piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Uwaga na cukrzycę!

Uwaga na cukrzycę!

Uwaga na cukrzycę!
Data publikacji: 2017-11-14 08:38
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:30
Wywietleń: 1204 300999

W Polsce na cukrzycę choruje około 3 milionów osób. Spora część nawet o tym nie wie. Tymczasem choroba ta może prowadzić do udaru, ślepoty, niewydolności nerek, amputacji kończyn, a nawet śmierci. Niestety chorych wciąż przybywa. Dzisiaj przypada Światowy Dzień Cukrzycy. To okazja do tego, żeby zwrócić uwagę na potrzebę diagnozowania i zmiany stylu życia.

– Od momentu zachorowania do zdiagnozowania cukrzycy mija od 2 do 10 lat – mówi Katarzyna Mandes, pielęgniarka i edukatorka diabetologiczna w Szkole Cukrzycy działającej w szpitalu w szczecińskim Zdunowie. – To dotyczy głównie cukrzycy typu 2., bo typ 1. przebiega gwałtowniej. Tymczasem im szybciej dowiadujemy się o chorobie, tym skuteczniej możemy oddalać powikłania.

Niestety zbyt często choroba diagnozowana jest dopiero w momencie, gdy już się one pojawiają.

– Mamy na przykład pacjenta, który o tym, że ma cukrzycę, dowiedział się dopiero wówczas, gdy z udarem (będącym już konsekwencją cukrzycy – red.) trafił do szpitala – przyznaje edukatorka Szkoły Cukrzycy. – Cukrzyca jest chorobą postępującą, więc nie możemy zapewnić, że przy stosowaniu się do zaleceń powikłania w ogóle nie wystąpią. Ale możemy je naprawdę istotnie odsunąć w czasie. Jeśli ktoś zachoruje w wieku 45 lat, to bez odpowiedniego postępowania powikłania może odczuć już po kilku latach i wyrządzą one olbrzymie szkody. Ale możemy je odłożyć o 30 lat i więcej, czyli do późnej starości.

Chorobę można zdiagnozować przez proste badanie krwi. Powinna się mu poddać każda osoba po 45. roku życia. A osoby, które są bardziej narażone na zachorowanie (przez nadwagę, niską aktywność fizyczną, niewłaściwe odżywianie, obciążenia rodzinne), nawet wcześniej.

– Ale bardzo ważna jest profilaktyka – podkreśla pielęgniarka. – Zwłaszcza u młodzieży, która dzisiaj jest tak mało aktywna fizycznie. W tej profilaktyce istotne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, zdrowe odżywianie, ogólnie zdrowy styl życia…

Podobne zalecenia dotyczą także tych, u których choroba jest już zdiagnozowana.

– I nie mówimy tutaj o diecie, bo dieta kojarzy się z krótkotrwałą zmianą odżywiania dla zrzucenia paru kilogramów – podkreśla pielęgniarka. – Tutaj chodzi o wprowadzenie odpowiednich zasad odżywiania w cukrzycy już na całe życie.

U pacjentów w stanach przedcukrzycowych może wystarczyć (przynajmniej na pewien czas) właśnie zmiana stylu życia (sposobu odżywiania i aktywności). U osób ze zdiagnozowaną cukrzycą dochodzi też konieczność przyjmowania leków doustnych lub zastrzyków z insuliną.

Agnieszka Spirydowicz

Fot. Wikipedia

Komentarze

ja
rodzice powinni czytac książki o dzieciach jak im zapewnić zdrowe dorastanie, w ramch realizacji progreamu zdrowotnego "zdrowie dzieci"
2017-11-14 14:53:09
Czego sie Jas nie nauczy... ? ?
I dobrze bylo by, by rowniez juz w Przedszkolach i Szkolach informowano dzieci i mlodziez o prawidlowym stylu zycia... i sposobach prawidlowego odzywiania sie !!
2017-11-14 11:48:45
Podstwowe zasady
OGRANICZYC ilosc spozywanych tluszczow np. Mleko NIE 3-4 %... a 0,5 %... podobnie z maslem, margarynami, serami czy smietanami i roznego rodzaju slodyczami takimi jak cukierki, czekolady, slodkie ciasta itp. ! Oraz odzywianie sie z duza iloscia warzyw i owocow i jak najwiecej ruchu na swiezym powietrzu... chocby "nie co szybszy" spacer 0,5 - 1,0 godziny dziennie !!
2017-11-14 11:38:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy