czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Marynarze z "Nefryta" wracają do Polski

Marynarze z "Nefryta" wracają do Polski

Marynarze z "Nefryta" wracają do Polski
Data publikacji: 2015-10-06 16:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 2117 26431

Siedmiu marynarzy ze statku „Nefryt” zostało wypisanych ze szpitala w Abidżanie. We wtorek spodziewani są w kraju. W następnych dniach przyjadą pozostali. Wkrótce też powinny wrócić ciała dwojga oficerów, którzy ulegli śmiertelnemu zatruciu. Do tragedii doszło 26 września.

– Część załogi została została wypisana, lekarze uznali, że siedem osób jest już zdrowych i gotowych do transportu – informuje Elżbieta Malanowska, wiceprezes spółki Euroafrica Linie Żeglugowe, armatora statku, na którym doszło do tragedii. – Pozostałe też wracają do zdrowia, w tym członek załogi, który był w śpiączce. Został wybudzony i jego stan się poprawia. Jest przy nim rodzina.

Przypomnijmy, że 17-osobowa załoga „Nefrytu” poczuła się źle 25 września, po opuszczeniu portu na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Objawy wskazywały na zatrucie. Lekarz z najbliższej miejscowości – San Pedro – nie widział potrzeby hospitalizacji marynarzy. Niestety, następnego dnia ich stan zdrowia znacznie się pogorszył, a dwoje mieszkańców Szczecina (I i III oficer) zmarło. Chorzy trafili do szpitala w Abidżanie.

– Pierwsza grupa jest w drodze do domu – relacjonuje kpt. ż.w. Michał Czerepaniak, dyrektor zarządzający w spółce Polaris Maritime Services (agencji załogowej). – Czterech marynarzy zmierza do Szczecina, a trzech do Gdańska. Pozostali wrócą w następnych dniach.

Również w ciągu najbliższych dni powinny wrócić do kraju ciała dwojga zmarłych. Transportem zajmuje się specjalistyczna firma z Warszawy. Sprawy formalne (plombowanie trumien, wystawienie dokumentów) na miejscu załatwiają polskie służby dyplomatyczne – konsul na Wybrzeżu Kości Słoniowej i ambasador, który przybył z Nigerii.

– Mamy doskonałą współpracę z konsulem, wszystko jest pod kontrolą – zapewnia M. Czerepaniak.

Nadal nie wiadomo, co było przyczyną zatrucia. Wiele wskazuje na środek do dezynfekcji ładowni. ©℗

(ek)

Fot.: Elżbieta KUBOWSKA

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie