Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

„Pomożesz? Bo możesz!” – Pomóż z nami – „Pomorzanami”!

Data publikacji: 2018-11-19 20:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:25
„Pomożesz? Bo możesz!” – Pomóż z nami – „Pomorzanami”!
 

„Pomożesz? Bo możesz!" - Pomóż z nami – „Pomorzanami"! - pod takim hasłem w szpitalu przy al. Powstańców Wielkopolskich w Szczecinie odbędzie się we wtorek (20 listopada) rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Zarejestrować się można w godz. od 9 do 14.

We wtorek Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie organizuje Dzień Dawcy Szpiku. Przy wsparciu fundacji DKMS wolontariusze - pracownicy SPSK-2 - rejestrują osoby mogące pomóc chorym na nowotwory krwi, poprzez oddanie szpiku. Wolontariuszki czekają na chętnych w Sali Kopernikańskiej.

W Polsce co godzinę ktoś się dowiaduje, że ma białaczkę. Zachorować może każdy, bez względu na wiek. Ale każdy może też pomóc. Dla wielu chorych szansą na powrót do zdrowia jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. W Polsce bazę potencjalnych dawców szpiku od 2008 r. prowadzi fundacja DKMS. Jest w niej obecnie ponad milion zarejestrowanych dawców, ale wciąż są potrzebni kolejni. Potencjalnym dawcą może zostać zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, z wagą powyżej 50 kg i bez znacznej nadwagi. Rejestracja trwa kilka minut.

Na czym polega rejestracja? Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań wolontariusza, wypełnić formularz zgłoszeniowy i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy osobne patyczki. Taki pakiet rejestracyjny zostanie wysłany przez SPSK-2 do fundacji DKMS. Wyniki badania i dane osobowe wprowadzane zostaną do bazy dawców komórek macierzystych, a zarejestrowana osoba otrzyma z fundacji informację zwrotną dotyczącą wprowadzenia do bazy dawców. Cały proces trwa nie dłużej niż 3 miesiące.

(lw)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA