Niedziela 25 lipca 2021r. 
REKLAMA

Zarzuty za pranie ponad 10 mln zł z handlu dopalaczami

Data publikacji: 2020-10-22 09:54
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-22 11:55
Zarzuty za pranie ponad 10 mln zł z handlu dopalaczami
 

Na polecenie prokuratorów z Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu  ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej szczecińscy policjanci zatrzymali Arkadiusza K., który zajmował się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z handlu dopalaczami. Usłyszał on zarzuty i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany.

Prokurator ustalił, że podejrzany wprowadzał do obrotu pieniądze pochodzące z przestępstwa za pośrednictwem prowadzonego w Łodzi kantoru wymiany walut. Arkadiusz K. przyjmował pieniądze od członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem dopalaczami, następnie lokował je w kryptowaluty i potem ponownie wymieniał na polską walutę, która wracała do członków grupy. W toku postępowania prokurator zabezpieczył 2 miliony złotych w gotówce, ekskluzywne zegarki, samochód marki Aston Martin oraz elektroniczne nośniki informacji, które zostaną poddane dalszym badaniom.

Zarzuty i areszt za pranie brudnych pieniędzy

Prokurator przedstawił Arkadiuszowi K. zarzuty prania pieniędzy w kwocie ponad 10 milionów złotych. Czyn ten zagrożony jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Prokurator skierował wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania. Sąd zastosował je wobec Arkadiusza K. na 3 miesiące.

Brudne pieniądze z handlu dopalaczami

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie nadzoruje śledztwo w sprawie działalności na terenie całej Polski zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem dopalaczami za pośrednictwem strony internetowej pasjonat.cc, a po jej zamknięciu przez strony „Rcmonster.shop", „Rcmonster.io", „Bostlab.fun". Łączna wartość obrotu wynosiła ponad 10 milionów złotych.

"Środki te stwarzały zagrożenie dla życia lub zdrowia wielu osób. W wyniku działalności grupy śmierć poniosła co najmniej 1 osoba na terenie Szczecina oraz 1 osoba na terenie Radzynia Podlaskiego, a wiele osób nabywających szkodliwe substancje było hospitalizowanych na terenie całego kraju" - napisała prokuratura w komunikacie na ten temat.

Jak działała przestępcza grupa?

Prokurator ustalił, że mechanizm działań zorganizowanej grupy przestępczej polegał na prowadzeniu stron internetowych za pośrednictwem których dokonywany był handel dopalaczami. Do dystrybucji wykorzystywane były paczkomaty z których klienci odbierali zamówione przez internet środki.

Pieniądze za dopalacze wpływały na rachunki bankowe założone przez członków grupy na tzw. „słupy”. Następnie były prane poprzez dokonywanie inwestycji w kryptowaluty, a potem, były ponownie wymieniane na pieniądze i wypłacane, co miało utrudnić ustalenie pochodzenia tych środków.

Dotychczas w sprawie zarzuty przedstawiono łącznie 23 osobom. Obecnie 10 osób jest tymczasowo aresztowanych, zaś 4 osoby poszukiwane są listami gończymi i europejskimi nakazami aresztowania. Prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem przez internet dopalaczami o łącznej wartości ponad 10 milionów złotych. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

(k)

Fot. policja

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ Stara prawda
2020-10-22 11:50:38
Te samochody o których piszesz, to samochody wyłącznie ludzi rozsądnych, porządnych. ONI lubią po prostu BEZPIECZNE SAMOCHODY.
Stara prawda
2020-10-22 11:02:51
To już wiemy skąd się biorą tak ekskluzywne samochody, które widzimy na ulicach.
Hańba!! Hańba!!
2020-10-22 10:54:58
To sprawa wyłącznie polityczna. To na zdjęciach, to dowody aktywności społecznej, patryjotycznej , brutalnie tłumionej przez PiS.
Hm-m-m
2020-10-22 10:36:32
A co z po-zostalymi z lat 2007-2015 i dalej...???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ