Niedziela 05 lutego 2023r. 
REKLAMA

Żaby w ochronie. Zmiana organizacji ruchu przy ul. Kopalnianej [GALERIA]

Data publikacji: 2020-03-18 21:24
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-20 15:29
Żaby w ochronie. Zmiana organizacji ruchu przy ul. Kopalnianej
 

Zew natury pcha płazy ku wodzie. Bywa, że na zatracenie, jeśli trasa wiosennej migracji do miejsc rozrodu wiedzie je po drogach publicznych. Ale są ludzie, którzy nawet ropuchom zginąć nie pozwolą. Także w Szczecinie.

Bufo bufo, czyli ropucha szara, to gatunek zagrożony wyginięciem, stąd chroniony. Sporo jego stanowisk jest w Szczecinie. Najmocniejsze na prawobrzeżu, w rejonie ul. Kopalnianej i Smoczej. Kiedy więc rozpoczyna się tych płazów okres wiosennej migracji, ruszają ku Jezioru Szmaragdowemu. I giną, masowo, rozjeżdżane przez samochody.

Powstał projekt budowy przepustu pod ul. Kopalnianą, który rzeź ropuch szarych pozwoliłby ograniczyć. Niestety, nie uzyskał dofinansowania. Dlatego pracownicy lasów miejskich - z roku na rok - podejmują akcję ratowania cennych płazów. W tym roku na skalę do tej pory niespotykaną.

- Już uratowali ponad 100 ropuch. W czym im pomagają pracownicy Szczecińskiego Centrum Edukacji Ekologicznej „Szmaragdowe - Zdroje”. Każdy dzień rozpoczynają wspólnie od sprawdzenia, czy ropuchy szare nie są w miejscu, które stwarza dla nich zagrożenie. Jeśli tak się dzieje, transportują je z u. Kopalnianej do Jeziora Szmaragdowego - informuje Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - By zwiększyć bezpieczeństwo ropuch, rozkładana jest także specjalna siatka, która powinna uniemożliwić im przedostanie się na jezdnię. Znalazła się także przy parkingu położonym przy Jeziorze Szmaragdowym oraz w Kijewie - przy ulicy Jęczmiennej.

W części ul. Kopalnianej wprowadzono także bezwzględny zakaz wjazdu. Ma uchronić chronione płazy przed kołami samochodów. Natomiast w sąsiedztwie Syrenich Stawów oraz leśnych jezior w rejonie Głębokiego ruch nie został zatrzymany. Kierowcy oraz rowerzyści powinni jednak zważać na ostrzegawcze znaki drogowe, jakie znajdują się m.in. na leśnym odcinku ul. Wincentego Pola.

(an)

Fot. ZUK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

rerik
2020-03-20 15:21:45
@ggg Jakbyś czytał ze zrozumieniem to byś tak nie pluł jadem. Dokładnie wiem o pojedynczych ludziach i małych grupach robiących rzeczywiście sporo w dziedzinie ochrony przyrody.Pytam o Greenpeace, WWF i innych gigantów- szmalcowników organizujących terror-cyrki a nie kiwających palcem w dziedzinie ochrony przyrody. Pogrzeb chwilę w necie do doszukasz się ile pieniędzy wypompowali oni z naszego niebogatego przecież kraju. Uprzedzam, że zajmie to trochę więcej niż chwilę.
ggg
2020-03-20 07:54:05
@rerik Wiele organizacji przyrodniczych prowadzi akcje czynnej ochrony płazów - Grupa Traszka, Chronimy płazy Gdańska, Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX. Więc zamknij papę i nie kłam, kłamco. @tak zapytam jest takie mało znane narzędzie jak Google - służy nie tylko do szukania porno, ale też innych informacji. Znalezienie informacji o które "tak pytasz" średnio inteligentnemu człowiekowi zajmuje chwilę.
@ Zielony pajac
2020-03-19 22:10:47
Jak się przyłaczymy, to nie będziesz miał co przenosić i twoje zycie straci sens.
Zielony pajac
2020-03-19 08:48:00
Ja jako Zielony Pajac przenoszę je od 20 lat społecznie, zawsze możecie się przyłączyć. Poświecicie swój prywatny czas żeby je ratować? Dupy nie ruszycie..
rerik
2020-03-19 07:14:34
A szmalcownicy z sitw tzw ekologicznych co na to? Nie da się wydębić z tego szmalu więc działania rzeczywiśscie proekologiczne mają w...
tak zapytam
2020-03-18 23:08:43
A zielone pajace gdzie są? Pikietują jakiś mięsny czy wspinają się na jakieś drzewo?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA