piątek, 03 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > CBŚP i PK rozbiły gang przemytników papierosów

CBŚP i PK rozbiły gang przemytników papierosów

CBŚP i PK rozbiły gang przemytników papierosów
Data publikacji: 2019-03-29 07:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 2404 383217

Centralne Biuro Śledcze Policji i szczecińska prokuratura rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym przemytem papierosów. Zatrzymano sześć osób z gangu "Pitola"

O zatrzymaniu sześciu osób poinformował w piątek (29 marca) prok. Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Szczecinie. Jak podał prok. Borchólski – dotyczy ono co najmniej czterech zorganizowanych grup przestępczych działających na terenie woj. zachodniopomorskiego jak również Szwecji i Norwegii.

- Zorganizowane grupy przestępcze konkurowały ze sobą w walce o wpływy i zyski pochodzące z tytułu produkcji nielegalnych wyrobów tytoniowych na terenie Polski, a następnie z ich przemytu do Szwecji i Norwegii - poinformował Borchólski.

Przejawem tej walki miało być m.in. zabójstwo Krzysztofa S. ps."Skorupa", który w lutym 2016 roku został zamordowany na obrzeżach Szczecina, oblanie kwasem Mirosława B. ps. "Dziobak" wiosną 2017 roku, rozbój na Marku D. "Dudusiu", a także napad z nożami, siekierami oraz kiścieniami (rodzaj broni obuchowej) na Zbigniewa T. ps. "Pastor".

- W przeszłości "Duduś" i "Pastor" byli prawomocnie skazani przez sąd za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, którą kierował Marek M. znany pod pseudonimem "Oczko" - podała Prokuratura Krajowa.

W ostatnim czasie zatrzymano 6 osób, które miały należeć do jednej ze zwaśnionych grup przestępczych. Członkowie gangu Norberta K. "Pitola", mieli skupować papierosy z podrobionymi znakami firmowymi marki "Marlboro" pochodzące z nielegalnych fabryk na terenie Polski, a następnie przewozić je do Szwecji oraz Norwegii, gdzie były wprowadzane do obrotu. W ten sposób podejrzani mieli uchylać się od płacenia podatków, a z popełnianych przestępstw - uczynili sobie stałe źródło dochodu, uzyskując znaczne zyski - podała PK.

Zarzut założenia grupy i kierowania nią prokurator przedstawił "Pitolowi". Członkowie jego gangu mieli zajmować się skupem papierosów, pozyskiwaniem klientów, dystrybucją wyrobów tytoniowych, organizowaniem międzynarodowego transportu nielegalnego towaru. Jak podaje PK, "Pitol" miał także sfinansować i stworzyć bazę noclegową oraz turystyczną na terenie Szwecji.

- Grupa ta działała na wysokim stopniu zorganizowania, co przekładało się również na zaangażowanie przez Norberta K. dużych środków finansowych - podała prokuratura.

Podczas zatrzymań podejrzanych i przeszukań ich miejsc zamieszkania Centralne Biuro Śledcze Policji ujawniło podrobione norweskie tablice rejestracyjne, których przestępcy używali podczas transportu papierosów. Jeden z przestępców miał posiadać fałszywy dowód osobisty.

Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód uwzględnił wnioski prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec wszystkich zatrzymanych.

(PAP)

Fot. Archiwum

Komentarze

darek
przeczytałem też artykuł o rozbitym "Gangu Braciaków" już myślałem, że CBŚP poszło za ciosem i zatrzymali braci z Drawska Pomorskiego, wtajemniczeni wiedzą jakich bardzo znanych braci z Drawska mam na myśli którzy zbili majątek na przemycie do Norwegii :)
2019-05-06 14:56:30
ZDR
Kto następny z Drawska?
2019-04-19 20:08:47
jjjjj
pol szczecina pali ukrainskie papierosy bez akcyzy-czuc to na przystankach -ten smrod, ciekawe gdzie to kupuja ....na bazarach ?targowiskach ? sami kręcą tacy "patrioci" ale do narzekania pierwsi...
2019-03-31 15:36:17
Ciekawe
A ile Busikow z 5-ka "po piwie w srodku" bedzie teraz jezdzilo "co tydzien do pracy" za 100-150 zl / na lebka ??
2019-03-29 22:02:33
xxl
starego ch.ja pastora najebali ,zbychu na emeryture i na fotel bujany twoje czasy sie skonczyły.
2019-03-29 18:14:34
Pi
Z taką ksywę karierę robić...
2019-03-29 14:29:45
Mik
Połowa Drawska to przemyt na Norwegię. Ale jakoś nie mogą sobie z tym poradzić.
2019-03-29 13:47:16
To znaczy
Ze i Celnicy rowniez w Swinoujsciu - nie pracuja nalezycie od +/- 20 lat...!!
2019-03-29 11:43:32
Prus
Dobra wiadomosc
2019-03-29 09:41:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie