Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

„Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo"

Data publikacji: 10 grudnia 2016 r. 14:12
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:22
„Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo"
 

Od godz. 7.30 policjanci ze szczecińskiej drogówki kontrolują stan oświetlenia w samochodach w ramach ogólnopolskiej kampanii „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo". Patrol wyposażony w sprzęt umożliwiający sprawdzanie świateł dyżurował na parkingu ITD przy ul. Szosa Stargardzka (przy wyjeździe ze Szczecina).

Prowadzona co roku akcja drogówki „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo" ma na celu zwrócenie uwagi kierowcom na występujące jesienią i zimą (czyli w okresie słabej widoczności) zagrożenia związane z uczestnictwem w ruchu drogowym pojazdów z niesprawnym lub nieprawidłowym oświetleniem. Policjanci chcą w ten sposób propagować zasadę „widzieć i być widocznym", przede wszystkim w relacjach pieszy - pojazd.

Prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia w okresie jesienno-zimowym, szczególnie kiedy pada deszcz, śnieg lub panuje mgła. Światła w aucie mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak ważny jest ich ogólny stan techniczny oraz takie czynniki jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężenie emitowanego światła. Wszelkie niedomagania w tym zakresie mogą skutkować między innymi niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.

Choć kampania „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo" miała być prowadzona jedynie godzinę, tak naprawdę trwała nieco dłużej - jak się dowiedzieliśmy, patrol dyżurował do godz. 14. Policjanci zatrzymują pojazdy wybiórczo, tylko te w których już na pierwszy rzut oka światła działają nieprawidłowo. Do godz. 10.30 zatrzymali i skontrolowali dziesięć aut. Raz wypisali kierowcy mandat karny i raz zatrzymali dowód rejestracyjny - właściciel pojazdu nie miał homologacji na reflektory ksenonowe.

(lw)

Fot. Robert STACHNIK

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA