niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Jest coraz niebezpieczniej!

Jest coraz niebezpieczniej!

Jest coraz niebezpieczniej!
Data publikacji: 2015-12-22 15:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:49
Wywietleń: 1541 67347

W szybkim tempie w całej Polsce rośnie liczba pożarów. Podobnie jest w Szczecinie. O ile w ubiegłym roku od początku stycznia do 17 grudnia zanotowano 1295 takich zdarzeń, o tyle w tym było ich już 1435!

Dlaczego pożarów jest coraz więcej? Na razie nie można postawić ostatecznej diagnozy, z pewnością przeprowadzi ją Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Zwarcie instalacji elektrycznej, wady urządzeń, w końcu „wynalazki" do ogrzewania czy też prozaiczny niezgaszony papieros, kiedy ktoś zasypia - to na pewno jedne z najpopularniejszych przyczyn tragedii. Wiadomo natomiast, że w ok. 80 proc. wypadków ogień pojawia się w mieszkaniach, czyli tam, gdzie - przynajmniej teoretycznie - powinniśmy czuć się bezpiecznie.

- Notujemy nie tylko coraz wyższą liczbę pożarów, ale i tzw. miejscowych zagrożeń, czyli wszystkich innych wypadków, do których jedziemy - mówi kpt. Piotr Tuzimek, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. - W 2014 r. w pożarach w naszym mieście zginęły trzy osoby, a 38 zostało poszkodowanych. Ten rok jest tragiczniejszy - mamy już jedenaście ofiar i sześćdziesiąt pięć osób rannych. W wielu przypadkach nieszczęściu można było zapobiec, gdyby zamontowane były czujniki pożarowe, one rzeczywiście są skuteczne. Trzeba także zwrócić uwagę na osoby, które giną w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Nie ubywa ich, choć - i tutaj też mamy pewien paradoks - przybywa domów, w których są czujki czadu. Zwykle, gdy taka czujka da znać, właściciel wzywa straż pożarną i okazuje się, że nasz przyjazd miał sens, bo w pomieszczeniu naprawdę wydzielała się trucizna, niewidoczna i niewyczuwalna.

Przypomnijmy, że tylko w ostatnim czasie w Szczecinie miały miejsce dwa niezwykle groźne pożary. W kamienicy przy ul. św. Józefa na Pomorzanach, strażacy walczyli z płomieniami przez cztery godziny. Ewakuowano wówczas trzydzieści osób, sześć trafiło do szpitala. Z kolei przy ul. Matki Teresy z Kalkuty spłonęło mieszkanie na drugim piętrze kamienicy. Zginęły dwie kobiety - matka i córka (walkę o jej życie stoczono już w Gryficach, gdzie została przetransportowana). 

 Państwowa Straż Pożarna wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadzą kampanię „Zgaś ryzyko". Statystyki z lat 2002-2012 pokazują, że do wypadków z udziałem ludzi dochodzi średnio w co 60. pożarze. W co 300. ktoś ginie. Pomysłodawcy chcą by do 2024 r. ograniczyć liczbę zmarłych i rannych w wyniku pożarów o co najmniej 30 procent. ©℗

(kol)

Fot. R.PAKIESER

 

 

 

Komentarze

cap kościelny
"...przy ul. św. Józefa na Pomorzanach,.." Józef - ciesla był Izraelitą wyznania mojżeszowego, nigdzie nie ma wzmianki ,że ochrzcił się i przeszedł na nową wiarę (podobnie jak i jego żona Maria". Zatem uczynienie go swiętym katolicki to nawet nie przesada a zwykłe oszukiwanie parafijan!
2015-12-22 14:42:44

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie