Sobota, 02 marca 2024 r. 
REKLAMA

Kable pod dnem

Data publikacji: 10 marca 2016 r. 13:04
Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia 2018 r. 10:52
Kable pod dnem
Przebudowa napowietrznej linii w Świnoujściu powinna się zakończyć w maju. Fot. E. Kubowska  

Informowaliśmy niedawno o przebudowie linii elektroenergetycznej Morzyczyn-Police. Jej odcinek biegnący nad wodą zastąpią kable położone pod dnem Odry. Prace mają się zakończyć na przełomie marca i kwietnia. Nieco później, bo w maju, powinna być gotowa podobna inwestycja w Świnoujściu.

Obie napowietrzne linie przebiegają nad torem wodnym Świnoujście-Szczecin. Wiszące przewody stanowiły problem m.in. dla największych żaglowców. Jednak impulsem do przebudowy linii okazało się powstanie nowego zakładu produkcyjnego w Szczecinie, którego inwestorem jest spółka Bilfinger Mars Offshore. Wytwarzane w fabryce ogromne konstrukcje (fundamenty morskich siłowni wiatrowych), transportowane w pozycji pionowej po torze wodnym, mogłyby się nie zmieścić pod kablami. Potrzebny prześwit to 80 m. Dlatego spółka BMO zabiegała – skutecznie – o przebudowę linii.

Jedna (Morzyczyn-Police), z przewodami na wysokości 57 m, należy do Polskich Sieci Energetycznych. Właścicielem drugiej (w Świnoujściu), 67-metrowej, jest Enea.

Przebudowa pierwszej linii elektroenergetycznej (220 kV) dobiega końca. Około 10 m pod dnem Odry wykonano przewierty i wpuszczono w nie kable. Trwają jeszcze prace montażowe na lądzie. Zgodnie z planem, całość ma być gotowa na przełomie marca i kwietnia. Wykonawcą jest PBE Elbud Warszawa.

W przypadku linii napowietrznej wysokiego napięcia 110 kV w Świnoujściu, biegnącej nad Świną, umowę dotyczącą jej przebudowy spółka Enea Operator podpisała z BMO w listopadzie 2013 roku.

– W wyniku przetargu realizację tej inwestycji w systemie „pod klucz” powierzono firmie Eltel Networks Energetyka – poinformowała Sylwia Rycak, regionalny rzecznik prasowy Enei. – Zakończenie prac, zgodnie z zapisami umowy, planowane jest na maj.

Jak się dowiedzieliśmy, minimalne zagłębienie wierzchu rur osłonowych kabli pod dnem Świny wyniesie ok. 18 m.

Dodajmy, że na przebudowie obydwu linii skorzysta nie tylko BMO, ale też inne firmy, które będą chciały przewozić tym szlakiem wysokie konstrukcje. Zmodernizowana sieć wokół Szczecina ma ponadto zapobiec ewentualnym awariom systemu elektroenergetycznego.©℗

Tekst i fot. (ek)

Na zdjęciu: Przebudowa napowietrznej linii w Świnoujściu powinna się zakończyć w maju.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Staszek13
2016-04-02 11:16:16
Świnoujskie słupy zawsze kojarzyły mi się z tymi nad Cieśniną Messyńską. Szkoda że z racji odmiennej konstrukcji nie można na nie wejść :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA