Od piątku do niedzieli będziemy mieli żeglarskie święto Żagle 2023. Do Szczecina wpłyną Odrą i zacumują przy miejskich nabrzeżach żaglowce klasy A i B oraz mniejsze jednostki. Niektóre cumują tam już od środy. Jak zapewniają organizatorzy, jednostki chętnie uczestniczą w budowaniu programu artystycznego i udostępniają swoje pokłady zwiedzającym. Nie koniec na tym atrakcji, jakie czekają na turystów i szczecinian.
Jedną z nich jest łączący dwa brzegi Odry most pontonowy zbudowany przez żołnierzy z 5. Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina-Podjuch. Można nim przechodzić wprost na Łasztownię, zlokalizowany jest pomiędzy Bulwarem Piastowskim a Bulwarem Gdyńskim w sąsiedztwie restauracji „Ładoga”.
A tymczasem na obu brzegach Odry dzieje się i to sporo! ZWiK zapowiedział uruchomienie specjalnej strefy animacji. Odbywać się tam będzie nauka przez zabawę. W ciągu trzech dni wydarzenia w Strefie Czystej Wody dla Szczecina będzie możliwość uczenia się przez zabawę. Pracownicy ZWiK zagrają z chętnymi w ciekawą grę i zakręcą specjalnym kołem. Opowiedzą też o tym, jak ważna jest woda dla naszego organizmu – ujawnią również, skąd bierze się ona w naszych kranach.
Najważniejsze będą żaglowce – majestatyczne jednostki różnego typu. Niektóre zostaną udostępnione zwiedzającym – możliwy również będzie dwugodzinnych rejs po Odrze. Najstarszą jednostką na tegorocznych Żaglach będzie niemiecka „Ernestine” wybudowana w 1899 roku. W piątek ruch na wodzie będzie widoczny od samego rana, a keja wzdłuż Wałów Chrobrego zacznie zapełniać się jednostkami. O godz. 11 możemy wypatrywać na horyzoncie ORP „Iskra”. W samo południe do Szczecina powinien wejść ORP „Poznań” oraz holownik „Bolko”. Chwilę za nimi, około godz. 13, na Odrze pojawi się bałtycka piękność – „Baltic Beauty”. Jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia, w okolicach godz. 15, będziemy witać holenderski żaglowiec „Morgenster”.
Wydarzeniu towarzyszyć też będą inne imprezy, jak np. występy muzycznych gwiazd. Na scenie główniej usłyszymy łącznie 7 koncertów. W sobotę wystąpią szczecińscy wykonawcy duet Jackpot oraz Olek Różanek. A scenę szantową będą reprezentowały takie zespoły, jak: Kraków Streat Band, ETK Gdynia, Cheap Tobacco.
Organizatorzy zadbali też o atrakcje dla dzieci. W rejonie pomnika Adama Mickiewicza czekać na nich będą specjalnie dla nich przygotowane występy, koncerty oraz warsztaty.
A co dla dorosłych? M.in. Strefa Piw Kraftowych, wśród których nie zabraknie lokalnego browaru „Gryfus”, który przebojem zdobywa nie tylko lokalny rynek.
Co ponadto? Największy diabelski młyn w Polsce, Bieg pod Żaglami oraz Festiwal Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin. Imprez jest znacznie więcej. Pełny opis i program wydarzeń znajduje się na stronie www.zagle.szczecin.eu. Jego wersję w formie ulotki (pdf) można pobrać stąd.
Pamiętajmy, że od środy 16 sierpnia nastąpiły zmiany w ruchu i niektóre ulice w obrębie wydarzenia będą nieprzejezdne. Zaleca się korzystanie z komunikacji miejskiej. Aby zapewnić pasażerom jak największe bezpieczeństwo i pomóc w sprawnym dotarciu na teren wydarzenia i do domów 18-20 sierpnia od godziny 17 do późnych godzin nocnych uruchomione zostaną tymczasowe posterunki pracowników ZDiTM. Ulokowano je w rejonie: plac Rodła, Brama Portowa, Filharmonia, Hangarowa Park&Ride, Celna, Jaśminowa ZUS, Energetyków, Wyszyńskiego, Turkusowa. Będzie w nich można zasięgnąć informacji na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej podczas imprezy.
Krzysztof ŻURAWSKI