Niedziela, 02 kwietnia 2023 r. 
7 szczecin
REKLAMA

Zielenią odczarują „trzynastego"? Zaproszenie na niedzielny spacer przez północny Szczecin

Data publikacji: 12 listopada 2022 r. 17:00
Ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2022 r. 23:21
Zielenią odczarują „trzynastego"? Zaproszenie na niedzielny spacer przez północny Szczecin
Najbliższa - niedzielna (13 listopada) wyprawa „z rozpoznawaniem drzew i krzewów" tym razem podąży wyjątkowo malowniczą trasą krajobrazową. Fot. mat., organizatorów  

„W okolicach Alt Buchholz napotkamy szereg rodzimych drzew: graby, buki, i kolczaste zarośla z tarniny. Natomiast przy wieży Bismarcka - m.in. dorodne dęby i klony" - to ledwie przedsmak zielonej przygody, którą będzie niedzielny spacer z „rozpoznawaniem drzew i krzewów".

W pomysłach na lokalizację niedoszłego szczecińskiego ogrodu botanicznego przewijał się też Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Wodozbiór". Dlaczego? Odpowiedzi może dostarczyć udział w kolejnej wyprawie o zielonej stronie miasta, która tym razem podąży wyjątkowo malowniczą trasą: od Podbórza aż po wieżę Bismarcka.

- Coraz mniej liści na drzewach, a bez nich coraz trudniej rozpoznać gatunki konkretnych drzew i krzewów. Tym ciekawiej będzie zmierzyć się z tym wyzwaniem podczas dłuższego spaceru. Będziemy mieli do pokonania dystans 7 km: niespiesznie, bo w wolną niedzielę - zapowiada Paweł Madejski, najbardziej znany i ceniony przewodnik po zieleni Szczecina. - Liście będziemy mieli głównie pod nogami, choć część uschniętych wciąż jeszcze tkwi na niektórych bukach i dębach. Poza tym na trasie spaceru znajdujemy też żołędzie, skrzydlaki z klonów, orzeszki i ich charakterystyczne skorupki z buków, nasiona lip i jesionów. Zadanie rozpoznawania mogą też ułatwić coraz wyraźniej widoczne zimowe pączki przyszłorocznych liści i kwiatów.

Spacer został zaplanowany na niedzielę (13 listopada). Wyruszy o godz. 10.20 z końcowego przystanku autobusu nr 87 - „Podbórz". Jego uczestnicy przejdą najpierw w kierunku wieży widokowej nad Wodozbiorem, a następnie przez oazę dzikiej natury Alt Buchholz dotrą aż po wieżę Bismarcka.

- Po drodze spotkamy cały szereg rodzimych drzew: klony zwyczajne, jawory i klony polne, gubiące liście buki, a wierzby i brzozy głównie przy Wodozbiorze, gdy w rejonie Alt Buchholz m.in. graby i kolczaste zarośla z tarniny. Podobnie jak dorodne dęby i klony przy wieży Bismarcka. Z pewnością będzie co oglądać i podziwiać, więc zapraszam - zachęca Paweł Madejski.

Trasa spaceru będzie dość wymagająca i potrwa około pięciu godzin. Warto więc zadbać o wygodne buty i odzież trekkingową, a także o zapasy na drogę.

Udział w wyprawie bądzie bezpłatny. Choć zwyczajem się stało - jak przypominają organizatorzy wydarzenia - dobrowolny datek, miły dowód wdzięczności, czyli symboliczny „grosik" wrzucony do czapki przewodnika. ©℗

(an)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Tomek
2022-11-13 22:18:00
Teraz będzie z Bismarckiem ratował karpie
Tomek
2022-11-13 17:42:01
Mam nadzieję że nie było tego pseudo przewodnika co plecie bzdury pana Artura K lub S bo sam ma już problem jakiego nazwiska używać
Alt Buchholz
2022-11-13 13:23:24
STARE BUKOWO istnieją tam jedynie stare fundamenty jakiś zabudowań
Stary Skolwinianin
2022-11-13 12:09:52
Dziękuję Autorowi, że używa tradycyjnych nazw miejscowości.
Klimas
2022-11-12 21:04:28
Znowu jakiś altbuholz,czyżby w Szczecinie niemiecki był obowiązującym urzedowym językiem dla Polacken?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA