Środa 07 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Zanęcić i zatrzymać w Szczecinie

Data publikacji: 2019-01-29 15:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:31
Zanęcić i zatrzymać w Szczecinie
 

Według radnego PiS Dariusza Mateckiego, z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że Szczecin w bardzo szybkim tempie traci mieszkańców – w 2015 roku 405 657, 2016: 404 878, 2017: 403 883 osoby. Jest jednym z najszybciej wyludniających się miast Polski. W jaki sposób władze Szczecina walczą z tym zjawiskiem?

– Prognozy GUS na rok 2050 są na tyle zatrważające, że w „Pływającym Ogrodzie 2050” (ang. „Floating Garden 2050”) nie będzie miał kto mieszkać. Jakie kroki podjęła Gmina Miasto Szczecin (GMS) w celu zahamowania spadku liczby ludności w Szczecinie? – dopytuje radny w interpelacji do prezydenta Szczecina.

Okazuje się, że według danych statystycznych na koniec grudnia ubiegłego roku w Szczecinie zameldowane były 373 402 osoby – na pobyt czasowy 12 614, a na pobyt stały 360 788.

– Biorąc pod uwagę tendencje właściwe dla całego kraju podejmowane są działania powodujące ograniczenie spadku ludności. Służą zarówno zatrzymaniu w Szczecinie jego aktualnych i przyszłych mieszkańców oraz wydłużeniu ich życia, jak również zwiększeniu ilości osób migrujących do Szczecina. Przykładem są różnego rodzaju działania począwszy od programów profilaktyki zdrowotnej poprzez tworzenie lepszej oferty w zakresie opieki nad dziećmi i ich edukacji, zatrudnienia lub podejmowania własnej działalności gospodarczej, poprawy funkcjonowania komunikacji zbiorowej i oferty mieszkaniowej, a także możliwości spędzania czasu wolnego, a skończywszy na typowych działaniach promocyjnych adresowanych do mieszkańców innych części Polski jako potencjalnych nowych mieszkańców Szczecina – informuje Michał Przepiera, wiceprezydent Szczecina. Jego zdaniem, przykładami takich działań mogą być kampanie prowadzone przez Biuro Strategii Miasta. – Rekrutacyjne współrealizowane z przedsiębiorcami lub ich organizacjami, a także uczelniami wyższymi. Działania promujące Szczecin jako dogodne miejsce lokowania działalności gospodarczej, wspierające funkcjonowanie już istniejących w mieście przedsiębiorców, ukierunkowane na współpracę ze środowiskiem naukowo-akademickim. Szczecin jako znaczący ośrodek akademicki posiada potencjał oraz możliwości w zakresie pozyskiwania mieszkańców, którzy w przyszłości w znacznym stopniu przyczynią się do rozwoju Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Jednym z celów jest również zatrzymanie młodej kadry dla rozwoju gospodarczego regionu. Wymiernym, aktywnym przejawem tej współpracy jest koordynacja i realizacja przez Miasto programu pn. „Akademicki Szczecin”, którego głównym celem jest wsparcie działań na rzecz rozwoju szczecińskiego ośrodka naukowego i akademickiego oraz współpracy środowisk nauki, gospodarki, samorządu i lokalnych elit – dodaje wiceprezydent.

O jakie działania chodzi? To m.in. „Dom dla absolwenta” (zakłada wynajęcie na preferencyjnych warunkach komfortowych i wykończonych „pod klucz” mieszkań, absolwentom najbardziej poszukiwanych kierunków szkół ponadgimnazjalnych i uczelni wyższych oraz osobom zatrudnionym na terenie Szczecina w branżach uznanych przez miasto za kluczowe dla jego rozwoju), „Dom dla studenta” (mieszkania do wynajęcia – oferta skierowana do osób pochodzących spoza Szczecina, zarówno rozpoczynających studia, jak i już studiujących na szczecińskich uczelniach), stypendia prezydenta Szczecina dla studentów i doktorantów, edukacyjne dla najlepszych absolwentów liceów i techników oraz artystyczne.

– Na terenie gminy wprowadzono także szereg programów sprzyjających rodzinie, np. „bon opiekuńczy, „wieloraczki” czy też „Alzheimer 75” – wyjaśnia Przepiera.

(dar)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@znudzony
2019-01-30 18:00:23
Tylko gdzie bo przecież nie do znacznie brzydszych dziur typu Poznań czy Łódź ?
fanfatal
2019-01-30 14:22:01
Daj się zanęcić, tylko w Szczecinie znajdziesz idealną realizację dystopii.
znudzony
2019-01-30 13:11:49
Nie daj się zanęcić, sp....j póki czas i jesteś młody, Szkoda życia dla tej dziury. Kiedyś to było ładne miasto.
@Szczecinianim
2019-01-30 12:15:00
Od Wrocławia to może i owszem, ale od Poznania? Syf, kiła i mogiła tam na każdym kroku. Po 21:00 całe miasteczko jak wymarłe, walące się opustoszałe kamienice w centrum, chaszcze w samym środku miasta, wieczny tłok na wąskich dziurawych ulicach, tramwaje rzęchy i największy w Polsce odsetek ludności mieszkający w wielkiej płycie. Do tego najwiecej mieszkańców poza Łodzią uciekło z tej przerośniętej dziury. Czego tu zazdrości? Na szczęście Szczecin nie jest Poznaniem, ale mógłby być Wrocławiem!
artemor
2019-01-30 12:02:47
To może zróbmy referendum, podobno granicą przebiega na Odrze i Nysie. Ja mieszkam na prawobrzezu czyli w Polsce, a ci tam z drugiej strony Odry teoretycznie w Niemczech, zobaczymy komu się będzie bardziej powodzilo
WUJK
2019-01-30 09:55:29
A ilu /zupełnie niepotrzebnie / zaszczuto ? A teraz do czegoś by się przydali?
NESTOR
2019-01-30 09:49:47
Michał Przepiera, wiceprezydent Szczecina to "bla,bla,bla..." Obecnie odchodzi na Ku Słońcu cały powojenny wyż demograficzny! Chce zatrzymać odpływ mieszkańców (!). Jak? Zamknie cmentarz?
Szczecinianim
2019-01-30 08:28:02
Zostaną tylko koledzy kolegów, znajomi znajomych. Słabe miasto i dlatego wszyscy uciekają. Od Poznania i Wrocławia Szczecin może się tylko uczyć i marzyć :) ale to i tak na poziomie przedszkola...
hehe
2019-01-30 07:40:37
Dariusz Matecki - to ten damski bokser
Robert
2019-01-30 06:51:06
Najwiecej mieszkańców wśród dziesiątki największych polskich miast straciła w ostatnim dziesięcioleciu Łódź. Zaraz za nią Poznań, później Katowice i Bydgoszcz. Ze Szczecinem nie jest wcale tak źle. Liczba ludności jest w miarę stabilna. Z poznania no uciekło ponad 30 tys mieszkańców, a z Łodzi 120 tys! Wystarczy porównać statystyki GUS, zanim się zacznie opowiadać pierdoły. Inną kwestią jest fakt, że niektóre miasta tj. Rzeszów, Gdańsk czy Opole znacznie rozszerzają swój obszar, wchłaniając okoliczne wioski, które stały się ich sypialniami. Myślę, że czas najwyższy aby rozpocząć prace dotyczące poszerzenia granic miasta o miejscowości z gminy Dobra, Kolbaskowo, Police czy Goleniów. Same Police jako miasteczko powiatowe też nie mają racji samodzielnego bytu.
psiki
2019-01-30 03:54:05
Szczecinska transformacja ustroju polegała na tym ze wszystko co było własnoscia Panstwa Polskiego przejeła ubecja.Niobrażajcie sie chłopaki.Co trzeci szczecinianin pracował w agencji.Na statkach pływali motorzyscci ze sprzetem fotograficznym i lunetami jakie NASA wysłalo na Ksieżyc.Oni potem wywozili do Hamburga pełne barki z pocieta stocznią szczecinśką.O nowych zarządcach Piułsudzki mówił ze nadaja sie prowadzić kury szczać. Załom mógł być najbogatszym miastem świata gdyby kupował miedz i sprzedawał druciki Chinom dla ich telefonów komórkowych.Plany o rozwoju Szczecina sa juz nie do zrealizowania jak w Detroit te miasto jest zbyteczne dla Polski.Ale spróbować warto pod warunkiem zeby pogonić tego picusia od nasadzania szarotek pod miejska rada.
artemor
2019-01-29 22:41:16
Jak widzę większość poniższych komentatorów to PISdzielce piszcie o temacie a nie o swoich mrzonkach wlaczmy te wszystkie okoliczne gminy w których mieszkają szczecinianie i będziemy wielcy jak NY
Wawrzek
2019-01-29 22:04:26
Przecież tu już nie ma przemysłu to po co tu mają zostawać?. Szczecin po awuesowsko-pezpeerowskim zarządzaniu przez ludzi, których celem głównym było koryto dla nich cofa się w rozwoju jak wiele miast i miasteczek Pomorza. Tu jedynie Gospodarka Morska i Rolnictwo a Turystyka tylko uzupełnieniem mają decydujące o rozwoju Regionu znaczenie. Młodzież ucieka za granice i do prężniejszych Ośrodków bo tu nadal dyskusja czy odbudować nowocześniejsze fabryki czy dalej blokowac ich powstawanie bo dilerzy potrzebują działek a "wadza" szkolona w demagogi nadal ma się dobrze "piastując" głębokie fotele pierdząc w nie bo nic i tak nie wymyślą. A tym którzy chcą odbudować Stocznie i polska gospodarkę tu w Szczecinie i Regionie kłody pod nogi. Czas to zdecydowanie przerwać i rozpocząć od zdobycia najlepszych Nauczycieli na Uczelnie i do Szkół -TO MIASTO i REGION MUSZĄ ICH ZDOBYWAĆ TO DLA NICH TRZEBA WYBUDOWAĆ MIESZKANIA I STWORZYĆ WARUNKI BYTU. a jak nie wieci co trzeba by zapewnić rozwój Miastu i Regionowi o się.....
@ ;/
2019-01-29 21:31:28
dokładnie tak - po co marnować swoje podatki na wodotryski i bezsensowne "konkursy architektoniczne" oraz na utrzymywanie urzędników utrudniających życie mieszkańcom.
Ch.Eng
2019-01-29 20:26:06
Coś takiego.A Krzyżyk robi co może, nawet nową spółkę re inwestycji tworzy żeby były nowe miejsca pracy (i to jakie) a oni uciekają.
artemor
2019-01-29 19:59:34
A tego radnego zamknąć za sianie defetyzmu
Abc
2019-01-29 19:08:18
Tak na marginesie, ryby się nęci, a ludzi zachęca.
Abc
2019-01-29 19:05:47
Hahaha, inwestują w absolwentów, a w mieście ludzi na budowach brakuje. Miasto będzie się wyludniać i zamiast budować kolejne bloki, lepiej pomyśleć o lepszym zagospodarowaniu tego, co jest. Za 20 lat przyjdzie gigantyczny kryzys w branży nieruchomości, a Szczecin będzie miał nadpodaż lokali. Całe ulice w centrum miasta są wyludnione. Jagiellońska choćby. Tym się zajmijcie. Ewentualnie sprowadźcie więcej imigrantów z Afryki lub Azji. Wtedy będziecie mieli dodatni przyrost.
artemor
2019-01-29 18:37:20
Do krótko. To podaj liczbę tych dzieci twoich znajomych z Warszawy Poznania Wrocławia Bostonu Ottawy i Sydney. Ciekawe na ile to poprawi statystyki ?
Janek
2019-01-29 17:35:58
Liczba zameldowanych nie może być wiążąca przy określaniu liczby mieszkańców miasta. Meldunek nie jest obowiązkowy już od kilku lat. Szczecin dla pyrzyczan, drawszczan itp. zawsze będzie atrakcyjnym miejscem zamieszkania więc stały dopływ nowych mieszkańców mamy zapewniony. Tak w ogóle to powinniśmy się postarać przyłączyć Mierzyn do Szczecina. To ok. 10000 nie biednych i nie starych podatnikôw plus parę zakładów np.DGS. Funkcjonalnie i geograficznie to jest już dzielnica.
:/
2019-01-29 17:22:26
Mierzyn, Pucice, Dobra,Wołczkowo,Tanowo, Pilchowo, Dołuje, Lubieszyn, Siadło Dolne/Górne, Ustowo, Przecław,Będargowo, Kołbaskowo, Warzymice, Niedźwiedź, Kobylanka itp. Właśnie tam podziali się ci ludzie. Nie trzeba być geniuszem, aby to wiedzieć.
Kamil
2019-01-29 17:17:01
Dlaczego trudne przypadki? Pan Darek coś robi, zwraca uwagę na problemy, nie rozumiem tej krytyki?
Pogo
2019-01-29 17:09:51
Redakcja powinna zamknąć łamy dla tego radnego. Hańbi honor samorządowa, skoro w oświadczeniu majątkowym nie podaje źródeł dochodu.
krotko
2019-01-29 17:04:58
jak ktos powiedzial to wioska ztramwajami.dzieci wielu moich znajomych i przyjaciol pracuja w warszawce,poznaniu,wroclawiu a takze w ottawie,bostonie ,sydney itd.szczecin nawet nie ma stadionu .jedyna nadzieja ,ze prezydent krzystek mimo symbolicznego wyroku smierci nie pojdzie droga sp.prezydenta polskiego palermo i nie bedzie kolekcjonowal ekslusywnych apartamentow.
artemor
2019-01-29 16:04:37
Szczecin wyludnia sie pozornie. Bogaci kupują domy w ościennych gminach i dalej pracują w Szczecinie, ale podatki płacą tam, gdzie mieszkają. Dodać Dobrą do Szczecina i bilans będzie się zgadzał.
jolka
2019-01-29 15:56:46
Gdy w radzie miasta siedzą takie "trudne przypadki" jak Matecki, nic dziwnego, że ludzie uciekają... Wstyd się do takiego kogoś w ogóle przyznawać.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA