Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-6 szczecin
REKLAMA

Zagadka dla miłośników dawnego Szczecina [GALERIA]

Data publikacji: 30 września 2023 r. 16:30
Ostatnia aktualizacja: 01 października 2023 r. 21:24
Zagadka dla miłośników dawnego Szczecina
Wydobyty z dna Odry ślad przeszłości czeka na identyfikację. Kto odkryje jego historię? Fot. Marek ŁUCZAK  

Obiekt jest bardzo podobny do filarów bramy dworu Cavelwish w dawnym Skolwinie. Może jest to element reprezentacyjnego wejścia do którejś z niegdysiejszych restauracji położonych nad Odrą? Mowa o fragmencie filara, ważącym niemal półtorej tony, wydobytym z Odry, który czeka na identyfikację przez... miłośników historii Szczecina.

W piątek (29 września) z mulistego dna Odry w rejonie Gocławia wydobyto fragment historycznego filaru ze zdobieniami. Został odkryty przez dra Marka Łuczaka, prezesa Pomorskiego Towarzystwa Historycznego w Szczecinie, podczas eksploracji prowadzonej przy użyciu drona.

- Gdy wypatrzyłem go w grudniu ub. roku, wydawało się, że to porzucony nagrobek. Dopiero tego lata, przy okazji niskiego poziomu wody, udało się podejść do obiektu i wykonać jego pomiary. Okazało się, że grubość elementu wskazuje raczej na cokół pomnika. Po konsultacji z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, opisaliśmy sprawę Urzędowi Morskiemu w Szczecinie, w którego pieczy znajduje się gocławski odcinek Odry. Wspólnie opracowliśnmy plan działań działań, którego efektem jest wydobycie obiektu z dna Odry - opowiada komisarz dr Marek Łuczak, ceniony historyk i autor wielu monografii o przeszłości Szczecina, a też najbardziej znany w Polsce policjant zajmujący się odzyskiwaniem utraconych zabytków.

Dzięki pomocy Urzędu Morskiego, historyczny element został przetransportowany drogą wodną do Bazy Oznakowania Morskiego UM w Szczecinie.

- Dokładne oględziny wskazują, że jest to ważąca 1,5 tony górna część filara bramnego z przełomu XIX i XX wieku. Najprawdopodobniej pochodząca z jakieś szczecińskiej lub podmiejskiej rezydencji. Filar wykonano w technice odlewu z betonu, wpuszczając do masy cementowej fragmenty granitowych kamieni. Obiekt nie posiada widocznego zbrojenia. Mierzy 130 cm długości , gdy pierwotnie cały filar musiał liczyć około 3 m - wyjaśnia dr Marek Łuczak.

Jaka przyszłość czeka ów ślad przeszłości? O tym zadecyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie. Skoro jednak nie ma jednoznacznej identyfikacji obiektu, to...

- Teraz zagadka do rozwiązania przez miłośników historii Szczecina - komentuje dr Marek Łuczak. - Obiekt jest bardzo podobny do filarów bramy dworu Cavelwish (Babin) w pobliskim Skolwinie. Mogło to też być reprezentacyjne wejście go jednej z dawnych nadodrzańskich restauracji.

To nie lada wyzwanie, dzięki któremu mamy szansę poznać historyczny kontekst niecodziennego znaleziska, właśnie wydobytego z mulistego dna Odry w Gocławiu. ©℗

(an)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

trollhunter
2023-10-02 15:35:33
No i jak zwykle pisowskie trole mają pieczenie odbytu bo cokolwiek napisano o dr Łuczaku. Wy nieudaczniki niczego sobą nie reprezentujecie, więc musicie wylewać hejt na lepszych od siebie. PS: Ciekawe jak się wasze obraźliwe wPiSy mają do często pojawiającego się tu hasła: MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM?
@Obs.ryver
2023-10-02 15:33:40
Masz dobry nick, bo znów się obesrałeś bez powodu. Dla twojej informacji(choć pewnie do pisowskiego łba nie dotrze) dr Marek Łuczak zajmuje się takimi sprawami w czasie wolnym a finansuje się z działalności wydawniczej. Ten pan ma na swoim koncie dziesiątki książek o zabytkach i historii Szczecina, z podziałem na osiedla. Jego prace, to lektura obowiązkowa każdego, kto chce się dowiedzieć czegokolwiek o historii Szczecina i Pomorza. Osiągnij wpierw tyle co Łuczak, a potem się wypowiadaj o nim
@@Gedryk
2023-10-02 09:34:49
Szkoda czasu na takich jak on, gedryki tak już mają, biało czerwona kojarzy im się z nazizmem tak jak i wszystko inne co ma choćby element polskości czy polskiego patriotyzmu, Feliks Koneczny pięknie to ujął:"Są Polacy, gotowi każdej chwili krzywdzić Polskę, z obawy, żeby nie skrzywdzić kogo innego". Całe to środowisko mniej lub bardziej świadomie wierne jest zasadzie krzywdzenia Polski byleby inni mieli komfort i lebensraum.
@Gedryk
2023-10-01 21:16:53
Jeśli nie musisz to dlaczego ją odwracasz? Za obnażanie się możesz mieć poważne problemy, być może nawet być posądzonym o pedofilię.... Sponsorujesz się sam powiadasz... To dobrze o ile jest tak jak napisałeś... Co do polityki to przecież sam ja uprawiasz i to w PL... Twoje wpisy są pełne sprzeczności... A hitleryzm wziął się także z niemieckiego przeświadczenia o niższości Polaków, coś co Niemcy kultywowali od wieków, przed Hitlerem był np Bismarck...
Lwów S.F.
2023-10-01 20:12:21
Zamiast wyciągać gruz z Odry zajmijcie się willą na Goclawiu.
Gedryk
2023-10-01 18:45:48
Nie musze niczego odwracac, no chyba zeby pupe pokazac takim jak Wy " mondralo". A sponsoruje sie sam. I politke mam w... tym co Wam pokazuje. Szczegolnie w PL.
Oprawić w srebro
2023-10-01 18:33:29
i pod wille lentza.
Jutro
2023-10-01 18:31:38
Jutro "Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku Z około 16 tysięcy osób zamordowanych w całej okupowanej Polsce we wrześniu, na początku wojny, aż 11 tysięcy było z Pomorza. Do końca 1939 roku liczba ofiar terroru wzrosła do 30 tysięcy." Kiedy w końcu zaczniemy troszczyć się o Polskę i Polaków a nie obcych?
Heiliger Stein
2023-10-01 17:06:46
Heiliger Deutscher Stein
młody ochroniarz
2023-10-01 12:23:52
Nie wiedziałem, że jest taka służba w Policji jak poszukiwacz skarbów czy tam pomników i nagrobków. Fajna robota powiedział bym złota robota, macie tam jeszcze miejsca? czy to jednoosobowa robota? chętnie bym tam służył.
@Gendryk
2023-10-01 12:19:15
Gdybym był młodszy i głupszy to może dałbym się nabrać na ten Leningrad ale odkąd ujawniono powiązania Kremla z siłami politycznymi Europy zachodniej gdzie Kreml sponsorował tak samo umowną lewicę i prawicę grając z jednej strony na zawieruchę wewnątrz tych państw a z drugiej na umacnienie własnej przewagi ekonomicznej wynikającej z dostępności tanich surowców i nośników energii to już mnie te ruskie leningradowe onuce nie ruszają... Więc krzycz łapać złodzieja by odwrócić uwagę od (siebie?).
Obs.ryver
2023-10-01 09:46:20
dr policjant nie ma roboty, więc łowi w Odrze szwabskie śmieci, gruz i inne g.wna.... A kto za to płaci? A, MY... podatkami, inflacją, kursem złotówki...
321
2023-10-01 07:44:40
To nie słynna stempka ?
Gendryk
2023-10-01 00:56:37
Oj i tu zagoscili koledzy z Leningradu. Prosze bardzo jak troluja i pisza glupstwa. Masakra, panie, masakra. A przeciez ten pan od szukania pozostalosci po kilkusetletniej przeszlosci Niemcow na Pomorzu i w Szczecinie znajduje rzeczy w znikomym zwiazku z Hitreryzmem. I trolowskie lajzy niech sie nie bawia w " sraszaki" bo tu dawno jest uregulowana sprawa przynaleznosci Szczecina.
ekspert
2023-10-01 00:25:47
"Jaka przyszłość czeka ów ślad przeszłości?" Ja bym to pokruszył i może się nada do utwardzenia pod jakąś nową drogę. No przecie chyba nikt nie uzna za zabytek jakiegoś kawałka pohitlerowskiego betonu? Aż się boję, że za 50 lat ktoś znajdzie gdzieś na wysypisku fragmenty Frygi i będzie się zastanawiał jaką to pełniło funkcję i jak to odrestaurować...
@ad Kiedy komisarz d
2023-09-30 23:19:24
Cóż, masz rację, tylko trzeba pamiętać o tym że właściwie do traktatu 2+4 Polska miała tymczasowo administrować tym obszarem. Dopiero w traktacie zjednoczeniowym Niemcy zdecydowały się zrezygnować z pretensji terytorialnych. Ciekawe jakie i które Niemcy bo przecież mamy w tej chwili dwa niemieckie państwa istniejące równolegle, RFN i III Rzeszę. Szkoda że dalej nie czujemy się tutaj jak u siebie a wielu próbuje z wysłuchiwania się obcym zrobić sens własnego życia...
Gute Arbeit
2023-09-30 22:52:51
Es wird eine Belohnung geben.
P. Komisarzu Marku
2023-09-30 21:06:16
niech Pan zbada brzegi stawu Brodawskiego Vel Paj utwardzone płytami nagrobnymi z cmentarza róg ul.Ułańskiej ,a Róży Polnej przy Kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej , gdzie dziś park , zakopany strumień wycięte brzozy i inne drzewa . pozdrawiam
@ Olo
2023-09-30 20:22:13
Tysiąc pincet kg.
ad Kiedy komisarz dr
2023-09-30 20:10:54
więzienia gdzie budowano plombę na wykopaliskach ludzkich kości, bez próby ich identyfikacji, tylko okoliczni mieszkańcy zbierali je z wykopów i nosili do księdza na Bogurodzicy , by godnie pochować ludzkie szczątki, a, w odpowiedzi słyszeli niech pan,pani zaniesie na cmentarz i zakopie *lata 80.90*Eh smutne to ale prawdziwe a Pan policjant niech dalej łowi kamyki w Odrze i w stawie Paj/Brodowskim NIGDY NIE DOSTANIEMY PRAWDZIWYCH PLANÓW PODZIEMI SZCZECINA Itego co skrywają.
do Kiedy komisarz dr
2023-09-30 19:55:17
ODP. Nigdy nie oddadzą dokumentów ,ponieważ za dużo tu jest zakopanych rzeczy i ukradzionych Polsce skarbów. Nigdy nie udostępnili pełnych schematów umocnień, schronów i dopływu cieków wodnych, które zalały celowo podziemne korytarze ,gdzie barwiono wodę a i tak nie można było zlokalizować kurek który doprowadzał wodę np. pod wieżą Quistorpa i jego ślimaki ,jak i na Heyki pod dawną auto myjnią Queek itp. nigdy nie spenetrowano skarpy ul.Potulicka ,Sowińskiego ,Kaszubska np.teren wokół więzieni
zszc
2023-09-30 19:04:44
takich kwiatków multum w szczecinie nad Odrą, Tylko po uj to wywlekać, restaurować i robić dla niemca ku uciesze ,sensacje ,bo głupie polaczki dbają o ich architekturę z przed wojny?? a może po to by w razie planu tfuska odzyskali swoje zachodnie ziemie odrestaurowane???
"Kiedy komisarz dr
2023-09-30 18:57:56
Marek Łuczak, ceniony historyk i autor wielu monografii o przeszłości Szczecina, a też najbardziej znany w Polsce policjant zajmujący się odzyskiwaniem utraconych zabytków." odzyska zagrabione Polsce i Polakom bezcenne, zabytkowe dokumenty które Niemcy przechowują w Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz i których to odmawiają zwrotu mimo podobno przegrania wojny?
Jacenty
2023-09-30 17:57:10
G..no ojca świętego pokrojone w talarki...
Olo
2023-09-30 16:47:34
Ja bym ocenił na półtorej tony a nie półtora tony

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA