sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wyprawa kajakowa BAŁTYK 100

Wyprawa kajakowa BAŁTYK 100

Wyprawa kajakowa BAŁTYK 100
Data publikacji: 2019-06-30 14:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:44
Wywietleń: 1122 400219

W poniedziałek (1 lipca) rano ma wypłynąć w morze z Portu Jachtowego – Basen Północny w Świnoujściu grupa szczecińskich kajakarzy. Wyprawę zakończą w Jarosławcu.

Przed nimi wiele atrakcji i miejscowości nadmorskich. Początkowo popłyną wzdłuż klifów Wolińskiego Parku Narodowego. Zobaczą m.in. osuwiska Kawczej Góry, Białą Górę, stare umocnienia brzegowe, najwyższy klif polskiego Wybrzeża - górę Gosań, dzikie plaże pełne głazów i otoczaków. Na wysokości Wisełki dotrą do zatopionego wraku betonowca „Urlich Finsterwalde”. Dalej miną Dziwnów, Kołobrzeg, Mielno, Darłówko i inne miejscowości nadmorskie, aby zakończyć swój tegoroczny spływ w Jarosławcu.

Organizatorem imprezy pod nazwą BAŁTYK 100 jest Centrum Żeglarskie w Szczecinie.

– Ma ona na celu uczczenie 100-lecia Niepodległości naszej Ojczyzny oraz propagowanie kajakarstwa morskiego – podkreśla dowodzący grupą Piotr Owczarski, instruktor Centrum Żeglarskiego. – Wyprawę podzielono na dwa etapy. Pierwszy odbędzie się w 2019 roku na trasie Świnoujście – Jarosławiec, drugi w 2020 roku na trasie Jarosławiec – Gdańsk. Pozwoli to zachodniopomorskim kajakarzom przepłynąć wzdłuż prawie całe polskie Wybrzeże.

Tegoroczny odcinek liczy ok. 170 km i wiedzie wzdłuż morskich brzegów Pomorza Zachodniego. Jego atrakcją są na pewno nadmorskie, piaszczyste klify oraz jeziora rynnowe – ukształtowane przez mijający czas, wiatr i morskie fale. To również piaszczyste, niekończące się plaże.

– Uczestnikami morskiej wyprawy kajakowej BAŁTYK 100 są mieszkańcy Goleniowa, Nowogardu, Szczecina i Świnoujścia – dodaje Piotr Owczarski, który w poprzednich latach organizował i prowadził wyprawy kajakowe dookoła wysp: Wolin, Uznam, Rugii i Bornholmu. – Większość z nich opłynęła kajakami w zeszłym roku duńską wyspę Bornholm. Kluczem do powodzenia tego spływu morskiego jest przede wszystkim pogoda, zwłaszcza siła i kierunek wiatru. Miejmy nadzieję, że będzie korzystny, zachodni, dopychający.

(ek)

Fot. Piotr OWCZARSKI

Wyprawa kajakowa BAŁTYK 100 Wyprawa kajakowa BAŁTYK 100

Komentarze

Na-100-latek...
To w latach 1939-1945-1990 tez bylismy juz Nie-podlegli ???
2019-07-01 00:54:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie