Poniedziałek 06 lutego 2023r. 
REKLAMA

Zaduszki morskie. Wspominali zmarłych ludzi morza [GALERIA]

Data publikacji: 2019-11-08 22:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-09 17:52
Zaduszki morskie. Wspominali zmarłych ludzi morza
 

W piątek (8 listopada) w kościele morskim p.w. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie odbyły się doroczne „Zaduszki morskie”. Wspomnieniowo-modlitewne spotkanie poświęcone zmarłym ludziom morza zorganizowano po raz szósty.

Przypomniano sylwetki tych, którzy odeszli na wieczną wachtę w ostatnim czasie, ale i zmarłych wcześniej. To świętej pamięci: żeglarz i muzyk Henryk Widera, starszy oficer mechanik, profesor WSM w Szczecinie Józef Jaworowski, kapitanowie żeglugi wielkiej – Ryszard Choiński, Stefan Lewandowski i Krzysztof Wójcicki, pracownik Euroafriki Włodzimierz Ziemiański, dyrektor PŻM Ryszard Karger oraz nazywany kapitanem kapitanów Konstanty Maciejewicz.

– Patriota, wielki Polak, wybitny szczecinianin – mówiła o tym ostatnim Ludmiła Kopycińska, przewodnik miejski, pasjonatka morskiego Szczecina.

Poinformowała, że za trzy dni minie 129. rocznica urodzin kapitana Maciejewicza. Wiele wskazuje na to, że legendarny „Macaj” doczeka się w Szczecinie swojego pomnika – w tej sprawie zawiązał się i działa społeczny komitet.

Ksiądz Stanisław Flis, diecezjalny duszpasterz ludzi morza, przypomniał o niedawnej 30. rocznicy odsłonięcia pomnika „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Historię tego niezwykłego monumentu i jego ideę przedstawił kpt. ż.w. Wiktor Czapp, przewodniczący Komitetu Opieki nad Pomnikiem.

(ek)

Fot. Marta Teszner

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

X. S.
2019-11-09 17:48:43
Do Ludź morza. Otwarci jesteśmy na każdego człowieka morza. Wystarczy zgłosić i wspomnieć.
Ludż morza.
2019-11-09 17:06:12
Jeśli chodzi o ludzi morza to tylko umierają kapitanowie i st. mechanicy. Inni żyją wiecznie.
;/
2019-11-08 23:01:16
Kościół powinien być aż czarny od mundurów studentów Akademii Morskiej - władze się nie popisały ;/

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA