czwartek, 24 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Z nosem w trawie

Z nosem w trawie

Z nosem w trawie
Data publikacji: 2016-03-14 11:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:56
Wywietleń: 1990 123023

System odpornościowy człowieka jest zupełnie inny niż domowego zwierzęcia. Jeżeli jest zdrowy, to prawdopodobieństwo, że cokolwiek „złapiemy" od psa czy kota powracającego z podwórkowej łazęgi odpowiada... szansie wygrania w totka. Jednak - jak to w każdej grze bywa - zdarzają się wygrani. Zatem problem, choć mimo wszystko marginalny, jednak istnieje.

Nawet teraz, choć o poranku wciąż jeszcze się zdarzają przymrozki, zagrożeniem znów są kleszcze (!).

- Opiekuję się bezdomnymi kotami prawobrzeża i od około miesiąca niemal codziennie któremuś z nich usuwam „wypasionego" kleszcza. W miejscach, gdzie są koty - czyli w rejonie ul. Hangarowej - biega sporo spuszczanych ze smyczy psów. Apeluję do ich właścicieli, żeby po powrocie do domu dokładnie obejrzeli swojego pupila - alarmował p. Eugeniusz, nasz Czytelnik.

Kleszcze mogą zakażać boreliozą lub babeszjozą - schorzeniami pasożytniczymi układu krwionośnego, które dla człowieka - zdarza się - są śmiertelne.

Ale nie jest tak, że kleszcze łapie pies, zaraża się chorobą, a następnie przenosi ją na człowieka, swojego opiekuna. Zwykle właściciel wychodzi ze swym pupilem i przebywa z nim w tym samym rejonie, np. parku czy lesie. Zatem gdy pies łapie kleszcze, to duże jest prawdopodobieństwo, że i do człowieka się przyczepią. Dlatego trzeba stosować środki zabezpieczające przeciwko tym „krwiopijcom". Na rynku dostępnych jest wiele: w formie sprayu lub kropelek na kark. Przy czym stosowanie ich trzeba powtarzać co 6 tygodni, by ich ochrona była rzeczywiście skuteczna.

Dla zachowania środków ostrożności trzeba też co pół roku odrobaczać zwierzęta domowe, szczególnie te wychodzące, a przynajmniej raz na 3 miesiące „traktować" je środkiem przeciwko pchłom. Także teraz: zimą. Bowiem to pchły przenoszą tasiemca, a skoro bytują na domowych zwierzętach, to nie wymarzają - zagrożenie jest więc permanentne. ©℗

(an)

Fot. Gienek3030

Z nosem w trawie

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie