Wyrzucił gruz w lesie, w okolicy miejscowości Mosty. Nie tylko zaśmiecił teren, ale też zniszczył młode drzewka. Już poniósł konsekwencje. Dzięki informacjom od osób, którym zależy na tym, żeby w lesie było czysto, udało się ustalić sprawcę. Śmieci zostały uprzątnięte.
Ślady wskazywały, że gruz został przywieziony do lasu wywrotką. To mogły być cegły ze ścian fundamentowych. Po nagłośnieniu sprawy Nadleśnictwo Goleniów otrzymało potrzebne do ustalenia sprawcy (wyrzucenia śmieci budowlanych i zniszczenia młodych drzewek wiązu) informacje.
- Sprawca uprzątnął gruz z terenu lasu oraz został ukarany wysokim mandatem karnym. Przypuszczamy, że już nigdy nie skusi się na wywóz śmieci do lasu - informuje Monika Ławińska ze Straży Leśnej - Nadleśnictwo Goleniów. - Bardzo dziękuję wszystkim wspaniałym osobom, które bezinteresownie zaangażowały się w pomoc w ustaleniu sprawcy.
Jak alarmują leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, we wszystkich 35 nadleśnictwach dyrekcji położnych na terenie województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, dochodzi do zaśmiecania lasów. Śmieci są porzucane przy leśnych drogach, w zagłębieniach terenu.
Największy problem występuje w nadleśnictwach: Dębno, Gryfice, Gryfino, Międzyzdroje, Kliniska, Trzebież, Rokita, Barlinek, Kłodawa, Bogdaniec. Śmieci w lesie to nie tylko aspekt estetyczny. One zanieczyszczają środowisko, wody gruntowe, powietrze, stwarzają zagrożenie dla zwierząt i ryzyko wybuchu pożaru
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie w 2019 r. wydała na likwidację dzikich wysypisk 2,1 mln zł, wywożąc 11,1 tys. metrów sześciennych śmieci, czyli około 3000 ton.
Leśnicy zachęcają do udziału (w trakcie wakacyjnych spacerów) w ogólnopolskiej akcji „Zabierz 5 z lasu” polegającej na zebraniu podczas wycieczki 5 szt. śmieci.
opr. (sag)
Na zdjęciach: miejsce wysypania gruzu - przed i po sprzątaniu przez sprawcę.
Fot. Monika Ławińska (Nadleśnictwo Goleniów)