Sobota 13 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Już nie trzeba wyjeżdżać, by usunąć zaćmę

Data publikacji: 2018-07-27 09:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:16
Już nie trzeba wyjeżdżać, by usunąć zaćmę
 

W Szczecinie można usunąć zaćmę bez kolejki – informuje Zachodniopomorski Oddział NFZ. I dodaje, że szpital na Pomorzanach czeka na pacjentów.

Jeszcze nie tak dawno na tego rodzaju zabiegi trzeba było u nas czekać rok i dłużej. Nic dziwnego, że pacjenci wybierali placówki w Czechach czy w Niemczech. Sami za te operacje płacili, ale nasz Fundusz zwracał im pieniądze (tyle, ile za ten zabieg musiałby zapłacić w Polsce) w ramach tzw. dyrektywy transgranicznej. Teraz NFZ zachęca do korzystania ze świadczeń u naszych specjalistów. Dołożył nawet pieniądze na tego rodzaju zabiegi.

– Dzięki dodatkowym środkom finansowym z Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ oraz nowej organizacji przyjęć w szpitalu, osoby kwalifikujące się do zabiegu usunięcia zaćmy nie muszą już czekać w kolejce – informuje Małgorzata Koszur z ZO NFZ. – W dwóch klinikach okulistycznych na szczecińskich Pomorzanach pacjenci są obsługiwani na bieżąco.

Na zabieg usunięcia zaćmy czeka tam obecnie 30 osób, a pierwszy wolny termin przypada jeszcze w lipcu tego roku. Operacje zaćmy przeprowadza pięciu lekarzy specjalistów chorób oczu. Miesięcznie może tu być przyjętych 160 pacjentów. 

Na wizytę kwalifikującą do zabiegu trzeba mieć skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, tj. takiego, który pracuje w ramach umowy z NFZ. Jeśli po zabiegu nie ma powikłań i przeciwwskazań, pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Skuteczność zabiegu oceniana jest podczas wizyty kontrolnej, która odbywa się co najmniej 14 dni po operacji. Lekarze podkreślają, że kontrola jest niezbędna, by ocenić efekt zabiegu, a zrobić to może wyłącznie specjalista chorób oczu. Po zabiegu pacjent otrzymuje również listę zaleceń, których musi przestrzegać, by leczenie zakończyło się sukcesem.

Zaćma dotyka głównie osoby po 65. roku życia. Wśród pacjentów przeważają kobiety. W klinice na Pomorzanach, z powodu zaćmy, leczone są także dzieci, choć takich przypadków jest stosunkowo niewiele – około kilkunastu rocznie.

– Już w 2017 roku kolejki do zabiegów usunięcia zaćmy uległy w województwie zachodniopomorskim znacznemu skróceniu – dodaje Małgorzata Koszur. – Było to możliwe dzięki dodatkowym środkom w wysokości 5 mln 600 tys. złotych otrzymanym w lutym, sierpniu i wrześniu. Przeznaczono je na zoperowanie 2300 pacjentów, co pozwoliło na rozładowanie kolejek głównie w tych podmiotach, które dysponują wystarczającą liczbą lekarzy specjalistów. W sumie za usunięcie zaćmy u 13,5 tysiąca pacjentów Zachodniopomorski Oddział NFZ zapłacił w 2017 roku 33 mln złotych.

(sag)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rozum
2018-07-27 18:01:58
W rzeczy samej.To oczywiście w dużej mierze czysta propaganda,która swoje zrobi i część osób uwierzy w te bzdury i skorzysta z NFZ,Tu jedynie NFZ będzie argumentował odmową refundacji,że nie ma uzasadnienia aby leczyć się poza granicami bo można w Polsce a terminy i czas oczekiwania "od ręki" Nikt tu nie wnika o jakość leczenia i użytych medykamentów.Nieliczni tylko są dociekliwi i o wszystko pytają,wyliczają.Seniorzy 60+ są wniebowzięci i szczęśliwi,że bez kolejki i od ręki mogą wykonać zabieg.Natomiast,że za kilka lat wszystko będzie do poprawki tego im już nikt nie powie bo nie może o tym mówić.Propaganda sukcesu to się najbardziej teraz liczy i bardzo przed wyborami jest wskazana dla obecnie rządzących
@Pacjent na...
2018-07-27 16:06:57
Tylko jeszcze jednej rzeczy nie wziąłeś pod uwage: jakości / producenta tych soczewek. A ja niestety mam wątpliwości co do polskiej jakości. Oby juz za kilka lat nie okazało się ze ci ludzie wrócą do leczenia operacyjnego do prywatnych lecznic bo na nfz zastosowano najtańsze zarazem najgorsze soczewki made in china. Wg mojej wiedzy operacja + dobra soczewka to około 3 tys. zł. NFZ refundację coś koło 1 tys.
Pacjent na łasce NFZ
2018-07-27 09:18:14
Jak widać szybko pacjenci "wyleczyli" i naprowadzili NFZ na cywilizacyjną ścieżkę leczenia.Kiedy Ci leczyli się bez problemu w Niemczech i w innych klinikach-NFZ był zmuszony płacić,płacić i raz jeszcze płacić.Szybko ekonomia wzięła górę nad rozumem i cwaniactwem zmuszając rodzimą służbę do przeorganizowania się i wzięcia do uczciwej pracy.Nic tak dobrze dla pacjenta nie robi jak konkurencja.I jeszcze jedno z innej "beczki" Ostatnio odkryłem,że po Niemieckiej stronie w aptekach niektóre antybiotyki są o 40% tańsze jak w aptekach w Szczecinie.Polskie recepty są bez żadnych problemów realizowane.Warto więc zanim wykupisz u nas lek sprawdzić ceny aptek w przygranicznych miejscowościach.Zdziwicie się bardzo.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA