Czwartek 09 lutego 2023r. 
REKLAMA

Zapadnięta droga czeka na remont

Data publikacji: 2020-03-26 12:26
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-26 12:37
Zapadnięta droga czeka na remont
 

Od kilkunastu miesięcy kierowcy poruszający się drogą wojewódzką nr 110 na odcinku od Gryfic do Cerkwicy, na wysokości kopalni torfu w miejscowości Grądy, natrafiają na zwężenie jezdni, która zapadła się po obu stronach.

Pierwszeństwo mają jadący od strony Cerkwicy, co sygnalizują znaki drogowe. Trasa ta jest dość obciążona, bo od wielu miesięcy prowadzi tędy objazd z Trzebiatowa do Gryfic, gdzie zamknięty jest odcinek drogi z uwagi na remont mostu koło Górzycy – o czym już wiele pisaliśmy.

– Kiedy zostanie naprawiony odcinek drogi w Grądach? – zapytaliśmy w Zachodniopomorskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. Anna Radziwonowicz przysłała odpowiedź, w której czytamy m.in., że przyczyną zwężenia drogi jest zapadająca się nawierzchnia z uwagi na pokłady torfu.

„Torfy występujące na Pomorzu Zachodnim są jednymi z najtrudniejszych gruntów, na których buduje się drogi. Głębokie i niestabilne pokłady podmokłych torfów powodują, że budowa nowych dróg lub przebudowa starych szlaków wymagają stosowania bardzo kosztownych technologii. Są to albo palowania terenu, albo wymiana gruntu pod drogą. Taka sytuacja występuje właśnie na drodze nr 110. Dodatkowym problemem jest usytuowana w pobliżu drogi kopalnia torfu, która generuje przemieszczanie się gruntu poza obszarem wydobycia. Prowadzi to do postępującej degradacji całej konstrukcji drogi na odcinku 1,2 kilometra. Wykonano już projekt przebudowy tego odcinka. Koszt inwestycji szacowany jest na 6 mln zł. Ponieważ DW 110 jest obciążona ruchem ciężkim, ZZDW podjął próbę uzyskania dofinansowania tej przebudowy ze środków Ministerstwa Infrastruktury. Dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej MI obwarowane jest wieloma kryteriami. Priorytetami są mosty na drogach wojewódzkich i powiatowych, zwłaszcza te, które wpisane są do rejestru zabytków, remonty dróg w miastach na prawach powiatu, drogi wojewódzkie i powiatowe obciążone ruchem ciężkim z dopuszczalnym naciskiem pojedynczej osi napędowej pojazdu wynoszącym 115 kN, a także obwodnice miast. DW nr 110 spełnia kryterium dotyczące ruchu ciężkiego. Wniosek w tej sprawie został złożony w Ministerstwie Infrastruktury w grudniu minionego roku. Nabór wniosków trwał do 17 stycznia. Aktualnie ZZDW czeka na jego rozpatrzenie. Dofinansowanie może tu wynieść maksymalnie 50 procent wartości inwestycji, czyli blisko 3 mln zł” – czytamy w piśmie ZZDW w Koszalinie.

Czy w obecnej sytuacji, kiedy budżet czekają wydatki związane z epidemią koronawirusa, ministerstwo przyzna i przekaże 3 mln zł, okaże się niebawem ©℗

Tekst i fot. Mirosław KWIATKOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA