mieć broń to wystarczy m.in. wykształcenie GIMNAZJALNE ! I nikomu to nie przeszkadza... Jak dziki plądrują ogródki, chodzą po mieście albo lisy kradną ptactwo domowe to krzyk ; gdzie jest łowczy albo myśliwi. Jasne dla mnie jest też że Pan Pacyfista w sytuacji zagrożenia Ojczyzny...będzie liczył na innych , liczących na innych ?
2016-01-16 20:25:32
Gargamel
Człowiek też jest zwierzęciem, w dodatku mięsożernym. Człowiek polował od zawsze, teraz czasy się trochę zmieniły i po mięso idzie się z gotówką do sklepu, a nie z giwerą do lasu. Jednak człowiek zawsze pozostanie myśliwym. Polowanie to nie tylko sport, ale również pomoc naturze w pozbyciu się nadwyżek zwierząt. To nie jest tak że myśliwy bierze broń i idzie sobie postrzelać do dzików. Polowanie to cała prodedura i więcej w niej biurokracji niż strzelania. A dostęp do broni powinien być powszechny, chociażby do obrony osobistej, ale tylko po przejściu badań psychologicznych.
2016-01-16 20:05:40
Jacenty
Polędwiczka z jelenia , kiełbaska z dzika, pasztet z zająca pyhaaaaaa dziczyzna jest przepyszna
2016-01-16 19:05:07
berg
Ciekawe czy są także przeciw aborcji.
2016-01-16 18:20:40

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie