Od 1 kwietnia tego roku zabiegi usunięcia zaćmy nie są przez Narodowy Fundusz Zdrowia limitowane. Płaci on za wszystkie wykonane w tym zakresie świadczenia. - Placówki medyczne mogą tak zorganizować pracę, by przyjmować jak najwięcej pacjentów - informuje Małgorzata Koszur, rzecznik Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. W szczecińskich szpitalach: na Pomorzanach, MSWiA oraz wojewódzkim, a także w Stagardzie pacjenci są przyjmowani praktycznie na bieżąco.
Pacjent ma prawo wyboru placówki, w której chce usunąć zaćmę, na terenie całej Polski. Na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ znajduje się Informator o Terminach Leczenia, z którego można się dowiedzieć, w której placówce czas oczekiwania jest najkrótszy. Po otwarciu przeglądarki, w ramce obok pytania „jakiego świadczenia szukasz?” należy wpisać słowo "zaćma" – wtedy pojawi się zdefiniowana nazwa zakresu: zabiegi w zakresie soczewki (zaćma). Należy wybrać nazwę województwa lub wpisać miejscowość, aby sprawdzić, gdzie czas oczekiwania, dla przypadków pilnych i stabilnych, jest najkrótszy.
- W szczecińskich szpitalach - klinicznym nr 2 na Pomorzanach, MSWiA przy Jagiellońskiej, wojewódzkim przy ul. Arkońskiej - a także w Stargardzie - pacjenci przyjmowani są praktycznie na bieżąco - mówi Małgorzata Koszur. - Jeśli ktoś zechce skorzystać z tej okazji, może bez problemu zapisać się na pierwszą kwalifikującą do zabiegu wizytę. Jeśli ktoś czeka na zabieg w innym szpitalu, powinien jedynie zabrać stamtąd swoje skierowanie i przekazać je do nowo wybranej placówki. Szpital Kliniczny nr 2 na Pomorzanach oferuje wysokiej jakości leczenie w dwóch klinikach okulistycznych. Konsultacje przeznaczone są dla osób, u których zdiagnozowano zaćmę. Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę, lekarz dokona kwalifikacji do zabiegu i ustali plan leczenia.
Rejestracja odbywa się pod numerami telefonów: I Klinika Okulistyki - 91 466 11 19; II Klinika Okulistyki - 91 466 12 78.
(gan)
Fot. Dariusz Gorajski (arch.)