niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Żegluga Szczecińska zniknie?

Żegluga Szczecińska zniknie?

Żegluga Szczecińska zniknie?
Data publikacji: 2016-03-17 09:42
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:57
Wywietleń: 2394 123689

Miejska spółka Żegluga Szczecińska wkrótce ma zmienić nazwę na… Odra Marina Wydarzenia. Osoby związane – dawniej i dziś – z przedsiębiorstwem są zdziwione tym pomysłem. Nie chcą, by historyczna nazwa zniknęła. Prezydent Szczecina zapewnia, że pozostanie ona własnością firmy i oznaczeniem jej żeglugowej części.

Pod koniec tego roku minie 60 lat od powołania Żeglugi Szczecińskiej. To kawał powojennej historii Szczecina i jego wielu mieszkańców. Kiedyś firma zajmowała się żeglugą pasażerską i towarową w rejonie zespołu portów Szczecin i Świnoujście, zatrudniając 1,5 tysiąca pracowników. W ciągu ostatnich 25 lat, po licznych przekształceniach, stała się spółką komunalną, administrującą miejskimi nabrzeżami. Nie oznacza to jednak, że ma niewiele wspólnego z żeglugą. Właśnie z nią związana jest także część planów i nowych zadań firmy. To np. obsługa Portu Jachtowego Szczecin, przywrócenie połączenia z plażą mieleńską, organizacja wielkich miejskich imprez żeglarskich i wodnych.

Jak już informowaliśmy, Żegluga Szczecińska ma przejąć nabrzeża oraz dwa statki pasażerskie („Odra Queen” i „Peene Queen”) od spółki Polsteam Żegluga Szczecińska z grupy PŻM.

– To najlepszy moment, by historycznej nazwie Żegluga Szczecińska przywrócić jej prawdziwe znaczenie – usłyszeliśmy od byłych i obecnych pracowników firmy, którzy podkreślają, że stanowi ogromną wartość dla nich i mieszkańców Szczecina. – Jest Żegluga Bydgoska, Augustowska, Kołobrzeska, a nawet Krakowska. Szczecin, miasto portowe, swojej mieć już nie będzie?

Uznają też za niezbyt fortunną nową nazwę.

– Odra Marina Wydarzenia brzmi jak policyjny komunikat: „Gwałty, rozboje, wymuszenia” – skwitował jeden z naszych rozmówców.

Według informacji przekazanych przez Łukasza Kolasę, rzecznika prezydenta miasta, nazwa została wypracowana podczas spotkań i prac dotyczących reorganizacji miejskich spółek.

– Zacznie obowiązywać po zakończeniu wszystkich procedur formalnych – zapowiedział Ł. Kolasa. – Jest to kwestia kilkunastu dni.

Zapytaliśmy o powód tej zmiany.

– Zmiana nazwy związana jest z rozwojem spółki – wyjaśnił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. – Żegluga Szczecińska nie odpowiada zakresowi zadań, jakie realizować będzie spółka, która dziś zarządza mariną oraz wykonuje zadania z zakresu turystyki, m.in. prowadząc Centrum Informacji Turystycznej. W przyszłości będzie także realizować zadania dotychczas prowadzone przez Międzynarodowe Targi Szczecińskie, tj. wystawiennicze oraz organizować wydarzenia – stąd nowa nazwa Odra Marina Wydarzenia, która oddaje specyfikę firmy. Oczywiście, historyczna nazwa pozostanie jej własnością i oznaczeniem żeglugowej części przedsiębiorstwa.

Dodajmy, że Żegluga Szczecińska ma swój sztandar i księgi pamiątkowe, które przed laty zostały przekazane w depozyt Muzeum Narodowemu w Szczecinie.©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

NZ: Spółka Żegluga Szczecińska wkrótce ma mieć nową nazwę.

Komentarze

marina
zmiana nazwy Zeglugi Szczecinskiej na Marina bla bla bedzie kosztował miasto i podatnika 600000 złotych ta władza jest jak saudyjski szejk nakraść i wydać ukradzione
2016-06-09 09:21:11
odmieniec
Aż mnie język swędzi, żeby powiedzieć, że powojennym Szczecinem rządzili i rządzą debile. Nie zrobię tego, przez wzgląd na wyborców. Gdybym tak powiedział to bym także, nas wszystkich Szczecinian obraził.Już jednak bez skrupułów powiem, że jestem bardzo zdegustowany postawami i dążeniami co niektórych wpływowych Szczecinian. Zamiast reaktywowania szczecińskiego przemysłu, zabiegają o renowację niemieckich pomników.
2016-03-18 22:18:21
Nowomowa
Widać w urzędnikach ślepą wiarę w cuda marketingu. Wystarczy zmienić nazwę zgodnie z modnymi zasadami na bełkocącą nowomowę a już mamy sukces. A może ci urzędnicy po prostu są niepotrzebni i nie mają co robić, dlatego muszą wymyślać coraz to większe bzdury aby umotywować konieczność istnienia swoich posadek. Proponuje zmianę nazwy Szczecin na Flołtingujący Instytut Urzędników i Turystów w skrócie FIUiT.
2016-03-18 11:50:00
zed2
Wyskoczyć z cynków, Floating garden , Stetin czy jakoś tak, Odra Marina Wydarzenia , Fabryka wody. Co jeszcze ci mędrcy z magistratu są w stanie wywalić?
2016-03-18 06:25:18
Kalafior
To juz zakrawa na jakis absurd. To jakby PKP zmienilo nazwe na Stacja-Tory-Wydarzenia. Masakra. To tylko pokazuje jacy ludzie pracuja w tym urzedzie.
2016-03-18 05:47:49
bieta
Wybacz im, bo nie wiedzą, co czynią...
2016-03-17 22:47:44
Honorat
Odra Marina Wydarzenia - jakiś zlepek trzech nie związanych ze sobą słów. Taka nazwa to największe "wydarzenie" nad Odrą, tylko, że Odra jest długa (zaczyna się gdzieś w Czechach) i taka hybryda (modne ostatnio słowo) może zaistnieć praktycznie na każdym kilometrze jej biegu. To jest taki sam potworek językowy jak nazwy dwóch stateczków, które ma otrzymać O M W (skrót od nowej nazwy, można wymawiać OMeWy): "Odra Queen" i "Peene Queen". Po angielsku i niemiecku "Odra" nazywa się "Oder", więc jaki sens ma zestawienie polskiej nazwy "Odra" z angielską królową ("queen") czy niemieckiej nazwy "Peene" (rzeka Piana) z tąż "queen"? Może nazwę Żegluga Szczecińska zmienić na Floating Garden Shipping? Będzie bardzo modnie i międzynarodowo, jak Floating Arena. Nawet "Arena" z "Marina" w wymowie angielskiej się rymuje, ale już te "wydarzenia" są bardzo niewydarzone, po angielsku też nie lepiej - "event" Pomału wyzbywamy się nazewnictwa i symboli związanych z portem szczecińskim. O przywrócenie Masztu Maciejewicza na dawne miejsce miasto kłóci się z marszałkiem woj., Żegluga Szczecińska stanie się niedługo "wydarzeniem historycznym", a za jakiś czas symbolem Szczecina nie będzie port tylko marina.
2016-03-17 20:52:17
J
Odra_Marina, a niedawno planowany od lat Aquapark na Gontynce jakiś dureń nazwał "Fabryka wody". To jakaś paranoja narasta w Szczecinie. Zlikwidowano Politechnikę Szczecińską, uczelnię z dobrymi tradycjami i znaną nazwą w kraju, powstał jakiś twór z rolnikami pt. ZUT, co dla wielu młodych ludzi oznacza, że Politechniki niby w Szczecinie nie ma. Aquapark nazywał jkaiś nawiedzony Fabryką wody, a tradycyjną Żeglugę Szczecińską chcą zastąpić znów czyś idiotycznym. Co się dzieje w tym mieście, skoro nawet niby światłe władze Politechniki zlikwidowały swoją tradycję i pozycję w kraju.
2016-03-17 20:02:48
gość
Chciałbym poznać z imienia i nazwiska pomysłodawce dej pokracznej nazwy.
2016-03-17 13:14:50
Szczecinianka
To tak jakby zmienić nazwę "PAPRYKARZ SZCZECIŃSKI" na: RYBY, RYŻ i POMIDORY ;-) hahahaaa tańczę, śpiewam, recytuję ...
2016-03-17 13:12:48
Zdziwiona
Nazwa z choinki, nie wiadomo do czego się odnosi. Zestawienie tych 3 wyrazów brzmi dziwnie.
2016-03-17 12:12:13
Kuba
Wszystko ginie niema Zeglugi na Odrze (ODRATRANS) ale jest jakies jakies dziwadlo ( OTL )
2016-03-17 10:56:56
Czytelnik Łukasz
"Odra Marina" jeszcze kojarzy się z wodą, ale "wydarzenia" nie mają z nią wiele wspólnego. Brzmi jak firma z branży eventowej i nie ma żadnego sensu.
2016-03-17 10:53:41
SromotnikBezwstydny
Ta nazwa"Odra-marina-wydarzenia" brzmi tak pusto jak "prawo i sprawiedliwość" w ustach partyjnych łamaczy Konstytucji.
2016-03-17 10:44:13
Odra Marina Wydarzenia
Szczecińskim decydentom wysychają mózgi w przenośni i dosłownie.
2016-03-17 10:24:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie