czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wyjaśniają przyczyny tragedii na Nefrycie

Wyjaśniają przyczyny tragedii na Nefrycie

Wyjaśniają przyczyny tragedii na Nefrycie
Data publikacji: 2015-09-28 18:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:41
Wywietleń: 829 24483

Jak już pisaliśmy, zmarły dwie osoby z załogi statku „Nefryt”, znajdującego się w serwisie szczecińskiego armatora Euroafrica. Dyrektor naczelny spółki zapewnia, że dołoży ona wszelkich starań, by wyjaśnić przyczyny tragedii. Postępowanie w tej sprawie wszczęła m.in. Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich.

Euroafrica Linie Żeglugowe poinformowała, że zmarli w sobotę (26 bm.) członkowie załogi pokładowej to pierwszy oraz trzeci oficer.

Dzień wcześniej kapitan statku zgłaszał problemy zdrowotne członków załogi. Objawy wskazywały na zatrucie. Dlatego kapitan i armator zdecydowali o skierowaniu statku do najbliższego portu schronienia – San Pedro na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

– Na statek przybył lekarz, który zbadał wszystkich członków załogi, nie stwierdził potrzeby hospitalizacji, zaordynował leki i rekomendował ponowną kontrolę stanu zdrowia następnego dnia rano – czytamy w komunikacie podpisanym przez Jacka Wiśniewskiego, dyrektora naczelnego Euroafriki.

Jednak w sobotę nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia, a w konsekwencji – pomimo intensywnie prowadzonej akcji reanimacyjnej – śmierć wspomnianych oficerów. Pozostali członkowie załogi natychmiast trafili na badania do szpitala w San Pedro. W sobotę i niedzielę 12 spośród nich przewieziono samolotem do kliniki w Abidżanie. Trzech innych członków załogi – w tym kapitan – nie zgłaszających złego samopoczucia i zbadanych wcześniej w San Pedro, czekało w poniedziałek na transport do Abidżanu. Tam przejdą dalsze badania.

Armator zdecydował o wymianie całej załogi. Po zakończeniu badań, o ile wyrazi na to zgodę lekarz, zostanie sprowadzona do kraju. Obecnie trwa wyjaśnianie przyczyn tragedii. Pod uwagę brane są wszelkie ewentualności.

– Zostały zawiadomione kompetentne organy, w tym władze lokalne, lokalny konsulat RP, administracja maltańska (statek pływa pod banderą Malty – przyp. red.) oraz Komisja Badania Wypadków Morskich, które wszczęły i prowadzą własne postępowania w tej sprawie, przy aktywnym wsparciu ze strony służb armatora, pracodawcy i ubezpieczyciela – poinformowała Euroafrica.

Armator zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby wyjaśnić przyczyny zdarzenia i pomóc wszystkim zainteresowanym.

– Śmierć wspomnianej dwójki oficerów jest ogromną tragedią dla rodzin, którym serdecznie współczujemy – podkreślił w komunikacie dyrektor Euroafriki. – Jest to również strata dla naszej firmy. Zmarli oficerowie byli cenionymi pracownikami i kolegami. Wyróżniali się kompetencjami, jak i przymiotami osobistymi.

Rodzina jednej ze zmarłych osób przypuszcza, że przyczyną tragedii mogło być zatrucie chemiczne.

– Niczego nie wykluczamy – powiedział nam dyrektor Wiśniewski. – Obecnie koncentrujemy się na zapewnieniu bezpieczeństwa załodze.©℗

(ek)

Fot. Euroafrica

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie