Po trwającym ponad rok wakacie, Szczecin znów ma Ogrodnika Miasta. A właściwie ogrodniczkę. Z konkursu. Funkcję tę objęła Marta Safader-Domańska, absolwentka architektury krajobrazu i właścicielka firmy "Pestka", zajmującej się projektowaniem i utrzymaniem ogrodów oraz terenów zieleni.
Za sprawą ubiegłorocznej zmiany Statutu Szczecina stanowisko ogrodnika miasta zostało przeniesione z Zakładu Usług Komunalnych w struktury magistratu. Dlatego Marta Safader-Domańska nie ma - jak jej poprzedniczka, Magdalena Grycko - rangi dyrektora. Funkcję Ogrodnika Miasta pełni od początku bieżącego roku jako pochodząca z konkursu szeregowa pracowniczka Wydziału Ochrony Środowiska UM - na stanowisku głównego specjalisty.
- Z kandydatką spełniającą wymagania formalne postawione w ogłoszeniu o naborze przeprowadzono rozmowę kwalifikacyjną. Kandydatka oceniania była według następujących kryteriów: nawiązanie bezpośredniego kontaktu z kandydatem i weryfikacja informacji zawartych w ofercie, ocena predyspozycji i umiejętności kandydata gwarantujących prawidłowe wykonywanie powierzonych obowiązków; znajomość aktów prawnych podanych w ogłoszeniu o naborze; ocena celów zawodowych kandydata. Pani Marta Safader-Domańska spełniła w najwyższym stopniu wymagania na przedmiotowe stanowisko - oceniła komisja konkursowa, powołana przez Prezydenta Miasta.
Marta Safader-Domańska zajęła dotychczas "wolne stanowisko urzędnicze". Z szerokim zakresem zadań do wykonania. Począwszy od "opracowania koncepcji zarządzania zielenią miasta, przez planowanie i kompleksowy nadzór jej rozwojem, aż po przygotowanie planu opieki nad drzewami sędziwymi i rewitalizacji istniejących zadrzewień". W tym także z obowiązkiem "współpracy ze środowiskiem naukowym oraz podmiotami (towarzystwami, fundacjami, stowarzyszeniami) działającymi w zakresie ochrony i rozwoju zieleni".
- Nowa Ogrodnik Miasta jest absolwentką architektury krajobrazu na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym: obrona dyplomu w 2009 r.. Na swoim zawodowym koncie ma liczne projekty terenów zielonych oraz inwentaryzacje dendrologiczne, wykonywane na zlecenie podmiotów prywatnych oraz samorządów, a także kilkadziesiąt zrealizowanych projektów ogrodów prywatnych - jak przekazuje Centrum Informacji Miasta.
Natomiast Marta Safader-Domańska deklaruje:
- Zależy mi na tym, aby Szczecin nie tylko pozostał zielonym miastem, ale także był postrzegany jako nowoczesne ekomiasto, przygotowane na zmiany klimatyczne, w którym zieleń stanowi równorzędny element miejskiej infrastruktury.
Do zadań nowej Ogrodnik Miasta będzie należało również opiniowanie projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego pod kątem ochrony terenów zieleni i zadrzewień, zachowania istniejącej oraz tworzenia nowych jej obszarów. Także:
- Opiniowanie dokumentacji projektowej, w tym projektów budowlanych w zakresie gospodarowania zielenią oraz przyjętych rozwiązań projektowych. Opiniowanie wniosków dotyczących gospodarki terenami zieleni urządzonej oraz przeznaczonymi pod nią w planie zagospodarowania przestrzennego - wylicza Paulina łątka z Centrum Informacji Miasta. - Opracowanie wytycznych do projektów zieleni zlecanych do realizacji przez jednostki organizacyjne magistratu oraz mu podległe.
Dla strony społecznej - w Szczecinie szczególnie aktywnej na polu ochrony zieleni oraz klimatu - z pewnością ważny będzie fakt, że nowa Ogrodnik Miasta ma w zakresie obowiązków również "udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie". ©℗
A. NALEWAJKO