Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę rankingową projektów strategicznych, dotyczących opieki psychiatrycznej. Wśród nich wysoką ocenę i „zielone światło” do realizacji otrzymał wniosek szpitala „Zdroje”, dotyczący sfinansowania budowy centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Szacunkowa wartość inwestycji to 200 mln zł. Zakończenie projektu zaplanowane jest na 2029 rok.
Specjaliści od lat alarmują o rosnącej liczbie dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi, takimi jak depresje, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania czy zaburzenia zachowania. Wzrost ten jest związany z różnymi czynnikami, m.in. rosnącą presją szkolną, problemami rodzinnymi, a także wpływem mediów społecznościowych i nowych technologii. Wybuch pandemii COViD-19 pozbawił dzieci stałego kontaktu z rówieśnikami i światem zewnętrznym. Wybuch wojny w Ukrainie wywołał lęk o bezpieczeństwo własne i rodziny. Przemoc fizyczna w domu, szkole oraz internecie powodują brak samoakceptacji bądź zrozumienia w najbliższym otoczeniu. Dzieci przechodzą głębokie kryzysy relacji.
- Od dawna toczymy bój o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Mamy świadomość wielkich problemów polskiej psychiatrii. Nasz oddział psychiatryczny dla najmłodszych pacjentów to jedyny taki ośrodek w regionie. Pomagamy chorym nie tylko z naszego województwa, ale też pochodzącym z województw pomorskiego i lubuskiego - mówi dr n.med. Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala „Zdroje”.
Założenia projektu (pn.: „Budowa budynku na potrzeby stacjonarnego oraz ambulatoryjnego leczenia chorób psychicznych dzieci i młodzieży wraz z wyposażeniem i dostosowaniem infrastruktury zewnętrznej w ramach subfunduszu infrastruktury strategicznej”) obejmują wybudowanie i wyposażenie nowego, czterokondygnacyjnego budynku, o powierzchni użytkowej 5000 m2. Stworzenie nowej przestrzeni umożliwi zwiększenie liczby łóżek na oddziale stacjonarnym z 36 do 50, a także rozszerzenie form leczenia o nowo utworzony oddział dzienny oraz zespół leczenia środowiskowego.
(K)