„Zbiórka przy Zaczarowanej Dorożce” – to azymut dla wszystkich miłośników szczecińskiej flory oraz pasjonatów spacerów po zielonej stronie miasta, którzy zechcą podjąć wyzwanie rozpoznawania drzew i krzewów. Tym razem rozpocznie się na pl. Gałczyńskiego, a powiedzie przez dawny kirkut Łękna po park Noakowskiego.
Wiosna w pełni, więc spacer połączony z nauką rozpoznawania drzew i krzewów zapewne będzie czystą przyjemnością. Tym bardziej że tym razem rozpocznie się w miejscu symbolicznie naznaczonym poezją, czyli na pl. Gałczyńskiego.
– Spotkamy się przy „Zaczarowanej Dorożce”, żeby przyjrzeć się różnorodności otaczającej ją zieleni – mówi Paweł Madejski, który podczas wypraw „z rozpoznawaniem drzew i krzewów” jest przewodnikiem. – Podążymy w poszukiwaniu klonów zwyczajnych i jaworów, jarząbów szwedzkich i pospolitych. Przyjrzymy się kwitnącym kasztanowcom i efektownym kwiatom paulowni omszonej. Na naszym szlaku napotkamy jeszcze kilka egzotycznych drzew i krzewów: glediczje trójcierniowe, leszczynę turecką, dąb amerykański, złotokapy. Ale również kilka odmian rodzimych brzóz, czeremchy i głogi. Do odkrycia będą m.in. budleja Dawida, berberys zwyczajny w odmianie purpurowej, kalina koralowa, rokitnik, porzeczka krwista, leszczyna zwyczajna i południowa.
Uczestnicy sobotniego spaceru przejdą zieloną trasą na teren dawnego kirkutu przy ul. Gorkiego, skąd w cieniu cisów, jesionów, daglezji i choin kanadyjskich podążą ku nieodległemu parkowi Noakowskiego. Historycznie to teren dawnego cmentarza turzyńskiego (1848-1928 r.), który ostatecznie w latach 60. ubiegłego wieku został przemieniony w park. Jednak do dziś zachowały się na jego terenie charakterystyczne alejowe nasadzenia wielkich drzew. W ich bliskości w ostatnich latach pojawiają się różnorodne młode drzewa.
– Napotkamy na dęby szypułkowe i dąb amerykański, zwany też czerwonym, na platany, jesiony wyniosły i pensylwański, nawet na morwę białą. Będziemy mieli okazję przyjrzeć się topolom, kwitnącym kasztanowcom, a też ciekawym krzewom: dereniom, budlejom jaśminowcom i lilakom – zielone okazy na trasie spaceru przedstawia Paweł Madejski.
Sporo zielonej różnorodności, jak na dwugodzinny spacer. Został zaplanowany na sobotę (24 maja). Start o godz. 11. „Spacer jak zawsze bezpłatny, choć mile widziane będą drobne datki dla prowadzącego” – zapowiadają organizatorzy wydarzenia. ©℗
(an)