piątek, 21 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Opływają Bornholm – najgorsze za nimi

Opływają Bornholm – najgorsze za nimi

Opływają Bornholm – najgorsze za nimi
Data publikacji: 2018-07-09 17:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:14
Wywietleń: 1454 337679

Kajakarze ze szczecińskiego Centrum Żeglarskiego 3 lipca wyruszyli w niezwykłą eskapadę – po morskich wodach otaczających duńską wyspę Bornholm. Za nimi najtrudniejszy fragment, czyli północny cypel Hammeren. Zmagali się z silnymi wiatrami i 1,5-metrowymi falami. Wyprawa pomału dobiega końca.

Zgodnie z założeniami, wodna wędrówka wzdłuż brzegów jednej z najpiękniejszych wysp Bałtyku ma trwać osiem dni. Bornholm otaczają otwarte morskie wody, gdzie wieją często silne wiatry i występuje duże falowanie. To jedna z najtrudniejszych tras kajakowych na Bałtyku i niewielu kajakarzom udało się ją pokonać.

Dziewięcioosobowa grupa wyruszyła 3 lipca busem z Centrum Żeglarskiego (organizatora wyprawy) do Kołobrzegu i dalej promem do Nexø na Bornholmie, skąd 4 bm. spłynęła na bałtyckie wody w kajakach. Ekipą dowodzi Piotr Owczarski, instruktor kajakarstwa i komandor spływu. Trzon grupy stanowią szczecinianie, ale wśród uczestników są także kajakarze z Goleniowa, Nowogardu i Świnoujścia. Wcześniej opłynęli już wyspy Wolin, Uznam, Rugię. 

– Za nami Nexø, Svaneke, Gudhjem, Alinge – relacjonował nam w sobotą Piotr Owczarski. – Wyruszyliśmy z Sandvig o godz. 8 rano. Powitał nas rozkołysany Bałtyk i wysokie na około 1,5 metra fale. Płynęliśmy wzdłuż wysokich, pionowych klifów. Wiosłowaliśmy, rzucani przez fale, w strefie odbitych fal. Wiatr wiał w dzioby. Kajaki wspinały się na fale i z łoskotem spadały po drugiej stronie. Po kilku godzinach dotarliśmy do portu Hammerhavn. Za nami najtrudniejszy fragment wyspy – północny cypel Hammeren. To taki Horn Bornholmu.

Z soboty na niedzielę nocowali u podnóża zamku Hammershus. Tam przeczekali silne zachodnie wiatry, a następnie ruszyli dalej, do Rønne.

Kajakarze wrócą do Polski promem. Zamierzają wyruszyć z Nexø 11 lipca po południu. W nocy dojadą z Kołobrzegu do Szczecina. (ek)

Fot. Centrum Żeglarskie/Facebook

Opływają Bornholm – najgorsze za nimi Opływają Bornholm – najgorsze za nimi Opływają Bornholm – najgorsze za nimi Opływają Bornholm – najgorsze za nimi

Komentarze

Do Kajakarza
Tak jak myslalem, redaktor pomylił się znowu.... I TAK TRZYMAĆ. Północna część jest najpiękniejsza, a od wody szczególnie. Mam nadzieję, że wstąpiliście w Svaneke i Hasle na wędzoną makrelę. Pozdrawiam Tomasz
2018-07-13 10:49:27
Kajakarz
Panie Tomku wyruszyliśmy z Nexo potem Svaneke, Gudhjem i Sandvig, następnie Ronne i zamknięcie pętli w Nexo. Wypowiedź jest trochę źle sformułowana. Wzmianka o Sandvig miała dotyczyć dnia w którym dość mocno wiało. Pozdrawiam
2018-07-12 02:33:44
Tomasz
Trasa nie trzyma sie kupy? Wyruszyliście z Sandvig, a później Nexo, Svaneke, Gudhjem, Allinge? Przecież Sanndvig i Allinge to jest to samo Miasto dwóch nazw. A jeśli byli w okolicach Hammerhavn przepływali obok jaskiń?
2018-07-10 12:26:42
i...
Odwazni - a wiec Powodzenia !
2018-07-10 00:53:09
czyt
jestescie mocni !
2018-07-09 17:57:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie