Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Zamieszanie wokół automatów handlowych

Data publikacji: 17 października 2016 r. 20:41
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:18
Zamieszanie wokół automatów handlowych
 

Żadnego napoju, przekąski, kanapki, nawet szpitalnych ochraniaczy na buty i prezerwatyw z automatu nie będzie można kupić w niedzielę i święta. O ile nie zostaną zmienione zapisy, złożonego przez NSZZ „Solidarność", obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu. Wszystko to przez wadliwe sformułowania dwóch podstawowych definicji: „handlu" oraz „placówki handlowej".

Pierwsze kontrowersje związane z tym obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu wywołał fakt, iż Solidarność żądała rozszerzenia zakazu o sklepy internetowe i centra logistyczne. Po konsultacjach z branżą osiągnięto kompromis: klienci będą mogli wybierać towary przez internet, natomiast realizacja ich zamówień będzie się odbywała w dni powszednie, także w soboty.

Jak będzie w przypadku automatów nie tylko z napojami i przekąskami, ale także np. szpitalnymi ochraniaczami na buty?

- Mam nadzieję, że to jakieś nieporozumienie: błąd, jaki zostanie naprawiony w toku konsultacji społecznych. Nie powinniśmy popadać ze skrajności w skrajność. Przecież intencja projektodawców była inna. Chodziło o zagwarantowanie dni wolnych od pracy osobom zatrudnionym w handlu detalicznym. A co do tego mają automaty? - komentuje Joanna Woźnicka, rzecznik szpitala przy ul. Unii Lubelskiej. - Stoją w szpitalach, przy izbach przyjęć, w przychodniach. I spełniają swoje zadanie. Szczególnie teraz, gdy na dworze chłodno i wilgotno, to każda ciepła herbata czy kawa, choćby z automatu, się przyda.

- Konieczność zamykania automatów z kawą czy batonikami na niedzielę i święta? To zaskakujący pomysł i w praktyce raczej trudny, by nie powiedzieć niemożliwy do wyegzekwowania - dodaje Weronika Bulicz, rzecznik Akademii Morskiej w Szczecinie.

Branża vendingu też się broni. Sugeruje zmianę projektu ustawy, poprzez „jasne wyłączenie spod jej stosowania handlu dokonywanego przy użyciu maszyn".

- Automaty samoobsługowe, praktycznie niewymuszające pracy ze strony człowieka, mogłyby wypełnić zapotrzebowanie społeczeństwa na drobne produkty spożywce i użytkowe także w niedziele i święta, wskutek czego konsumenci w mniejszym stopniu odczuliby ciężar wprowadzonych regulacji, a gospodarka spadek obrotów. Co jednak najważniejsze, wskutek sugerowanego wyłączenia zachowany zostałby podstawowy cel projektodawcy, tj. utrzymanie świątecznego charakteru niedzieli dla dobra rodziny i społeczeństwa, jako dnia wolnego od pracy - przekonuje prezes A. Wąsik.


Arleta NALEWAJKO
Fot. Mirosław WINCONEK

Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z 18.10.2016

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bitwa o handel
2016-10-18 18:49:51
Szanowni przedpiścy! I wy, ludzie zza Buga, też. Czy naprawdę nie dostrzegacie o co tu idzie ? Idzie o to by w niedzielę zabronić kupowania, w każdej formie, bo pieniążki potrzebne są gdzie indziej, gdzie choćby z nudów, w końcu pójdziecie a jeżeli będziecie się upierać, to znajdą się sposoby byście te pieniążki ofiarowali gdzie trzeba!
fido
2016-10-18 13:53:27
Czego PiS się dotknie to natychmiast spieprzy. Najgorsza władza od czasów komuny.
okradani z wolności godności
2016-10-18 13:43:16
Za rządów tego rządu społeczeństwo staje się ograniczone-by nie powiedzieć ubezwłasnowalniane.I pomyśleć,że to wszystko na własne życzenie oraz za "srebrniki" Coś niebywałego,ciekawy materiał do badania socjologicznych.
80-ka... czy 90-ka... ? ?
2016-10-18 11:31:38
A ktora to Solidarnosc... wraz z Kosciolem, chce podjac taka idiotyczna Decyzje ? Ta z roku 1980-go... czy ta PO-stkomunistyczna z roku 1990-go...?? Szkoda ze nie pracuje w Elektrowni, bo "byc moze" wylaczylam bym prad w Niedziele i Swiata... rowniez dla wszystkich Plebani jak i Kosciolow oraz Katedr ??
czytelnik
2016-10-18 09:07:54
No i radość ze spaceru z rodziną diabli wzięli. Brzdące nawet nie będą mogły mieć frajdy z własnoręcznego zakupu wafelka. A ojciec niech się nastawi na dźwiganie plecaka z wałówą. Odpocznie sobie jak ją zjedzą.
rob
2016-10-18 08:56:33
no to facetom w czarnych sukienkach tez zakazac pracy w niedziele wszak kosza kase w ten dzien az milo a lud prosty daje sie czesac z kasy, czego dowodem jest proboszczunio z katedry
do: I.
2016-10-18 07:32:06
Oczywiście, że knajpki przy Katedrze będą czynne, ale jeśli nie rozróżniasz restauracji od sklepu spożywczego, to komu to pisać...
I.
2016-10-17 23:40:41
Ale sklepy z dewocjonaliami będą czynne! Czy knajpki przy kościołach ( np. przy katedrze) będą czynne?
Gargamel
2016-10-17 22:55:42
a po zakazie handlu w niedzielę ePiSkopat na czele z PREZES-em (i kotem) przeforsują zakaz handlu mięsem w piątki. Gnębił nas komunizm, ale chyba nikt nie pomyślał że 30 lat później gnębić nas będzie kościół katolicki
jaja
2016-10-17 22:06:18
Czego by innego sie spodziewać po takich amatorach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA