Poniedziałek 05 grudnia 2022r. 
REKLAMA

XIX-wieczny dom na sprzedaż

Data publikacji: 2019-02-02 10:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:31
XIX-wieczny dom na sprzedaż
 

Dwukondygnacyjny dom zabytkowy przy ul. Adama Mickiewicza 1 w Szczecinie, obecnie pustostan, wystawiony na licytację. Po ubiegłorocznej uchwale radnych, podjętej jeszcze w minionej kadencji, w której zgodzili się na sprzedaż nieruchomości, prezydent ogłosił właśnie przetarg. Cena wywoławcza 700 000 zł. Przetarg wyznaczony został na 11 kwietnia.

Ten dawniej budynek mieszkalny wraz z parcelą wpisany jest do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego. Ma ten status od niedawna, bo od niespełna pięciu lat. Decyzja konserwatora w tej sprawie datowana jest na 10 października 2014 roku. Wzniesiony on został w 1872 r. dla ówczesnego Szczecińskiego Towarzystwa Budowlanego (Stettiner Bauverein Westend/Westend Stettin Bauverein Auf Aktien). Należy do nielicznych domów tego typu, jakie mogły powstawać w tamtym okresie na przedpolach dawnej twierdzy, a które przetrwały do czasów nam współczesnych. Jego ściany wykonane zostały w drewnianej konstrukcji ryglowej wypełnionej cegłą i szalowanej deskami powyżej parteru. W całym mieście zachowało się ich ledwie kilka.

Przystępujący do licytacji będą musieli wpłacić wadium w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej, tj. 70 tys. zł (do 4 kwietnia). Z uwagi na wpis do wojewódzkiego rejestru zabytków, przyszły nabywca zapłaci miastu połowę kwoty, jaką wylicytuje. W umowie notarialnej kupna-sprzedaży nieruchomości ma się znaleźć zapis zobowiązujący nowego właściciela do wykonania niezbędnych prac konserwatorskich przy zabytku w terminie maksymalnie 5 lat od daty jego nabycia.

Dom jest niewielki, z ryzalitem od frontu z niedużym balkonem na piętrze. Powstał na rzucie prostokąta o wymiarach 8x10 m. Łączna powierzchnia nieruchomości to 552 mkw, a na gruncie za nim stoi też zrujnowany budynek gospodarczy.

Dla tego terenu nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z zapisów Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Szczecin przewidzianą dla niego funkcja dominującą są usługi, w tym usługi publiczne i usługi kultury, a jako funkcje uzupełniające: zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i wielorodzinna niskiej intensywności. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kurka wodna
2019-02-02 17:48:06
Taki fajny zabytek a miasto doprowadziło go do takiego stanu a teraz chce go sprzedać czyli pozbyć się problemu... i zabytku - bo za parę lat się pewnie zawali. Na 4 samochody elektryczne zabawki prawie tyle wydali znowu a tutaj taki pasztet - wstyd.
tak będzie
2019-02-02 16:19:54
"wpisany jest do rejestru zabytków" czyli czekamy aż się zawali albo spali, a potem... po 20 latach może miasto pomoże.
lopek
2019-02-02 15:26:36
nie możemy wszystkiego co poniemieckie odtwarzać dla potomnych (niemców?) może sam konserwator się tam zakonserwuje??????
Szczeci stolicą absurdów
2019-02-02 12:14:45
700.000 ......ale dlaczego nie 7 milionów albo 70 milionów? Prawdopodobnie sama działka w tym miejscu jest więcej warta? Tak w ogóle kto ustalił taką a nie inną cenę? Jeżeli to faktycznie tak cenny obiekt dla historii Szczecina, a w kasie miasta brak funduszy na doprowadzenie tego obiektu do stanu przyzwoitości - no właśnie, a co tam miałoby/mogło się ostatecznie mieścić? - to dlaczego wzorem normalnie zarządzanych miast, ten obiekt nie idzie za symboliczną kwotę, pod warunkiem iż potencjalny inwestor/nabywca przeznaczy fundusze na doprowadzenie obiektu do stanu użytkowania?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA