czwartek, 27 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Z cukrzycą ciążową na Pomorzany

Z cukrzycą ciążową na Pomorzany

Z cukrzycą ciążową na Pomorzany
Data publikacji: 2018-04-19 13:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:08
Wywietleń: 1206 323383

Od ubiegłego tygodnia w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 na szczecińskich Pomorzanach działa Poradnia dla Kobiet z Cukrzycą Ciążową.

To dobra informacja, bo nieleczona lub niewykryta cukrzyca ciążowa wpływa negatywnie na przebieg ciąży i stan zdrowia rozwijającego się dziecka. Do poradni zgłosić może się każda przyszła mama ze skierowaniem od lekarza ginekologa.

Cukrzyca ciążowa to zaburzenie gospodarki węglowodanowej, wykryte po raz pierwszy w czasie ciąży. Zwykle pojawia się w piątym lub szóstym miesiącu i zazwyczaj znika wkrótce po porodzie. Jednak niewykryta lub niekontrolowana może wywołać m.in. wielowodzie, obrzęki, zakażenie układu moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, czy zatrucie ciążowe.

W rozwoju cukrzycy ciążowej istotne są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. - Zdarza się, że trzustka nie nadąża z wydzielaniem większej ilości insuliny - hormonu, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie glukozy, dzięki któremu może ona przeniknąć do komórek, dając im energię. Dochodzi wtedy do utrzymywania się podwyższonego stężenia glukozy we krwi i rozwija się cukrzyca ciążowa - tłumaczy Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Ginekolodzy zauważyli ostatnio zwiększony odsetek kobiet z rozwijającą się cukrzycą ciążową. Ma na to wpływ pojawiająca się coraz częściej w społeczeństwie otyłość, niezdrowy tryb życia i występowanie chorób przewlekłych. Znaczenie ma również zaostrzenie kryteriów rozpoznawania cukrzycy ciążowej.

- W nowej poradni na Pomorzanach kobiety z cukrzycą ciążową otrzymają pomoc specjalisty diabetologa, dietetyka i położnej. Oprócz niezbędnych badań, przeprowadzone zostanie szkolenie i przedstawione zalecenia w zakresie zmiany nawyków żywieniowych - dodaje Bogna Bartkiewicz.

Pacjentki zapoznają się także z obsługą glukometrów i sposobem monitorowania poziomu glukozy we krwi.

Poradnia funkcjonuje przy istniejącej już Poradni Patologii Ciąży SPSK-2, w bud. XX. Rejestracja odbywa się codziennie w godz. 8.00-15.00, pod nr. tel. 91 466 13 62.

(KaNa)

Fot. Sylwia Dudek

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie