Głaz poświęcony pamięci prof. Władysława Bartoszewskiego zostanie przeniesiony na Jasne Błonia, gdzie stanie pomnik – ławeczka na jego cześć. Pozostałe kamienie z napisami, które leżą obok głazu, zostaną uprzątnięte przez Zakład Usług Komunalnych, gdyż zostały ułożone nielegalnie.
Władysław Bartoszewski – historyk, mąż stanu, polityk, minister spraw zagranicznych RP, były żołnierz AK i więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W 2006 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Szczecina. W kwietniu ubiegłego roku przy pomniku Czynu Polaków grupa mieszkańców ustawiła głaz ze słynnym cytatem profesora Bartoszewskiego: „warto być przyzwoitym”, ale został on usunięty przez miejskie służby, bo ustawiono go nielegalnie. Odnalazło go dwóch szczecińskich posłów PO kilkadziesiąt metrów od pomnika Czynu Polaków.
– Cała sytuacja z usunięciem głazu z terenu Jasnych Błoni jest dla mnie przykra. Znałem profesora Bartoszewskiego osobiście i szanuję jego dokonania. Dlatego całą sprawę trzeba wyjaśnić. Jutro spotkanie z przedstawicielami KOD. Jestem za tym, aby godnie tę postać uhonorować – tak Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, skomentował wtedy całą sprawę na Facebooku.
Udało się dojść do porozumienia między KOD-em i władzami miasta. 4 czerwca ubiegłego roku głaz Bartoszewskiego został odsłonięty na Jasnych Błoniach, stanął legalnie i pod nadzorem konserwatora. Pojawiła się także koncepcja dodatkowego upamiętnienia prof. Bartoszewskiego pomnikiem – ławeczką. Na początku lipca ubiegłego roku pomysłem tym zajęli się szczecińscy radni. I przyjęli oni uchwałę dotyczącą ustawienia takiego pomnika na Jasnych Błoniach.
W ubiegłym miesiącu sprawa głazu prof. Bartoszewskiego powróciła za sprawą nowego radnego miejskiego PiS Dariusza Mateckiego.
– Czym w świetle prawa są głazy znajdujące się w pobliżu pomnika Czynu Polaków, na których umieszczone są napisy „równość”, „dialog” oraz cytat kontrowersyjnego polityka Władysława Bartoszewskiego: „warto być przyzwoitym”? Czy głazy te są ochraniane przez służby miejskie? Czy Zakład Usług Komunalnych (zarządca terenu) zbadał, czy umieszczenie głazów w tym miejscu nie jest samowolą budowlaną? Czy każdy mieszkaniec Szczecina może umieścić w dowolnym miejscu miasta głaz z dowolnym cytatem? – dociekał radny w tzw. zapytaniu do prezydenta Szczecina.
Odpowiedź na jego pytania przygotowała wiceprezydent Anna Szotkowska.
– Teren parku im. J. Kasprowicza wraz z przyległym zieleńcem Jasne Błonia im. Jana Pawła II objęty jest ochroną konserwatorską i każde działanie na terenie obiektu wymaga uzgodnienia z Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W drodze decyzji administracyjnej, wydanej na wniosek jednostki zarządzającej obiektem, tj. Zakładu Usług Komunalnych, ZWKZ uzgodnił tymczasową lokalizację tylko jednego głazu poświęconego pamięci prof. Władysława Bartoszewskiego, który zostanie przeniesiony na miejsce docelowe – na teren zieleńca Jasne Błonia po usytuowaniu ławeczki pamiątkowej dedykowanej pamięci prof. W. Bartoszewskiego. Pozostałe głazy i kamienie zostały zlokalizowane i pomalowane bez jakichkolwiek uzgodnień z administratorem terenu i ZWKZ przez nieznane osoby. Obiekty te zostaną uprzątnięte przez Zakład Usług Komunalnych – zapewniła wiceprezydent. ©℗
(dar)
Fot. Dariusz Gorajski