Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Wyprawa kajakowa BAŁTYK 100

Data publikacji: 30 czerwca 2019 r. 14:03
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:44
Wyprawa kajakowa BAŁTYK 100
 

W poniedziałek (1 lipca) rano ma wypłynąć w morze z Portu Jachtowego – Basen Północny w Świnoujściu grupa szczecińskich kajakarzy. Wyprawę zakończą w Jarosławcu.

Przed nimi wiele atrakcji i miejscowości nadmorskich. Początkowo popłyną wzdłuż klifów Wolińskiego Parku Narodowego. Zobaczą m.in. osuwiska Kawczej Góry, Białą Górę, stare umocnienia brzegowe, najwyższy klif polskiego Wybrzeża - górę Gosań, dzikie plaże pełne głazów i otoczaków. Na wysokości Wisełki dotrą do zatopionego wraku betonowca „Urlich Finsterwalde”. Dalej miną Dziwnów, Kołobrzeg, Mielno, Darłówko i inne miejscowości nadmorskie, aby zakończyć swój tegoroczny spływ w Jarosławcu.

Organizatorem imprezy pod nazwą BAŁTYK 100 jest Centrum Żeglarskie w Szczecinie.

– Ma ona na celu uczczenie 100-lecia Niepodległości naszej Ojczyzny oraz propagowanie kajakarstwa morskiego – podkreśla dowodzący grupą Piotr Owczarski, instruktor Centrum Żeglarskiego. – Wyprawę podzielono na dwa etapy. Pierwszy odbędzie się w 2019 roku na trasie Świnoujście – Jarosławiec, drugi w 2020 roku na trasie Jarosławiec – Gdańsk. Pozwoli to zachodniopomorskim kajakarzom przepłynąć wzdłuż prawie całe polskie Wybrzeże.

Tegoroczny odcinek liczy ok. 170 km i wiedzie wzdłuż morskich brzegów Pomorza Zachodniego. Jego atrakcją są na pewno nadmorskie, piaszczyste klify oraz jeziora rynnowe – ukształtowane przez mijający czas, wiatr i morskie fale. To również piaszczyste, niekończące się plaże.

– Uczestnikami morskiej wyprawy kajakowej BAŁTYK 100 są mieszkańcy Goleniowa, Nowogardu, Szczecina i Świnoujścia – dodaje Piotr Owczarski, który w poprzednich latach organizował i prowadził wyprawy kajakowe dookoła wysp: Wolin, Uznam, Rugii i Bornholmu. – Większość z nich opłynęła kajakami w zeszłym roku duńską wyspę Bornholm. Kluczem do powodzenia tego spływu morskiego jest przede wszystkim pogoda, zwłaszcza siła i kierunek wiatru. Miejmy nadzieję, że będzie korzystny, zachodni, dopychający.

(ek)

Fot. Piotr OWCZARSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Na-100-latek...
2019-07-01 00:54:01
To w latach 1939-1945-1990 tez bylismy juz Nie-podlegli ???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA