Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Zdunowo wciąż na krawędzi

Data publikacji: 05 czerwca 2016 r. 17:14
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:05
Zdunowo wciąż na krawędzi
 

- Szpital w Zdunowie wydaje więcej niż zarabia - ujawnił Olgierd Geblewicz w trakcie swojego piątkowego wystąpienia na komisji zdrowia Sejmiku Województwa. - Zadłuża się na prawie 2 miliony złotych miesięcznie!

Czyli dług szpitala im. Alfreda Sokołowskiego systematycznie rośnie. Istnieje realne zagrożenie rozpoczęcia egzekucji komorniczych, oraz zablokowania działalności placówki. Może też dojść do wstrzymania wypłat pracownikom i, co w takich wypadkach jest regułą, do strajku. Czy w tej sytuacji wyjściem jest połączenie zadłużającej się jednostki ze szpitalem wojewódzkim przy ul. Arkońskiej?

- Połączymy biedę z biedą i nic się nie zmieni - wyrokuje radny Dariusz Wieczorek. Jego zdaniem, za zły stan finansów Zdunowa odpowiada zarząd województwa. - Co zrobiliście, by zapobiec tym problemom? - pytał podczas prac komisji.

O kłopotach szpitala w Zdunowie pisaliśmy już w „Kurierze" nie raz. Przypomnijmy, że placówka pogrąża się w długach - jest już zadłużona na 25 mln zł. Dyrektor Tomasz Grodzki domaga się od władz województwa pieniędzy na przetrwanie, bieżące wydatki. Marszałek jednak odmawia argumentując, że nie dopłaca do tego typu zobowiązań. Może jedynie pomóc zredukować dług szpitala w bankach. Proponuje 18,5 mln zł na częściowe spłacenie kredytu.

Piątkowe spotkanie komisji zakończyło się... niczym. Sprawa nadal jest otwarta. Co dalej ze Zdunowem? Wszystkie scenariusze są wciąż możliwe - również te czarne. Dyrektor Grodzki złożył wprawdzie deklarację, że jeżeli sytuacja będzie tego wymagać, złoży rezygnację. Ale co to da?

- W jaki sposób pomoże rozwiązać problem? - pyta marszałek Geblewicz. - Oczekujemy długofalowych działań, w tym analizy kosztów i profesjonalnej restrukturyzacji.©℗ (lew)

Więcej w poniedziałkowym "Kurierze Szcecińskim" i e-wydaniu z dn. 6.06.2016 r.

 Fot. Katarzyna Lipska-Sokołowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

megs
2016-06-06 22:23:59
Dyrektor Grodzki złożył wprawdzie deklarację....niech nie deklaruje, a złoży dymisję i niech zatrudnią menedżera na cały etat a nie POlityka na ćwierć etatu...Panie Wieczorek, nie opowiadaj Pan farmazonów, że w szpitalach nie jest potrzebny rachunek ekonomiczny,bo to nie przedsiębiorstwa, wiadomą rzeczą jest że szpitale to studnie bez dna,i każde pieniądze pochłonie, ale jakbyś się Pan przejechał za granicę to tam widać jak każdy dzień pobytu pacjenta negocjuje się twardo z ubezpieczalniami. U nas jest to wzajemna przepychanka miedzy szpitalem i NFZ-em "kto kogo"...Dołożysz się Pan ze swojej kieszeni do długu? Wy tylko potraficie ględzić i robić długi na publicznym groszu, za które płacimy my podatnicy...
Jazon
2016-06-06 20:01:56
Jak pan dyrektor Grodzki szwenda się z KOD-em po demonstracjach to na szpital zostaje mu niewiele czasu.
Kasa_Blanka
2016-06-06 11:58:59
Jeżeli NFZ nie refunduje ani przeszczepów ani procedur medycyny rutynowej to Dyrektor powinien zająć się marketingiem i szukać pacjentów w Bundes Republik Deutchland. NFZ refunduje przecież zabiegi obywateli polskich wykonywane w Czechach na podstawie prawa i porozumień wewnątrz Unii Europejskiej. Widocznie czeskie szpitale wykonują to tanio i bez kolejki ? Czy czasem wynagrodzenia naszych lekarzy nie są przeszacowane w kierunku apanaży kosmopolitycznych ? Może to jest bardzo proste - NFZ daje 2 mln miesięcznie a Dyrekcja wypłaca załodze 4 mln generując 2 mln zadłużenia bo tak uważa, że się tyle należy. Kto ustala stawki wynagrodzeń kadry lekarskiej w szpitalach - zdaje się, że są stawki minimalne i maksymalne.. Na jakiej podstawie wypłacane są stawki maksymalne jeżeli nie ma refundacji na właściwym poziomie ? Dlaczego nie wykonywać przeszczepów na rzecz obywateli Niemiec ? Jaka część [%] działalności szpitala to medycyna nowatorska [przeszczepy] a jaka cześć to rutynowe procedury medyczne ?
miki
2016-06-06 11:27:39
dyrektor może odejść ma tyle szmalu ze spokojnie przez 18 lat dyrektorowania się dorobił a ludzie co go obchodzą
alic
2016-06-06 08:03:42
Przeinwestowany szpital, pozostawiony na oastwę losu bez nadzoru właścicielskiego.
Zarządzanie
2016-06-06 07:48:39
Gdyby właściciel prywatnego przedsiębiorstwa dowiedział się, że jego firma jest na krawędzi, to wywaliłby dyrektora na wiadomo co i jeszcze wpisał dyscyplinarkę. Na szczęście tak dzieje się tylko w gospodarce rynkowej.
woj
2016-06-06 07:43:29
Pan Senator pierwszy maszerował z KOD-em (komitet obrony dochodów) i krzyczał że zabrano mu "demokrację",widać o jaką demokrację tu chodziło, w innej sytuacji szpital zostałby oddłużony i sprzedany "jakiemuś wybawcy z PO" za symboliczną złotówkę, niestety pozostały długi i ręka w nocniku....
Na bezprawie i balagan... istnieje Prawo i Sprawiedliwosc...
2016-06-06 01:40:35
Jak najszybciej dokonac dokladnej REWIZJI calej sprawy i calego zadluzenia... i WSZYSTKICH ODPOWIEDZIALNYCH i WINNYCH... calego "bajzlu, zadluzenia i balaganu"... Szczecinska Prokuratura PO-winna jak najszybciej PO-stawic przed Wymiarem Sprawiedliwosci ! A wiec, dotychczas zmarnowanych w calym Kraju... PO-nad 340 000 000 000 zlotych... ciag dalszy !!
Gosc
2016-06-06 00:37:57
Dyrektor to po prostu platformiany senator. Partyjny aparatczyk bez najmniejszych kompetencji w zarządzaniu. Profesjonalny lekarz, ale na zarządzaniu się nie zna, ale ma legitymację jedynej słusznej partii, tej samej co marszałek województwa i rządzi, a raczej udaje, że rządzi.... Rzeczpospolita Partyjna....Wrrrr...
Tomek
2016-06-05 23:17:19
Czy naprawdę nasi rządzący nigdy nie zrozumieją że na ochronie zdrowia i edukacji NIE DA SIĘ ZAROBIĆ ZACHOWUJĄC ZDROWY ROZSĄDEK?
ktoś
2016-06-05 23:02:32
Szpital się zadłużył. A gdzie marszałek był wcześniej. Niech zejdzie z plakatu i zacznie myśleć a później pochwali się osiągnięciem w sprawie funkcjonowania szpitala.
Rezygnacja warunkowa
2016-06-05 22:44:02
Rozdzielność zarządzania od procedur medycznych - oto uzdrawiająca zasada, konieczna do wprowadzenia i praktykowania. Sanatorium mogło być ale czy w sanatorium można kogoś wyleczyć albo coś przeszczepić..? Dlaczego NFZ jakoby nie chce płacić ? Może kalkulacje kosztów przedstawione przez "Zdunowo" w NFZ są do przewietrzenia ? Może medycyna ekstremalna powinna być finansowana poza NFZ ? Jakie uprawnienia i certyfikaty ma obecny Dyrektor Szpitala aby być dyrektorem i kto je wydał, poza uprawnieniami lekarza ? No i ta dęta deklaracja o warunkowej rezygnacji "..jeżeli sytuacja będzie tego wymagać..". Co jeszcze musi się stać aby rezydent wypuścił powietrze ? A poza tym hola ! Z autobusu nie wysiada się ot tak sobie, trzeba się wylegitymować bo jazda bez biletu kosztuje..
ckm
2016-06-05 21:59:47
kto wymyślił i władował kupę pieniędzy w ten szpital bez pokrycia w dochodach? a zresztą taki szpital na krańcu miasta z beznadziejną komunikacją i drogami nie powinien być rozbudowywany tylko pozostać zacisznym sanatorium.
piki
2016-06-05 20:59:52
Inne placówki podległe marszałkowi mają te same problemy. I nie tylko placówki zdrowia, ale też np. placówki kultury. Brakuje profesjonalnej kadry zarządzającej, a są tylko partyjni kolesie. Efekt widać.
blee
2016-06-05 19:30:56
a kto im płaci? NFZ!!! ko dał niski kontrakt? NFZ! kto nie wypłaca za badania pacjentów itp. pod pretekstem niezasadności? NFZ! Zdunowo jest to elitarna jednostka na skale Europy! jeszcze jeden szpital w Polsce przeprowadza przeszczepy płuc, jest on w Zabrzu na bogatym Śląsku.
kto
2016-06-05 19:15:23
Jeśli ktoś wydał zgodę na dużą rozbudowę szpitala, to musiał się liczyć z wydatkami. Kto?
xyz
2016-06-05 18:22:08
Czyli generuja 2800zl dlugu na godzine. Jestem pod wrazeniem kompetencji pana dyrektora.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA