Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Wypłacają pieniądze

Data publikacji: 13 kwietnia 2016 r. 11:09
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:50
Wypłacają pieniądze
 

W zachodniopomorskich gminach tylko w pierwszych pięciu dniach kwietnia złożono łącznie ponad 36 tysięcy wniosków o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500 plus”. W poniedziałek ruszyły pierwsze wypłaty. Przykład daje Stepnica, która już zrealizowała 225 wniosków.

Realizacja programu przebiega bez większych zakłóceń.

- Na 114 gmin 8 zgłaszało nieprawidłowości w działaniu Empatii oraz opóźnienia w przesyłaniu danych z ZUS - informuje Piotr Pieleszek z biura prasowego wojewody zachodniopomorskiego. - Na początku były problemy z bankowością elektroniczną - wnioski przechodziły do organów weryfikujących z opóźnieniem. Wszystkie problemy zgłaszane są do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej i usuwane na bieżąco.

Błędy zdarzają się też w samych wnioskach. Ale na bieżąco są poprawiane.

- Niektórzy rodzice podają pomyłkowo dwa razy ten sam PESEL, gdy składają wniosek na dwoje dzieci - wymienia Maciej Homis, rzecznik prasowy Szczecińskiego Centrum Świadczeń. - W niektórych wnioskach brakuje wpisanego współmałżonka. Są i inne drobne przeoczenia lub pomyłki. Nasi pracownicy się kontaktują z wnioskodawcą i proszą o poprawkę wniosku lub złożenie go ponownie. Część z klientów sama się orientuje, że we wniosku jest błąd i wysyła kolejny, poprawiony. Urzędnicy tylko się upewniają u wnioskodawcy, który z wniosków ma być rozpatrywany.

W samym Szczecinie przez pierwszy tydzień realizacji programu złożono ponad 9 tysięcy wniosków. Przyjmowane są na bieżąco. W punktach obsługi nie ma już kolejek. Mniej więcej połowa uprawnionych zdecydowała się wnioskować drogą elektroniczną. Tutaj na pierwsze wypłaty trzeba jeszcze zaczekać.

- Rodzice otrzymają pieniądze z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 r. - podkreśla Maciej Homis. - Wypłaty świadczenia będą realizowane jak najszybciej, ale postaramy się, aby wszystkie osoby, które złożą wniosek w pierwszych trzech miesiącach programu, dostały pieniądze w lipcu.

Mieszkańcy Stepnicy, którzy w pierwszych dniach złożyli kompletne i poprawne wnioski, dostali już pieniądze.

- W poniedziałek poszły przelewy na konta, a od wtorku wypłacamy świadczenie w kasie - mówi Alina Adamowska-Karczewicz, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Stepnicy. - Rodziny są bardzo zdziwione, do tej pory niektóre nie dowierzały, że dostaną te pieniądze. Dzisiaj część z nich już je ma. Wiemy, że dla wielu to ogromna i bardzo ważna pomoc. Potrzebują pieniędzy na obuwie dla dzieci, przybory do szkoły. Dlatego staraliśmy się realizować wnioski jak najszybciej. Szacujemy, że uprawnionych do tego świadczenia jest około 350 rodzin. To oznacza, że już ponad połowa ma decyzję i może odebrać pieniądze w kasie lub już je dostała na konto.©℗

Agnieszka Spirydowicz

Fot. P. Sikora

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gigi
2016-04-28 07:06:17
@Mama...dokładnie. Może pójdziemy w jakimś marszu pod ten "urząd". Większe miasta jak Łodź wypłacają a w Szczecinie Homis powtarza masło maślane.
Mama
2016-04-14 00:27:26
A Szczecin sto lat za murzynami"postaramy się wypłacić w lipcu"a może w grudniu razem ze stypendium

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA