Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Żegluga Szczecińska zniknie?

Data publikacji: 17 marca 2016 r. 09:42
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:47
Żegluga Szczecińska zniknie?
 

Miejska spółka Żegluga Szczecińska wkrótce ma zmienić nazwę na… Odra Marina Wydarzenia. Osoby związane – dawniej i dziś – z przedsiębiorstwem są zdziwione tym pomysłem. Nie chcą, by historyczna nazwa zniknęła. Prezydent Szczecina zapewnia, że pozostanie ona własnością firmy i oznaczeniem jej żeglugowej części.

Pod koniec tego roku minie 60 lat od powołania Żeglugi Szczecińskiej. To kawał powojennej historii Szczecina i jego wielu mieszkańców. Kiedyś firma zajmowała się żeglugą pasażerską i towarową w rejonie zespołu portów Szczecin i Świnoujście, zatrudniając 1,5 tysiąca pracowników. W ciągu ostatnich 25 lat, po licznych przekształceniach, stała się spółką komunalną, administrującą miejskimi nabrzeżami. Nie oznacza to jednak, że ma niewiele wspólnego z żeglugą. Właśnie z nią związana jest także część planów i nowych zadań firmy. To np. obsługa Portu Jachtowego Szczecin, przywrócenie połączenia z plażą mieleńską, organizacja wielkich miejskich imprez żeglarskich i wodnych.

Jak już informowaliśmy, Żegluga Szczecińska ma przejąć nabrzeża oraz dwa statki pasażerskie („Odra Queen” i „Peene Queen”) od spółki Polsteam Żegluga Szczecińska z grupy PŻM.

– To najlepszy moment, by historycznej nazwie Żegluga Szczecińska przywrócić jej prawdziwe znaczenie – usłyszeliśmy od byłych i obecnych pracowników firmy, którzy podkreślają, że stanowi ogromną wartość dla nich i mieszkańców Szczecina. – Jest Żegluga Bydgoska, Augustowska, Kołobrzeska, a nawet Krakowska. Szczecin, miasto portowe, swojej mieć już nie będzie?

Uznają też za niezbyt fortunną nową nazwę.

– Odra Marina Wydarzenia brzmi jak policyjny komunikat: „Gwałty, rozboje, wymuszenia” – skwitował jeden z naszych rozmówców.

Według informacji przekazanych przez Łukasza Kolasę, rzecznika prezydenta miasta, nazwa została wypracowana podczas spotkań i prac dotyczących reorganizacji miejskich spółek.

– Zacznie obowiązywać po zakończeniu wszystkich procedur formalnych – zapowiedział Ł. Kolasa. – Jest to kwestia kilkunastu dni.

Zapytaliśmy o powód tej zmiany.

– Zmiana nazwy związana jest z rozwojem spółki – wyjaśnił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. – Żegluga Szczecińska nie odpowiada zakresowi zadań, jakie realizować będzie spółka, która dziś zarządza mariną oraz wykonuje zadania z zakresu turystyki, m.in. prowadząc Centrum Informacji Turystycznej. W przyszłości będzie także realizować zadania dotychczas prowadzone przez Międzynarodowe Targi Szczecińskie, tj. wystawiennicze oraz organizować wydarzenia – stąd nowa nazwa Odra Marina Wydarzenia, która oddaje specyfikę firmy. Oczywiście, historyczna nazwa pozostanie jej własnością i oznaczeniem żeglugowej części przedsiębiorstwa.

Dodajmy, że Żegluga Szczecińska ma swój sztandar i księgi pamiątkowe, które przed laty zostały przekazane w depozyt Muzeum Narodowemu w Szczecinie.©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

NZ: Spółka Żegluga Szczecińska wkrótce ma mieć nową nazwę.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

marina
2016-06-09 09:21:11
zmiana nazwy Zeglugi Szczecinskiej na Marina bla bla bedzie kosztował miasto i podatnika 600000 złotych ta władza jest jak saudyjski szejk nakraść i wydać ukradzione
odmieniec
2016-03-18 22:18:21
Aż mnie język swędzi, żeby powiedzieć, że powojennym Szczecinem rządzili i rządzą debile. Nie zrobię tego, przez wzgląd na wyborców. Gdybym tak powiedział to bym także, nas wszystkich Szczecinian obraził.Już jednak bez skrupułów powiem, że jestem bardzo zdegustowany postawami i dążeniami co niektórych wpływowych Szczecinian. Zamiast reaktywowania szczecińskiego przemysłu, zabiegają o renowację niemieckich pomników.
Nowomowa
2016-03-18 11:50:00
Widać w urzędnikach ślepą wiarę w cuda marketingu. Wystarczy zmienić nazwę zgodnie z modnymi zasadami na bełkocącą nowomowę a już mamy sukces. A może ci urzędnicy po prostu są niepotrzebni i nie mają co robić, dlatego muszą wymyślać coraz to większe bzdury aby umotywować konieczność istnienia swoich posadek. Proponuje zmianę nazwy Szczecin na Flołtingujący Instytut Urzędników i Turystów w skrócie FIUiT.
zed2
2016-03-18 06:25:18
Wyskoczyć z cynków, Floating garden , Stetin czy jakoś tak, Odra Marina Wydarzenia , Fabryka wody. Co jeszcze ci mędrcy z magistratu są w stanie wywalić?
Kalafior
2016-03-18 05:47:49
To juz zakrawa na jakis absurd. To jakby PKP zmienilo nazwe na Stacja-Tory-Wydarzenia. Masakra. To tylko pokazuje jacy ludzie pracuja w tym urzedzie.
bieta
2016-03-17 22:47:44
Wybacz im, bo nie wiedzą, co czynią...
Honorat
2016-03-17 20:52:17
Odra Marina Wydarzenia - jakiś zlepek trzech nie związanych ze sobą słów. Taka nazwa to największe "wydarzenie" nad Odrą, tylko, że Odra jest długa (zaczyna się gdzieś w Czechach) i taka hybryda (modne ostatnio słowo) może zaistnieć praktycznie na każdym kilometrze jej biegu. To jest taki sam potworek językowy jak nazwy dwóch stateczków, które ma otrzymać O M W (skrót od nowej nazwy, można wymawiać OMeWy): "Odra Queen" i "Peene Queen". Po angielsku i niemiecku "Odra" nazywa się "Oder", więc jaki sens ma zestawienie polskiej nazwy "Odra" z angielską królową ("queen") czy niemieckiej nazwy "Peene" (rzeka Piana) z tąż "queen"? Może nazwę Żegluga Szczecińska zmienić na Floating Garden Shipping? Będzie bardzo modnie i międzynarodowo, jak Floating Arena. Nawet "Arena" z "Marina" w wymowie angielskiej się rymuje, ale już te "wydarzenia" są bardzo niewydarzone, po angielsku też nie lepiej - "event" Pomału wyzbywamy się nazewnictwa i symboli związanych z portem szczecińskim. O przywrócenie Masztu Maciejewicza na dawne miejsce miasto kłóci się z marszałkiem woj., Żegluga Szczecińska stanie się niedługo "wydarzeniem historycznym", a za jakiś czas symbolem Szczecina nie będzie port tylko marina.
J
2016-03-17 20:02:48
Odra_Marina, a niedawno planowany od lat Aquapark na Gontynce jakiś dureń nazwał "Fabryka wody". To jakaś paranoja narasta w Szczecinie. Zlikwidowano Politechnikę Szczecińską, uczelnię z dobrymi tradycjami i znaną nazwą w kraju, powstał jakiś twór z rolnikami pt. ZUT, co dla wielu młodych ludzi oznacza, że Politechniki niby w Szczecinie nie ma. Aquapark nazywał jkaiś nawiedzony Fabryką wody, a tradycyjną Żeglugę Szczecińską chcą zastąpić znów czyś idiotycznym. Co się dzieje w tym mieście, skoro nawet niby światłe władze Politechniki zlikwidowały swoją tradycję i pozycję w kraju.
gość
2016-03-17 13:14:50
Chciałbym poznać z imienia i nazwiska pomysłodawce dej pokracznej nazwy.
Szczecinianka
2016-03-17 13:12:48
To tak jakby zmienić nazwę "PAPRYKARZ SZCZECIŃSKI" na: RYBY, RYŻ i POMIDORY ;-) hahahaaa tańczę, śpiewam, recytuję ...
Zdziwiona
2016-03-17 12:12:13
Nazwa z choinki, nie wiadomo do czego się odnosi. Zestawienie tych 3 wyrazów brzmi dziwnie.
Kuba
2016-03-17 10:56:56
Wszystko ginie niema Zeglugi na Odrze (ODRATRANS) ale jest jakies jakies dziwadlo ( OTL )
Czytelnik Łukasz
2016-03-17 10:53:41
"Odra Marina" jeszcze kojarzy się z wodą, ale "wydarzenia" nie mają z nią wiele wspólnego. Brzmi jak firma z branży eventowej i nie ma żadnego sensu.
SromotnikBezwstydny
2016-03-17 10:44:13
Ta nazwa"Odra-marina-wydarzenia" brzmi tak pusto jak "prawo i sprawiedliwość" w ustach partyjnych łamaczy Konstytucji.
Odra Marina Wydarzenia
2016-03-17 10:24:40
Szczecińskim decydentom wysychają mózgi w przenośni i dosłownie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA