Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Zawsze pomagał, dzisiaj potrzebuje pomocy

Data publikacji: 2018-11-23 23:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:25
Zawsze pomagał, dzisiaj potrzebuje pomocy
Organizatorzy rozpoczętej akcji liczą, że uda się znaleźć bliźniaka genetycznego dla Roberta Pałubickiego, podoficera z 12. Dywizjonu Trałowców w Świnoujściu. Marynarz po cyklach chemioterapii najprawdopodobniej będzie wymagał przeszczepu szpiku kostnego. Fot. Bartosz Turlejski  

W Świnoujściu jest zarejestrowanych blisko tysiąc osób gotowych oddać swoje komórki macierzyste „bliźniakom genetycznym”. Tylko w ciągu tygodnia dołączyło do nich kolejne 70. W sobotę, w dwóch galeriach handlowych, będzie można się zarejestrować. Ma to związek z akcją pomocy dla jednego z mieszkańców Świnoujścia.

Organizatorzy liczą, że dzięki akcji uda się znaleźć bliźniaka genetycznego dla Roberta Pałubickiego, podoficera z 12. Dywizjonu Trałowców w Świnoujściu. Marynarz oddał przez całe swoje życie 30 litrów krwi. Dziś sam potrzebuje pomocy. Przebywa w szpitalu, po cyklach chemioterapii najprawdopodobniej będzie wymagał przeszczepu szpiku kostnego.

W weekend, 24 i 25 listopada, w godzinach 10–18, na terenie Galerii Corso i Galerii Uznam będą zorganizowane punkty rejestracji dla wszystkich mieszkańców Świnoujścia. Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18–55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Aby móc być w bazie wystarczy odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań, wypełnić formularz rejestracyjny i pobrać wymaz z wewnętrznej strony błony śluzowej policzka. Te czynności nie wymagają obecności lekarza lub pielęgniarki i można je przeprowadzić w każdych warunkach. Jest to tylko zapisanie się do bazy potencjalnych dawców. Następnie próbki są wysyłane i przebadane w laboratorium, rejestrowane w bazie potencjalnych dawców szpiku, a w przypadku znalezienia tzw. bliźniaka genetycznego, można będzie uratować czyjeś życie.

Dodajmy, że wspomniane wcześniej ponad tysiąc zarejestrowanych osób to wciąż niewiele, bo zaledwie pięć procent dorosłej populacji Świnoujścia. ©℗

Tekst i fot. BaT

Na zdjęciu: Organizatorzy rozpoczętej akcji liczą, że uda się znaleźć bliźniaka genetycznego dla Roberta Pałubickiego, podoficera z 12. Dywizjonu Trałowców w Świnoujściu. Marynarz po cyklach chemioterapii najprawdopodobniej będzie wymagał przeszczepu szpiku kostnego.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA