Wtorek, 18 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Zbiórka do poniedziałku, wielkie pakowanie w środę

Data publikacji: 11 grudnia 2016 r. 14:17
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:22
Zbiórka do poniedziałku, wielkie pakowanie w środę
 

Tylko do poniedziałku (12 grudnia) można wesprzeć finansowo akcję „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kre­sach”, organizowaną przez Fundację Polskich Wartości wraz z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W środę natomiast w Szkole Podstawowej w Przecławiu odbędzie się wielkie pakowanie zebranych darów.

To już trzecia edycja akcji, której pomysłodawcą jest Wojciech Woźniak z Fundacji Polskich Wartości, a współorganizatorami Łukasz Szełemej (też z FPW) i ks. Maciej Szmuc z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Idea narodziła się podczas XXIV Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki-Wilno w lipcu 2014 r. Jej uczestnicy spotkali wielu rodaków mieszkających na Litwie, a W. Woźniaka szczególnie ujęła pani Aleksandra, która w miejscowości Turgiele powitała pielgrzymów kilkoma kanapkami oraz marchewkami z przydomowego ogrodu. Wzruszające zdjęcie, które wtedy wykonał, zainicjowało plan pomocy rodakom na Kresach.

Nazwa akcji nawiązuje do poświęcenia Polsce, pamięci o polskich korzeniach oraz pielęgnowania tradycji i narodowego dziedzictwa. Zadedykowana jest pochodzącym z Kresów żołnierzom Armii Krajowej ze Szczecina: mjr. Danucie Szyksznian-Ossowskiej (ps. „Sarenka”) oraz kpt. Zbigniewowi Piaseckiemu (ps. „Czekolada”).

W tym roku zbiórkę darów prowadzono do 6 grudnia. Wielkie pakowanie odbędzie się 14 grudnia w SP w Przecławiu. Organizatorzy czekają na wolontariuszy, którzy pomogą w przygotowaniu paczek.

– Na razie udało nam się zebrać 87 tys. zł, ale liczymy, że w poniedziałek na koncie będzie 90 tys. – informuje Ł. Szełemej.

Poniedziałek (12 grudnia) jest ostatnim dniem wpłat. Chętni mogą zasilić konto Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, ul. Wieniawskiego 5, 71-142 Szczecin, dopisek: KRESY. Nr konta: 21 1020 4795 0000 9302 0004 5757. Zebrane fundusze pomogą Polakom, którzy mieszka­ją na Litwie, god­nie spędz­ić świę­ta.

Dwunastoosobowa ekipa już 15 grudnia odwiedzi Polaków na Wileńszczyźnie i przekaże przygotowane paczki.

Dodajmy, że akcję wsparła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych: www.rodakomnakresach.pl/2016, www.polskiewartosci.pl/kresy, www.facebook.com/rodakomnakresach. (ek)

Fot. Dariusz GORAJSKI (arch.)

Na zdjęciu: tak było podczas pierwszej edycji akcji. Z prawej – kpt. Zbigniew Piasecki.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA