poniedziałek, 06 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Z cukrzycą ciążową na Pomorzany

Z cukrzycą ciążową na Pomorzany

Z cukrzycą ciążową na Pomorzany
Data publikacji: 2018-04-19 13:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:08
Wywietleń: 1321 323383

Od ubiegłego tygodnia w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 na szczecińskich Pomorzanach działa Poradnia dla Kobiet z Cukrzycą Ciążową.

To dobra informacja, bo nieleczona lub niewykryta cukrzyca ciążowa wpływa negatywnie na przebieg ciąży i stan zdrowia rozwijającego się dziecka. Do poradni zgłosić może się każda przyszła mama ze skierowaniem od lekarza ginekologa.

Cukrzyca ciążowa to zaburzenie gospodarki węglowodanowej, wykryte po raz pierwszy w czasie ciąży. Zwykle pojawia się w piątym lub szóstym miesiącu i zazwyczaj znika wkrótce po porodzie. Jednak niewykryta lub niekontrolowana może wywołać m.in. wielowodzie, obrzęki, zakażenie układu moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, czy zatrucie ciążowe.

W rozwoju cukrzycy ciążowej istotne są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. - Zdarza się, że trzustka nie nadąża z wydzielaniem większej ilości insuliny - hormonu, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie glukozy, dzięki któremu może ona przeniknąć do komórek, dając im energię. Dochodzi wtedy do utrzymywania się podwyższonego stężenia glukozy we krwi i rozwija się cukrzyca ciążowa - tłumaczy Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Ginekolodzy zauważyli ostatnio zwiększony odsetek kobiet z rozwijającą się cukrzycą ciążową. Ma na to wpływ pojawiająca się coraz częściej w społeczeństwie otyłość, niezdrowy tryb życia i występowanie chorób przewlekłych. Znaczenie ma również zaostrzenie kryteriów rozpoznawania cukrzycy ciążowej.

- W nowej poradni na Pomorzanach kobiety z cukrzycą ciążową otrzymają pomoc specjalisty diabetologa, dietetyka i położnej. Oprócz niezbędnych badań, przeprowadzone zostanie szkolenie i przedstawione zalecenia w zakresie zmiany nawyków żywieniowych - dodaje Bogna Bartkiewicz.

Pacjentki zapoznają się także z obsługą glukometrów i sposobem monitorowania poziomu glukozy we krwi.

Poradnia funkcjonuje przy istniejącej już Poradni Patologii Ciąży SPSK-2, w bud. XX. Rejestracja odbywa się codziennie w godz. 8.00-15.00, pod nr. tel. 91 466 13 62.

(KaNa)

Fot. Sylwia Dudek

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie