Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Zabytek w rusztowaniach

Data publikacji: 10 października 2016 r. 22:54
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:17
Zabytek w rusztowaniach
 

Wśród stalowych konstrukcji rusztowań i za plandekami wokół szczecińskiej Bramy Portowej, od kilku już tygodni krzątają się specjaliści od konserwacji i renowacji takich, jak ta budowli. Zabytek przechodzi właśnie długo wypatrywaną kurację.

Przypomnijmy, że do remontu zabytku szczeciński magistrat przymierzał się już od dłuższego czasu. Ogłosił latem przetarg na wykonawcę. Równocześnie trwały przy niej kolejne roboty, tyle że związane z sąsiadującym z nią szaletem publicznym, którym zarządza Zakład Usług Komunalnych.

W wyniku przetargu zlecenie na prace renowacyjne i remontowe samej Bramy Portowej urzędnicy podpisali 8 września br. z firmą Konsart sp. z o.o. Konserwacja Zabytków Budownictwa IMPORT – EXPORT – HANDEL. Jej oferta cenowa na zlecony zakres robót okazała się najtańsza. Koszt tych prac ma zamknąć się kwotą 698 025 zł.

Prace rozpoczęły się od oczyszczania z zewnątrz murów budowli w części przyziemia od strony torowiska dla tramwajów. Specjaliści z firmy Konsart równocześnie prowadzą roboty przy elewacji od strony szaletu. Rozpoczęli również zabiegi przy uzupełnianiu ubytków i odnawianiu bogato dekorowanych detalami architektonicznymi obu wejść bramy.

W zakres przewidzianych teraz prac wchodzą nie tylko remont i konserwacja elewacji o łącznej pow. ok. 1000 mkw. ale także wszystkich stałych elementów dekoracyjnych, w szczególności konserwacja kamiennych partii elewacji bramy, kamienia polichromowanego, fragmentów ceglanych, tynkowanych i metalowych elementów zdobniczych, usunięcie pęknięć.

Efekty zabiegów konserwatorsko-renowacyjnych przy budowli powinniśmy ujrzeć najpóźniej za pięć miesięcy. Tyle czasu ma firma Konsart na wykonanie wszystkich prac. ©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zzz
2016-10-11 11:19:14
a kiedy zakończy się ( sorry- rozpocznie się) remont zabytku Baszta siedmiu płaszczy? cały czas otulony szmata.
niesmak pozostał
2016-10-11 11:02:41
Co to za prostacki język ! Ładniej byłoby przecież "zabytek ulega właśnie długo z dawna żądanej kuracji" Więcej finezji państwo redaktorzy.
bieta
2016-10-11 08:31:29
Nie posiadam się z radości! :)
Obserwator
2016-10-11 06:42:37
W jakim to jest narzeczu "Zabytek przechodzi właśnie długo wypatrywaną kurację" Dlugo to mozna wypatrywac autobusu... Skad sie biora takie "kwiatki"

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA