niedziela, 24 marca 2019.
Strona główna > Wiadomości > JedyNIE słuszna koncepcja dla willi Lentza?

JedyNIE słuszna koncepcja dla willi Lentza?

JedyNIE słuszna koncepcja dla willi Lentza?
Data publikacji: 2018-12-17 10:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-02 11:55
Wywietleń: 1133 367181

Szczeciński Ruch Miejski upomina się o willę Lentza: zabytek o unikatowej – także architektonicznie – wartości, który przez lata był miejską placówką kultury – Pałacem Młodzieży. Na petycję o podjęcie debaty publicznej nt. przyszłości willi, urzędnicy miasta odpowiadają jednak: „nie zasługuje na uwzględnienie”.

Jest bodaj najcenniejszym przykładem willowej architektury końca XIX wieku na terenie Szczecina, objętym ochroną konserwatorską jako obiekt o znaczeniu ponadregionalnym. Mimo to przez blisko dekadę – po wyprowadzeniu z niej Pałacu Młodzieży – willa Lentza przy al. Wojska Polskiego popadała w ruinę, nie mogąc się doczekać koniecznej i kompleksowej renowacji. Od 2011 r. była najkosztowniejszym szczecińskim pustostanem w zasobach Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych.

Urzędnicy miasta bezskutecznie poszukiwali środków zewnętrznych na jej rewitalizację i adaptację m.in. w Bałtycki Port Kultury, a następnie Obserwatorium Kultury dla Euroregionu Pomerania. Gdy kolejny z takich pomysłów (pn. Zabytkowa Willa Lentza w Szczecinie – miejscem działań kreatywnych i spotkań twórczych) nie uzyskał rekomendacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydent Szczecina podjął decyzję o sfinansowaniu inwestycji z budżetu miasta.

Od marca 2018 r. trwa remont zabytku, o którego przyszłość upomina się Szczeciński Ruch Miejski (SRM). Sprzeciwiając się koncepcji urzędników miasta, zakładającej, że willa nie będzie już siedzibą instytucji kultury. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 17 grudnia 2018 r.

Arleta Nalewajko

Fot. Mirosław Winconek

Komentarze

Ratujy ten obiekt
Ten piękny do nie dawna obiekt jest obiektem doskonale mi znanym i od lat dziecięcych, gdy uczęszczałem tam do licznych kółek zainteresowań, w tym i kina, a także w póżniejszym czasie, będąc jego pracownikiem. Ten obiet ma naprawdę swoją "duszę" i tętnił życiem, czasami stanowiąc pewiem epokowy element, dla filmowców i prawdziwym smutkiem mnie napawa myśl, że takie cudo, z pięknymi wnętrzami, kominkami i ornamentami popada w ruinę.
2019-02-02 11:25:21
januszmaj
niech szczeciński ruch miejski zarobi, kupi, wyremontuje willę i nie pier*oli
2018-12-17 18:48:07
Lentz
Willa potrzebuje gospodarza, który przywróci ją mieszkańcom. Szkoda jej tylko na Palac Młodzieży bis albo hotel dla elity w ręce prywatne. Każdy chciałby łapę na tym położyć, w tym sz-nski ruch miejski (partia polityczna) - ... ale konsultacje co ludzie tam chcą byłyby myślę zasadne- ale chyba przed remontem, ktory rozumiem ze do czegoś zmierza... ? Kiedy poznamy dokąd?
2018-12-17 17:15:21
konserwa
znowu prezio spał 10 lat.
2018-12-17 17:09:10
@Prawda
Ja przez takich nowo-komuchow jak ten ruch zauwazylem ze zaczynam miec skrajnie wymiotne odruchy jak czytam o ich dzialaniach. oni zawsze wiedza wszystko najlepiej, mimo ze zdobyli 1% poparcia chca narzucac swoje chore wizje reszcie mieszkancow. tak wy kanapowcy z sensu z nowa nazwa, internetowe forum ktore sobie opanowaliscie na jednej gazecie i stulejarskim portalu o wiezowcach nic nie znaczy. czyli tak jak i wy.
2018-12-17 15:40:21
znudzony
Na burdel się nie nadaje, pozostaje tylko oddać za złotówkę kościołowi, a może pora pomyśleć o gminie żydowskiej.
2018-12-17 14:04:48
Czytelnik Łukasz
SRM jest oderwany od rzeczywistości. W kapitaliźmie grunt to zarobek a do instytucji , tym bardziej kultury, trzeba dokładać. A tak, zależnie od rangi wydarzenia, za bilet można policzyć i 200 zł. A to już niemały podatek.
2018-12-17 13:58:38
Halo
Oddać wszystkim to znaczy nikomu i będzie demolka
2018-12-17 11:46:17
Prawda
Co znaczy Szczeciński Ruch miejski, pokazały wybory.
2018-12-17 11:44:11
willi
Przywrócić młodzieży i będzie tak jak dawniej.
2018-12-17 11:10:58
Ala
W tych 3 willach mieścił się Pałac Młodzieży. Komu to przeszkadzało...Kto i ile zainkasował...bo nie wierzę, że za dziękuję...