środa, 08 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Opływają Bornholm – najgorsze za nimi

Opływają Bornholm – najgorsze za nimi

Opływają Bornholm – najgorsze za nimi
Data publikacji: 2018-07-09 17:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:14
Wywietleń: 1547 337679

Kajakarze ze szczecińskiego Centrum Żeglarskiego 3 lipca wyruszyli w niezwykłą eskapadę – po morskich wodach otaczających duńską wyspę Bornholm. Za nimi najtrudniejszy fragment, czyli północny cypel Hammeren. Zmagali się z silnymi wiatrami i 1,5-metrowymi falami. Wyprawa pomału dobiega końca.

Zgodnie z założeniami, wodna wędrówka wzdłuż brzegów jednej z najpiękniejszych wysp Bałtyku ma trwać osiem dni. Bornholm otaczają otwarte morskie wody, gdzie wieją często silne wiatry i występuje duże falowanie. To jedna z najtrudniejszych tras kajakowych na Bałtyku i niewielu kajakarzom udało się ją pokonać.

Dziewięcioosobowa grupa wyruszyła 3 lipca busem z Centrum Żeglarskiego (organizatora wyprawy) do Kołobrzegu i dalej promem do Nexø na Bornholmie, skąd 4 bm. spłynęła na bałtyckie wody w kajakach. Ekipą dowodzi Piotr Owczarski, instruktor kajakarstwa i komandor spływu. Trzon grupy stanowią szczecinianie, ale wśród uczestników są także kajakarze z Goleniowa, Nowogardu i Świnoujścia. Wcześniej opłynęli już wyspy Wolin, Uznam, Rugię. 

– Za nami Nexø, Svaneke, Gudhjem, Alinge – relacjonował nam w sobotą Piotr Owczarski. – Wyruszyliśmy z Sandvig o godz. 8 rano. Powitał nas rozkołysany Bałtyk i wysokie na około 1,5 metra fale. Płynęliśmy wzdłuż wysokich, pionowych klifów. Wiosłowaliśmy, rzucani przez fale, w strefie odbitych fal. Wiatr wiał w dzioby. Kajaki wspinały się na fale i z łoskotem spadały po drugiej stronie. Po kilku godzinach dotarliśmy do portu Hammerhavn. Za nami najtrudniejszy fragment wyspy – północny cypel Hammeren. To taki Horn Bornholmu.

Z soboty na niedzielę nocowali u podnóża zamku Hammershus. Tam przeczekali silne zachodnie wiatry, a następnie ruszyli dalej, do Rønne.

Kajakarze wrócą do Polski promem. Zamierzają wyruszyć z Nexø 11 lipca po południu. W nocy dojadą z Kołobrzegu do Szczecina. (ek)

Fot. Centrum Żeglarskie/Facebook

Opływają Bornholm – najgorsze za nimi Opływają Bornholm – najgorsze za nimi Opływają Bornholm – najgorsze za nimi Opływają Bornholm – najgorsze za nimi

Komentarze

Do Kajakarza
Tak jak myslalem, redaktor pomylił się znowu.... I TAK TRZYMAĆ. Północna część jest najpiękniejsza, a od wody szczególnie. Mam nadzieję, że wstąpiliście w Svaneke i Hasle na wędzoną makrelę. Pozdrawiam Tomasz
2018-07-13 10:49:27
Kajakarz
Panie Tomku wyruszyliśmy z Nexo potem Svaneke, Gudhjem i Sandvig, następnie Ronne i zamknięcie pętli w Nexo. Wypowiedź jest trochę źle sformułowana. Wzmianka o Sandvig miała dotyczyć dnia w którym dość mocno wiało. Pozdrawiam
2018-07-12 02:33:44
Tomasz
Trasa nie trzyma sie kupy? Wyruszyliście z Sandvig, a później Nexo, Svaneke, Gudhjem, Allinge? Przecież Sanndvig i Allinge to jest to samo Miasto dwóch nazw. A jeśli byli w okolicach Hammerhavn przepływali obok jaskiń?
2018-07-10 12:26:42
i...
Odwazni - a wiec Powodzenia !
2018-07-10 00:53:09
czyt
jestescie mocni !
2018-07-09 17:57:21

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie