Sobota, 23 września 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Zatrucie czadem. Rodzina w szpitalu

Data publikacji: 15 października 2015 r. 14:02
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:30
Zatrucie czadem. Rodzina w szpitalu
 

Młode małżeństwo i ich 7-letnie dziecko z objawami zatrucia tlenkiem węgla przewieziono do stargardzkiego szpitala na obserwację. Strażacy kolejny raz apelują o ostrożność i podpowiadają, aby zainstalować w domu czujki dymu i tlenku węgla.

Do zatrucia czadem doszło w czwartek ok. g. 8 w jednym z mieszkań na parterze bloku przy ul. Dworcowej w Stargardzie. Strażacy znaleźli się na miejscu, gdy ratownicy medyczni udzielali już pomocy 3-osobowej rodzinie, która bardzo źle się poczuła. Jak wyjaśnia st. kpt. Sławomir Łagonda, strażacy przy pomocy urządzenia pomiarowego stwierdzili obecność tlenku węgla w pomieszczeniach, ale ze względu na otwarte już od jakiegoś czasu okno, jego stężenie nie wykazywało większego zagrożenia.

Podwyższony poziom tlenku węgla stwierdzono wcześniej w łazience, w której zamontowany był gazowy podgrzewacz wody. Urządzenie od razu wyłączono oraz zakręcono do niego dopływ gazu. Czad, który przewędrował prawdopodobnie przez kratki wentylacyjne, ulatniał się za to jeszcze w mieszkaniu na pierwszym piętrze. Strażacy dokładnie przewietrzyli więc wszystkie pomieszczenia również w tym lokalu oraz na klatce schodowej. Powtórny pomiar nie wykazał już żadnego zagrożenia.

Strażacy alarmują, że w statystykach zatrucie czadem zajmuje trzecie miejsce, po zatruciach lekami i alkoholem. Dlatego warto w domu zainstalować czujki dymu i tlenku węgla. Powinny się one znaleźć w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach i warsztatach. ©℗

(gra)

Fot. Ryszard PAKIESER (arch.)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA