wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Batonik z automatu w niedzielę?

Batonik z automatu w niedzielę?

Batonik z automatu w niedzielę?
Data publikacji: 2016-10-16 07:04
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1746 159709

Nie tylko wielkie supermarkety, ale też automaty z kawą oraz batonikami powinny być w niedzielę zamknięte - wynika z ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Polskie Stowarzyszenie Vendingu już napisało w tej sprawie list do posłów, apelując o zmianę absurdalnych przepisów.

To nie żart. Według opinii prawnej przygotowanej przez branżę automatów (tzw. vendingów) ich maszyny powinny po wejściu w życie nowych przepisów być wyłączane w sobotę wieczorem i włączane w poniedziałek rano. Powód? Definicja handlu znajdująca się w ustawie zaproponowanej przez "Solidarność".

Ta mówi, że to „proces polegający na sprzedaży tj. wymianie dóbr na środki pieniężne”. A ponieważ nowe przepisy odnoszą się nie do zakazu pracy w niedzielę, a właśnie do zakazu sprzedaży, więc automaty teoretycznie na ten dzień powinny być wyłączane. Polskie Stowarzyszenie Vendingu twierdzi, że to nie jedyny problem.

"Analogiczna sytuacja zachodzi w aspekcie pojęcia „placówki handlowej”. Zgodnie z projektem placówka handlowa to „wszelkie obiekty, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów w zakresie hurtowym i detalicznym”. Literalna wykładnia pojęcia wskazuje, iż placówką handlową będzie także miejsce gdzie jest umieszczony automat samosprzedający" - czytamy w piśmie skierowanym do sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny, do którego dotarł money.pl.

PSV stwierdza, że wykładnie - choć napisane są teoretycznie prawidłowo - nie zwracają uwagi na specyfikę działalności ich branży. Automaty nie są uzupełniane codziennie, wymagają minimalnych nakładów pracy, a w niedzielę radzą sobie same.

- Proszę mi wierzyć, że w niedzielę nikt ich nie napełnia. To jest absolutny margines, bo jest to mało opłacalne. Gdyby tylko tego zakazać, to nie byłoby problemu. Niestety przepisy są na tyle szerokie, a przez to nieprecyzyjne, że zakazują działania automatów – mówi money.pl Aleksander Wąsik, prezes Polskiego Stowarzyszenia Vendingu.

Autorzy ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę biją się jednak w pierś i przyznają, że zamknięte automaty z jedzeniem to niedopatrzenie.

Money.pl

Fot. Mirosław WINCONEK

Komentarze

W Niedziele i Swieta "na gape" czyli za Bog zaplac,
A co np. z Bankomatami oraz automatami sprzedajacymi Prezerwatywy czy bilety Kolejowe i Komunikacji Miejskiej oraz Toalety...? One w Niedziele i Swiata tez beda zamkniete ? Ojj, ciekawe jak Biskupi i Proboszcze i ta zagadke rozwiaza...??
2016-10-17 11:54:55
nizio
Rozumiem, że kasy biletowe na dworcach i lotniskach też będą nieczynne?
2016-10-16 17:30:33
Bileciki proszę!
To automaty biletowe w niedzielę też będą wyłączone? A bankomaty? A automatyczne stacje benzynowe? I wreszcie: co z niedzielną tacą?(i kasjer pracuje hi,hi) Tu wymieniamy dobra najwyższe!!!
2016-10-16 12:13:24
Kasy
Definicja powinna mówić o procesie wymiany dóbr na środki pieniężne, przy udziale kasjera lub punktów doświadczenia samoobsługowe pobierania śr. pieniężnych przy kasjera h.
2016-10-16 09:50:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy